Od tjeralica iz Srbije strahuju i u BiH

ljubuski.info

Službena potvrda ministra pravosuđa Republike Hrvatske kako se u Republici Srbiji vodi istraga za ratne zločine nad 43 hrvatska državljanina i pripadnika Hrvatske vojske unijela je veliki nemir ne samo među braniteljsku populaciju te zemlje, već i među pripadnike HVO-a u Bosni i Hercegovini.

Generalski zbor na nogama zbog istraga iz Srbije

Naime, Srbija istrage o počinjenim zločinima na prostoru bivše Jugoslavije, vrši temeljem svog zakona o nadležnosti za sve ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije, pa tako i Hrvatske ali i BiH, a to je bila i glavna tema nedavnog sastanka Generalskog zbora u Zagrebu.

U Zboru drže da Hrvatska nije smjela dopustiti Srbiji istrage i procesuiranje hrvatskih branitelja jer se radi o zemlji koja je počinila agresiju. No, treba se osvrnuti i na stav Vijeća Europe da ovakva jurisdikcija nije ništa novo ni u zemljama EU-a te da to nije razlog za blokadu europskog puta Srbije.

Podsjećamo, upravo je ovaj zakon bio razlogom blokade Hrvatske u otvaranju 23. poglavlja u pregovorima o članstvu Srbije u Europskoj uniji, koja je nedavno od hrvatske strane otklonjena.

Potvrđena lista o 43 imena protiv kojih se vrši istraga, a koji bi se vrlo lako mogli naći i na srbijanskim, pa tako i INTERPOL-ovim tjeralicama, proslijeđena je Hrvatskoj iz Srbije i još uvijek se čuva u najvećoj tajnosti. No, kako se doznaje iz izvora iz Ministarstva branitelja susjedne Hrvatske, svih 43 osobe su pojedinačno obaviještene da su predmet istrage te su upozoreni da, radi predostrožnosti, ne napuštaju Republiku Hrvatsku.

Također, dok su pojedini portali u Hrvatskoj već objavljivali nepotvrđen popis o 341 branitelja koje Srbija navodno traži zbog umiješanosti u ratne zločine, sa srbijanske strane pristigao je odgovor kako iste nisu točne.

Jedini koji je i osobno potvrdio da je protiv njega Srbija podigla interpolovu tjeralicu zbog sumnji za 'poticanje genocida u istočnoj Hrvatskoj' je bivši savjetnik hrvatske predsjednice i visokopozicionirani dužnosnik HDZ-a, Vladimir Šeks.

Srbija istražuje i zločine u BiH

Međutim, dok izvori iz Hrvatske tvrde da se na potvrđenom popisu o 43 osumnjičena ne nalaze pripadnici HVO-a, podatci iz Tužiteljstva Republike Srbije, pokazuju da osumnjičeni pripadnici HVO-a ali i Armije BiH ne mogu "mirno spavati".

Naime, Tužiteljstvo Srbije upravo istražuje ulogu u ratnim zločinima u Hrvatskoj i BiH ukupno 74 osobe i to u 14 predmeta. Istrage bi vrlo lako mogle rezultirati podizanjem optužnica i tjeralica nad bh. državljanima. Prisjetimo se tjeralica i uhićenja u slučaju Nasera Orića, Ilije Jurišića, generala Jovana Divjaka, kao i bivšeg člana Predsjedništva BiH Ejupa Ganića, a zanimljivo je da je u Srbiji aktualna i tjeralica protiv Božidara Vučurevića, ratnog gradonačelnika Trebinja zbog granatiranja Dubrovnika.

Do sada, Srbija je za ratne zločine optužila ukupno 188 osoba, nekadašnjih pripadnika HV-a, HVO-a, Armije BiH, ali i Vojske RS-a i JNA. Oni se terete za ubojstva 5.609 osoba. No, koliko god se vlade sve tri države populistički javno odricale bilo kakve suradnje na ovom polju, činjenica je da i Hrvatska i BiH i Srbija imaju potpisane ugovore o suradnji u procesuiranju ratnih zločina. Naime, nije zanemariv podatak o visokom broju razmijenjenih informacija i dokaza u predmetima: Hrvatska je ustupila čak 175, BiH 61, Crna Gora 14, a Eulex/Unmik 107.

Nadležnost riješiti bilateralno. A BiH?

Europska komisija smatra da srpski zakon o nadležnosti za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije, a koji je Hrvatska smatrala spornim, ne krši suverenitet Hrvatske i Slovenije, niti se miješa u unutarnja pitanja ovih dviju zemalja te da bi otvorena pitanja ove države morale riješiti međusobno.

I. Marić | Dnevni list

Glas naroda

mismo branili bosnu odčega da strahujemo bosna nije nikoga napadala prema tome nema od toga ništa ovoje naša država nikoga se nebojimo ponosno u bih stojimo

drzava koja je kriva za ratne strahote da bude sudac to nema nigdje

Umjesto da se sudi srpskim agresorima četnicija, sudi se braniteljima svoga ognjišta. Nitko od Hrvata nije išao u srbiju ubijati nego su srbi dolazili u tuđu zemlju progoniti i ubijati Muslimane i Hrvate. Zahvaljujući komunisti dragabčetu i zna se pravosuđu, u prvom redu udbašu čolaku, tu smo gdje jesmo. Upitajmo se, koji neprijatelji nas vode u propast?

Sve jugo oficire koji su učestvovali u agresiji na Sloveniju, Hrvatsku i BiH treba dživotno osuditi a posebno one koji su skali u logore mladu vojsku Hrvate i druge vojnike koji su se zatekli u jna na služenju vojnig roka za vrijema srpske agresije. Svi koji su se oduprli srbima treba nagraditi.

Opet su sigurni laznjaci.njih nece nitko dirat .oni lagano od penzije do penzije mamicu im njihovu.pozdrav pravim braniteljima .

pravi borcisu pod ledinom tako svi ostalisu lažnjaci

Sta je salko je li te to dirnuo komentar pa tako govoris .

Samo vi pravite liste i stavljajte na portale tako da mogu lakše ovi pohapsit. Strahovati mogu samo oni koji su radili zločine, ne bitno koja je strane

Od tjeralica iz Srbije strahuju i u BiH
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari