Mostarsko sveučilište u padu, Logos u porastu

ljubuski.info

Prema Federalnom zavodu za statistiku, prošle akademske godine na sveučilištima u ovom entitetu bilo je upisano 51.940 studenata, što je pad od 6,1 posto ili 3.264 studenta manje u odnosu na prethodnu godinu.

Mostar se može pohvaliti s dvije javne visokoobrazovne institucije – Sveučilištem u Mostaru, koje je jedino sveučilište na hrvatskom jeziku u Bosni i Hercegovini, te Univerzitetom Džemala Bijedića.

Iako je opće poznato da Sveučilište u Mostaru bilježi pad broja studenata iz godine u godinu, Univerzitet Džemala Bijedića zadnjih godina je u blagom porastu.

Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, akademske 2023./2024. godine, Sveučilište u Mostaru zabilježilo je najmanji broj upisanih studenata ikad – samo 6.867 studenata. Nasuprot tome, Univerzitet Džemala Bijedića, s 2.808 upisanih studenata bilježi rast posljednjih pet godina.

Samo privatno

No zadnjih godina, sudeći prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, zanimljiv je i porast broja studenata na privatnim sveučilištima u Mostaru.

Visoka škola - Logos Centar Mostar tako je prošle akademske godine zabilježila najveći broj upisanih studenata u posljednjih pet godina. Također, rast bilježi i nekadašnji Univerzitet modernih umjetnosti – CKM, sada poznat kao Victoria International University Mostar. Čak ni afera oko kupovine diploma nije spriječila ovaj univerzitet da prošle godine zabilježi najbolji upis studenata u zadnjih pet godina.

Niz izazova za SUM

Sveučilište u Mostaru, osim što se suočava s ozbiljnim padom broja upisanih studenata, suočava se s nizom drugih izazova.

Neki djelatnici ovog sveučilišta godinama se susreću s diskriminacijom, koja se očituje u neujednačenim osnovicama plaća. Također, plaće sveučilišnih profesora, posebice u usporedbi s drugim javnim sveučilištima u Bosni i Hercegovini, znatno su niže.

Prema tvrdnjama Sindikata Sveučilišta u Mostaru prosječna plaća izvanrednih i redovitih profesora varira između 1500 i 1800 KM, dok asistenti zarađuju ispod 900 KM. Diskriminacija u plaćama dodatno se pogoršala činjenicom da su plaće dekana sredinom ove godine povećane za 20 posto.

Zbog svih oblika diskriminacije, sredinom godine održan je i štrajk upozorenja tijekom kojeg su djelatnici poručili kako su potplaćeni, da nemaju priliku za znanstveno napredovanje te da je neprihvatljivo da financiranje Sveučilišta bude na teret studenata i njihovih roditelja koji plaćaju visoke školarine.

Unatoč ovim problemima, godinama se ne poduzimaju ni konkretne mjere za rješavanje pitanja financiranja. Iako je pravna integracija Sveučilišta provedena 2018. godine, financijska integracija još uvijek nije realizirana, što dodatno otežava funkcioniranje ustanove. Uprava Sveučilišta također je priznala da se radi o "dugoročno neodrživom financijskom modelu."
Zoran Tomić

42 posto više

Neopterećen padom broja studenata i nezadovoljstvom svojih zaposlenika, Senat Sveučilišta u Mostaru i dalje naglašava svoje uspjehe, posebno u vezi s brojem studenata. Na posljednjoj sjednici, pohvalili su se podacima o upisu studenata u prvom roku za akademsku godinu 2024./2025., pri čemu su, prema njihovim tvrdnjama, zabilježili porast od 42 posto.

Pohvalili su se i s dislociranim centrima Sveučilišta u Mostaru koji po njihovim tvrdnjama također bilježe porast upisa. I ne samo to, kontinuirani rast mostarsko sveučilište ima i u broja stranih studenata. Ove godine broj prijava stranih studenata tvrde, povećan je za više od 20 posto.

Danas je teško pronaći sveučilište u Bosni i Hercegovini koje se može pohvaliti brojem studenata na svojim fakultetima. Prema podacima državnih agencija, broj je u padu gotovo svugdje. Razlika je samo u tome što neki o tom problemu otvoreno govore, dok drugi šute.

Iako neki pokušavaju prikriti točne brojke dvosmislenim izjavama i hvale se uspjesima kroz postotke, službeni podaci ipak pokazuju drugačiju sliku.

Hercegovina.info

Glas naroda

Sve po planu da se legaliziraju kupljene diplome

Legalne su oduvijek

Što je najgore tako je

Lajete na Mostar,a ministar Dabro kupio u Travniku diplomu i ministar ♥️

nestaje znaci srednja klasa

Dolazi li prof Galić na posao

Kriminalistika s Logosa e to je budućnost

Kao roditelj kojemu je dvoje djece izgubilo tj palo po godinu na SUM-u moram reći da smo nikakav narod sve bi sebi i svojima sredili

Po čemu u padu i po čemu u porastu? U padu su svi jer to nema više veze sa obrazovanjem nego sa bezobrazovanjem

Jel Gordana prošla ili pala

Da, daju lažne objave, isto kao i onaj strudentski centar. To je ona filozofija, objavi da smo najbolji pa ćemo i bit, navodno

Triba naša vrla vlast uvest zakon da se diplome nasljeđivaju ko i posa u državnim ustanovama,da se dica kašnje ne izlažu trošku.

