Plaće u BiH pet puta niže nego u Njemačkoj, troškovi života tek dva puta

ljubuski.info

BiH je jedna od najjeftinijih zemalja u Europi po troškovima života, objavljeno je u najnovijoj studiji Njemačkog zavoda za statistiku.

Studija se bavi kupovnom moći njemačkih državljana u slučaju da se zateknu u nekoj od 36 europskih zemalja, a od BiH, gdje su troškovi stali na 50 posto, Nijemcima su jeftiniji jedino Sjeverna Makedonija i Turska. U studiji je naglašeno da je u BiH za mjesec dana normalnog života za jednu osobu potrebno 1.050 maraka, dok je u Njemačkoj potreban 1.091 euro, odnosno dvostruko više.

Kako je navedeno, u ove indekse uračunati su iznosi koje pojedinac treba da izdvoji za troškove tipične za jedno domaćinstvo, kao i za smještaj, prijevoz i druge osnovne potrepštine, prenose Nezavisne.

Istovremeno, prema dostupnim statističkim podacima, prosječna plaća u Njemačkoj prošle godine je iznosila 3.950 eura bruto, što znači da su u taj iznos uračunati i porezi i doprinosi koje treba platiti. Prosječna bruto plaća u BiH je oko 1.550 maraka (794 eura), dok je neto iznos oko 1.000 maraka.

Njemački zavod za statistiku ističe da u Njemačkoj domaćinstvo mjesečno za hranu i piće izdvaja oko 321 euro po osobi, dok je u BiH, prema podacima kojima raspolažemo iz prosječne sindikalne korpe, taj iznos oko 231 marku po osobi.

Što se tiče cijena hotela, cijene u BiH su, kako je navedeno, između 44 i 60 eura, dok su u Njemačkoj cijene prosječnih hotela oko 115 eura u Münchenu pa do 85 u Dresdenu. U BiH je cijena prosječne karte za gradski prijevoz oko euro, dok je u Njemačkoj taj iznos otprilike dvostruko veći.

Što se tiče troškova prijevoza, prema njemačkim podacima Nijemac svojim automobilom godišnje pređe oko 11.000 kilometara, dok je taj iznos u BiH u prosjeku oko 8.000 do 10.000. Njemački auto-klub ističe kako Nijemac godišnje na gorivo potroši oko 990 eura, dok u BiH potroši oko 1.200 maraka.

Prema studiji "Destatisa", za Nijemce je najskuplja Švicarska, koja je od Njemačke skuplja za oko 50 posto. Iza Švicarske nalaze se Island i Norveška, koji su, kako je naglašeno, 30, odnosno 20 posto skuplji od Njemačke. Turska, kako je navedeno, je za trećinu jeftinija od Njemačke, a Sjeverna Makedonija za 47 posto.

U našoj regiji najskuplja je, očekivano, Slovenija, koja ima troškove od 79 posto njemačke razine, a sljedeća je Hrvatska, sa 64 posto njemačke razine. Srbija ima troškove 56 posto njemačke razine, a Crna Gora 52 posto. Inače, ispred BiH su sljedeće zemlje, i to ovim redom: Srbija, Albanija, Crna Gora, Bugarska, Rumunjska, iza koje dolazi BiH.

U Njemačkom zavodu za statistiku kažu kako su u većini susjednih zemalja troškovi viši no u Njemačkoj, navodeći primjer kako je u Danskoj potrebno za potrošačku košaru platiti 28 posto više, dok je taj iznos u Nizozemskoj sedam posto veći. Oni pojašnjavaju kako su u svojoj studiji računali koliko košta određena količina robe i usluga u različitim zemljama Europe.

Cilj je usporediti razinu cijena u drugim zemljama s njemačkim cijenama. Mi svakog mjeseca objavljujemo i klasificiramo oko 500 razina cijena u različitim zemljama za različite artikle i usluge, poput životnih namirnica ili energije, naglasili su oni.

Glas naroda

A kod nas su za većinu radnika niže plaće i deset puta i više od najviših plaća u Bih.

To je laž,ako izuzmeno stanarinu troškovi života su duplo veći

Kod nas htio sam reći

U nas je jedino kruv i kolači jeftiniji nego u Njemačkoj.A ulje šećer maslac

Kad ćete više prestat s tom promocijom Njemačke! Vi stvarno hoćete da svi odemo iz države

Stanarina ić na večere je skuplje u Njemačkoj ali u Kauflandu lidlu i aldiju je više od pola stvari jeftinije nego u Konzumu plodinan i bingu.

Stiže i kod nas lidl la neće bit frke. Tko voli nek izvoli

Nije baš normalno da se uspoređuje uređena država sa siromašnom i korumpiranom "državom". Svma nam je dobro poznato da je Njemačka vodeća ekonomsko-industirjska sila u Europi i kao takvu uspoređivati sa jednom državicom koja služi kao poligon mafiji je van pameti. Svatko sprem svojim džepom nek troši, a to gdje je što jeftinije ili skuplje se ne može uspoređivati kao ni plaće i mirovine. Gledajte samo ovo npr. imate netto plaću 2500 + mini job 450 je 2950. Sada to podijelite na troškove stan 800 e, struja 100 e, internet 50 e, finanzerung za auto 300 e, osiguranje, hrana, higijena i gorivo. Sveukupni troškovi se kreću od 1500 - 2000 e.pa kako to možete usporediti s troškovima u BiH?

Stanarinu na stranu ne znam sta je skuplje u Njemackoj nego u BiH. Par stvari skuplje (pice u kaficu, cigare i gorivo), par stvari jefitnije (svi industrijski proizvodi u samoposluzi, autoa, polovna auta, bijela tehnika odjeca), vecina tu negdje.

Vako, ovde dzaba . I kuca a i sve po komsiluku.
On neka radi .U Njemačka. Kad ostalo ne zna . Ko ovi ovdže

Djaba se reklamaš

..hvala prijateljima na visokim pozicijama..opet..

Aha

U Njemačkoj nema da nema mre samo nestat.

Mene interesuje kako unas ljudi žive čovik žena dvoje dice a dvi plate 1300 km.Moreli meni neko to objasnit. Auto, osiguranje,struja grijanje vrtić knjige godišnji cigare hrana itd.

Evo odgovoriti ću ti:
- on kredit
- ona kredit
- on pozajmio
- ona svaki mjesec u minusu na kartici
- kupuje se sve najjeftinije s akcije
- baca se u Boga stinama kukajuć
- pa tamo di su manje znani se lažno hvale
- oboje 365 dana u godini vrte isto
Iskreno nema tu nikakvog pomaka nabolje.

Kažu, da će Njemci stići u Bih, nemogu se nadivit kako je dobro u našoj državi, uzimaju državljanstvo odmah, i sahranit će se na Bilima, jeftini križevi i grobna mjesta. JEdva ih čekamo haaajhhhaaaahhhhaaa

Godisnje 1200km goriva???
Je, ako samo upalis auto i ugasis bez voznje..

Tliko mi cigara nemere začepit. Pajdo moj

ako ćemo uspoređivati političare onda su nađima troškovi trideset puta manji nego u njemačkoj a plaće deset puta veće ako im uračunamo korupciju

Plaće u BiH pet puta niže nego u Njemačkoj, troškovi života tek dva puta
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari