Na putu do Dalmatine turisti opet vide ploču staru više od stoljeća

Hrvatska autocesta A1, popularna Dalmatina, izravno i neizravno utječe na ljude u mjestima i okolici kuda prolazi, stvarajući povoljne promjene i bolje uvjete za život.

Ali, osim na području Hrvatske Dalmatina utječe i na susjednu BiH, a osobito na obližnja područja u Hercegovini.

Otkako je potkraj prošle godine u promet pušten novoizgrađeni dio od Splita prema Pločama, točnije 40-kilometarska dionica od Šestanovca do Ravče u neposrednoj blizini Vrgorca, znatno se povećao promet cestom Vrgorac - Ljubuški - Čitluk - Mostar. To se osjetilo već u proljeće ove godine, a kako se bližilo ljeto vozila je bilo sve više.

- Vidi se to po automobilima po registracijskim pločicama, idu naši ljudi, a i stranci koriste sada ovaj smjer prema Bosni i zapadnoj Hercegovini. Promjena je nastala zbog toga jer se više ne silazi s autoceste u Šestanovcu već se produžava do Ravče i onda dalje prema Međugorju, Mostaru ili na sjever u Bosnu. Sad je izlas s autoceste u Ravči, a daljnjom gradnjom prema Pločama kada se izgradi drugi još bliži izlaz kraj Vrgorca, što bi trebalo biti gotovo do kraja ove godine, još više će nas približiti autocesti, pa će turistima i svim drugim putnicima biti još povoljnije - govori poznati ljubuški ugostitelj Jure Zelić, vlasnik motela Most na rijeci Trebižatu u Ljubuškom.

ploča
Ploča kraj puta

Strana vozila uglavnom idu u Međugorje, ili je riječ o turistima koji posjećuju turistička odredišta u Mostaru i drugdje u Hercegovini, a ne mali je broj onih koji dolaze na Jadran preko Bosne iz Mađarske, Češke, Slovačke, Poljske, Rumunjske... S povećanjem prometa vozila i turista treba razmišljati kako to iskoristiti, kako ih zaustaviti i zadržati. Osim već poznatih prirodnih, kulturno-povijesnih i drugih znamenitosti i vrijednosti koje zanimaju i privlače turiste u Hercegovini, ima ih još neotkrivenih, a posebice neuređenih i nepristupačnih. Odnedavno je jedna zanimljiva ploča i njezin natpis, postala dostupna upravo turistima koji na putu od Vrgorca prolaze kroz Ljubuški. Nalazi se uz cestu između graničnog prijelaza Crveni Grm i sela Teskere nadomak Ljubuškog, a postavljena je prije 130 godina kada se gradila i bila glavna cesta koja je preko Mostara i Makarske spajala Sarajevo i Split.

- Bila je zarasla u raslinje i posve nepristupačna, mlađi nisu ni znali da postoji. Na moj poticaj zajedno s TZ ZHŽ raščistili smo teren, iskrčili raslinje, nasuli 13 kamiona pijeska poravnali bagerom tako da se može zaustaviti auto, odmoriti i ploča razgledati. To je ipak povijest, ljudima je ona zanimljiva, i neka se vidi da smo mi prije 130 godina imali magistralnu cestu. Naravno makadamsku, ali ipak magistralnu - kaže Jure Zelić, koji je popola s TZ ZHŽ finacirao radove.

ploča
Jure Zelić kraj ploče postavljene prije 130 godina

"Složnim silam' vlade i naroda..."

Na ploči je kratko zapisano vrijeme gradnje: "Složnim silam' vlade i naroda, započeto 7.6.1880. dovršeno 15.7. 1882."

- Pretpostavljam da se to odnosi na gradnju dionice od Ljubuškog do granice s Dalmacijom, ali to treba točno utvrditi. Ovo se može i treba još urediti, s klupama, da bude mjesto za predahnuti i odmoriti. Kao ugostitelj skrenut ću pozornost i strancima i našim ljudima sa strane da zastanu, pogledaju, mogu se uslikati za uspomenu, a i TZ može to imati u svojim prospektima - kaže Jure Zelić.

Ivan Kaleb [ Večernji list ]

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari