Preglomazan administrativni aparat u Bosni i Hercegovini ne bi namirili i proračuni mnogo bogatijih zemalja od naše, što se zorno vidi iz financijske gabule u kojoj se zemlja nalazi posljednjih mjeseci. Naime, u proračunima permanentno nedostaje novca i to ne malo nego više stotina milijuna maraka, a zaduženja i nameti na leđima običnih građana rapidno rastu. Prema tome, koliko god da novca dobijemo ili se zadužimo, koliko god povećamo poreze, trošarine i druge namete niti izbliza se ne može namiriti gramzljivi državni aparat. Možda najbolje sve to ilustrirati izrekom: "Bogatstvo je poput morske vode, što je više piješ to si žedniji". U našoj politici mnogo je "superhikova" koji otimaju siromašnima, a daju bogatima.
Zaduživanja
Kako sve ovo ne bi bila prazna priča, ilustrirat ćemo je s nekolicinom primjera. Primjerice, federalni dužnosnici gotovo svakodnevno na sva zvona kukaju kako je proračunska rupa duboka 200 milijuna maraka. S obzirom kako za zapošljavanja, gospodarstvo i slične stvari o kojima bi FBiH, ali i druge razine vlasti ponajprije trebali brinuti baš i ne idu znatne količine novca, jasno je gdje novac završava. S druge pak strane, podaci jasno govore kako je vanjski dug naše zemlje na kraju prvog polugodišta iznosio pozamašnih 8,198 milijardi maraka ili drugačije kazano u godinu dana "skočio" je za oko 836 milijuna maraka. Prema tome, dug rapidno raste, tvrtke propadaju, broj nezaposlenih raste, kao i onih koji zauvijek napuštaju zemlju, a raste samo imovina naših političara kao i njihova obećanja. Zbog svega toga dolazimo u apsurdnu situaciju da nam se još nerođena djeca svakodnevno dodatno zadužuju, a istodobno zemlja sa svakim zaduženjem tone dublje i dublje.
Povećanja trošarina i poreza
Kada su zbog nevoljkosti za provođenjem reformi došli u situaciju da su i međunarodne financijske institucije "zavrnule pipu", domišljati bh. vlastodršci vratili su se isprobanoj formuli - udari po leđima osiromašenih građana. Tako su se brzopotezno sjetili podići trošarine na gorivo, čije bi poskupljenje izazvalo lančanu reakciju drugih poskupljenja. I to, gle čuda, na hitnoj telefonskoj sjednici Vlada Federacije u krnjem sazivu. Uz to, u Reformskoj agendi 2015.-2018., predviđeno je i povećanje trošarina za alkohol i duhan, što bi zasigurno podržala ogromna većina građana, ali da novci idu tamo gdje su i predviđeni. "Vlasti u BiH će podržati povećanje trošarina na duhan i alkohol koji će biti izravni prihodi fonda zdravstvenog osiguranja RS i fondova zdravstvenog osiguranja u FBiH i kantonima i Brčko Distriktu do kraja 2015. godine", stoji u Agendi. S obzirom kako nikakva reforma zdravstvenog sektora nije počela niti je realno očekivati da počne u narednim mjesecima, od zamisli iz Agende neće biti ništa. Ne zaboravimo u svemu tome kako iz RS-a dolaze i zahtjevi za povećanjem PDV-a, a bilo je rasprava i o povećanjima i drugih poreza. Na taj način država i dalje polako, ali sigurno reže granu na kojoj stoji, ali političke elite će ionako uživati u svojim velebnim vilama, stanovima, odmaralištima, a što će biti s narodom i zemljom nije ih previše briga.