Može li meni netko objasniti kako osobe sa kupljenim diplomama mogu raditi poslove za koje se znanje moze steći jedino trudom i učenjem na regularnim fakultetima.

Poslove koje mogu obavljati ovi sa kupljenim diplomama mogu obavljati i oni bez ikakve diplome kao i oni sa regularnim dipllmama. Znači za te poslove ne treba neko posebno znanje i te poslove su prije 30 tak godina radili ljudi sa srednjom školom(pogledajte samo našu općinu). Sad zaključite sami ko kome krade posao

Ševo prvi dobije dojavu kad je opasnost isto kao prvi puta jel tako inspektore .

Samo stranci ovo mogu riješiti a njih nema

Čovjek zna tko su kupljene diplome a njih je u BiH najviše i nitko nije privatnik

Zaposliš se sa srednjom školom preko veze na državni posao i onda pravac na Logos i doneseš diplomu.Sve redom tatini i mamini sinovi.Neki od njih su počeli redovno studirati pa su shvatili da nisu kapacitet pa se prebace na Logos i eto ga sve stručnjak do stručnjaka .Nedavno su u UINO odnosno Carini bila testiranja mladih snaga koji već rade po pet godina sa Visokom školom pa i srednjom.Komisija je bila zaprepaštena niskom razinom znanja.Najlošiji su bili takozvani Logosovci koji naravno nemaju osnovna znanja i nisu naučili odgovarati na već pripremljena im pitanja.Sramotno je da se priznaju ti privatni fakulteti jer te osobe nisu kvalificirani da rade poslove sa Visokom školom.Tu pate stranke,djeca koja su redovno studirala i provodila besane noći učeći za samo jedan ispit i svi ostali oko njih a naročito kolege sa isustvom kojima takvi i još sole pamet.Sramite se svi koji imate diplome sa privatnih fakulteta jer i sami u dubini duše znate da niste obrazovani i da zauzimate mjesto nekoga ko se godinama mučio da redovno završi fakultet.Nemate obrazovanje niti se znate ponašati niti komunicirati u društvu jer ste sve dobili na gotovo.Sramite se i trebate jer ne zaslužujete da živite u blizini nas .

Šta će ti diploma ako voliš Rvacku…

Čuj da nemaju znanje

Komentatori,jeste li vi mozda 1/11000
Mater vam [ * neprimjereno * ] svima,samo pisete,aute reg.u njega,fakultrt rsdi,novotel radi,poliklinika central radi,rent a car radi,homologaciije rade........za sto lira u sto vira.
Usutimo,prokleti bili kao sto i jesmo

Manjina pajdo Mitrović 8000 Markotić 11000 Ševo milione

Privatni fakulteti su nas uništili koji redovito studiramo. Završe preko noći i posao odma dobiju a mi na birou. Tužna društva i države.

To što vi "redovno studirate" ne znači da ste popili pamet cijelog svijeta. Ako želite nešto naučiti bježite što dalje od Mostara. U naprednom svijetu su postojale privatne škole puno prije nego kod nas i na njima su se mogla steći znanja bolje nego na javnim školama i fakultetima. Kod nas je srozano obrazovanje bez obzira bilo javno ili privatno. Profesor sa 1500 KM mjesečno nema motivacije ni doći na predavanje onda to obavi asistent sa plaćom od 900 KM. Studenti na taj način nemogu naučiti ni za dvicu tako da su i njihove diplome u rangu onih sa benzinskih pumpi.

Dosta je kad nam u gradu djecu uči logopedica završila u bijakovicima u brkica

koja je to ???

Marijan Čuvalo, Viktor Grbavac, Tihomir Kvesić, Toni Kraljević and many others likes Your status.

Koja je razlika između Sveučilišta u Mostaru i bilo kojeg privatnog fakulteta, ako znamo (a znamo), da 70% profesora sa Sveučilišta u Mostaru rade kao profesori i na privatnim fakultetima?
Da ne bi bilo zabune, ne svrstavam se niti branim bilo koga, ali ovo je činjenica. Sveučilište u Mostaru je politika svjesno degradirala.

Miješati kruške i jabuke da su privatni fakulteti dobri. Nisu jer se diploma kupi i ne znaš ime ni jednog profesora. Uništili su nas koji studiramo i učimo.

Vi koji studirate i učite ste ko branitelji ‘92

Ako išta Logos ima bolji logo od SUM koji izgleda kao da su ga djeca u vrtiću sastavila.

Kolika je plaća rektora i dekana, ako je profesorska oko 1500 maraka, a asistenata 800 KM.

Mostarsko sveučilište u padu, Logos u porastu
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari