Nedostatak liječnika u BiH konstanta u odnosu na druge zemlje

ljubuski.info

Prema podacima Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, na kraju 2022. u zdravstvenim ustanovama bila su zaposlena ukupno 34.322 zdravstvena djelatnika

S nedostatkom liječnika suočava se veliki broj zemalja, međutim, prema podacima posljednje infografike koju je izradio Pixsell, stanje u Bosni i Hercegovini trenutačno je najlošije.

Kako je vidljivo iz spomenute grafike, najviše liječnika ima Švedska, i to 72 na 10.000 stanovnika. Belgija i Grčka zauzele su drugo mjesto sa 64 liječnika na navedeni broj stanovnika.

Na trećem mjestu nalazi se Portugal s 58 liječnika, zatim Austrija s 55, Norveška s 52 i Latvija s 51 liječnikom na 10.000 stanovnika. Srbija i Crna Gora imaju po 28 liječnika na navedeni broj stanovnika, Hrvatska 36, a Bosna i Hercegovina svega 23 liječnika.

Trend odlaska

Na konstantan nedostatak liječnika upozoravali su iz Liječničke komore već nekoliko puta, a poseban je problem s liječnicima primarne medicine kojih, prema nekim podacima, u ovoj zemlji nedostaje čak 50 posto. Podatak da se jedan liječnik brine o više od dvije tisuće pacijenata dovoljno govori o tome koliko je situacija ozbiljna.

Samo je nešto više od 740 liječnika obiteljske medicine u cijeloj Bosni i Hercegovini. Nastavi li se ovakav trend odlaska stručnog osposobljenog medicinskog kadra, zdravstvene ustanove mogle bi biti pred kolapsom. Poseban problem predstavlja činjenica da mladi nisu zainteresirani za rad u manjim ambulantama, a nerijetko je teško doći i do specijalizacije.

Zbog svega navedenog liječnik se nerijetko nađe u situaciji da umjesto 35 pregleda i do 70 pacijenata. Prema podacima Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH, na kraju 2022. godine u zdravstvenim ustanovama u ovom bh. entitetu bila su zaposlena ukupno 34.322 zdravstvena djelatnika.

Od navedenog broja, 2078 je doktora medicine, a 3945 doktora medicine, specijalista i subspecijalista. U istom razdoblju doktora stomatologije u FBiH bila su 1004, a doktor stomatologije specijalist 401. Ako se uzmu u obzir podaci iz 2014. godine, broj zdravstvenih djelatnika u ovom bh. entitetu značajno je povećan.

Naime, 2014. godine u zdravstvenim ustanovama u ovom bh. entitetu bilo je zaposleno ukupno 30.408 zdravstvenih djelatnika. Od navedenog broja, 1398 su doktori medicine, a 3638 doktori medicine, specijalisti i subspecijalisti.

Niske plaće

Najveći broj liječnika specijalista registriran je u starosnoj dobi od 55 i više godina. Značajnijem povećanju broja liječnika u ovoj državi u prilog ne idu ni njihova primanja. Naime, liječnici u BiH imaju najniže plaće u regiji odnosno u Europskoj uniji. Tako crnogorski liječnici specijalisti, prema dostupnim podacima, imaju plaću od 2500 eura, a liječnici subspecijalisti i do 3000 eura.

U Hrvatskoj je prosječna plaća liječnika specijalista oko 2800 eura, a subspecijalista gotovo 3000 eura. U BiH se prosječne plaće liječnika specijalista kreću oko 2000 eura, odnosno 4000 KM, a subspecijalista oko 2200 eura ili gotovo 4400 KM. Dr. Marina Berberović, predsjednica Saveza strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH, nedavno je za medije istaknula kako je prisutan deficit kadrova.

Kolege odlaze, pogotovo ih motivira to što u zemljama koje biraju za svoju budućnost za mnogo više novca obavljaju manje posla i tako upadamo u začarani krug jer sve je manje zdravstvenih djelatnika, a oni koji ostaju sve su nezadovoljniji - upozorila je Berberović.

Večernji list

Glas naroda

Treba pitati direktora javne ustanove DZ Ivana Landeku zašto doktorima i stomatolozima iz Ljubuškog nema mjesta u DZ Ljubuški?

Je li to njegova politika ili politika partije hdz koja ga je poćurila?

prima podobne

Pa svi oni,koji rade po bolnicama i domovima zdravlja,imaju svoje privatne ordinacije,oni se snašli a jadan narod koji sve ovo trpi.Jadan oni koje bolestan i koji triba njihovu pomoć.

Briga njega nek je njemu dobro i nek on voza službeno auto 24 sata.

Prija bilo 5 dotura sad 50 i opet sve bolesno

Zato pacijente vozimo na cum svojim autom

Samo nek ukinu privatno zdravstvo i cjeli problem će bit rješen.jedan specijalista za 20 god rada živi ko lord i otvori polikliniku od dvaestak mil maraka.kako objasnite.i onda u svaku med ustanovu vidiš hipokratovu zakletvu.smijurija

Alilović, Vukojević, sad Prskalo bogataši. Malo u državnom sektoru za dobru
plaću a za vrijeme radnog vremena i ostatak dana privatno dobro naplati i smij se.
Tako nam i treba. Treba zabraniti takav rad ili ćeš raditi u državnoj ustanovi ili idi privatno
a ne ucjenjivati bolesnike i na svaki način usmjeravati u njihove privatne ordinacije.
Sramota da ih bude.

Da sam doktor možda ne bih bio zadovoljan ali iz ove (teške) pozicije mislim da 2000 eura za specijalista nije malo. Znam, oni će otići na zapad gdje mogu zaraditi znatno više ali budimo realni: 2000 eura je tri prosječne plaće ili nepunih sedam prosječnih mirovina u FBiH.

Nije istina da specijalisti u našoj županiji imaju plaću 2000 eura.
Mislim da imaju 1200-1300 eura ako i toliko sa svim dodacima.
/ topli obrok, radni staž, i dr /. Eto toliko nakon 6 godina studija
i 4-5 godina specijalizacije. Pa izračunajte je li to dovoljno.

A koverte....lipo se i tako nakupi.

Koje koverte? O čemu ti pričaš?
Treba kazniti prvo onog koji daje mito/kuverte a potom doktora koji ga uzima!

Nedostatak liječnika u BiH konstanta u odnosu na druge zemlje
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari