Prijedlog proračuna Zapadnohercegovačke županije po skraćenom postupku usvojen je na sjednici Skupštine ZHŽ-a većinom glasova, a protiv su bili zastupnici oporbe, NS-a Radom za boljitak i HSP-a BiH.
U obrazloženju proračuna, Radoslav Luburić, ministar financija, rekao je kako je proračun restriktivniji zbog pada prihoda i ušteda. Planirani prihodi su manji nego u prošloj godini zbog pada gospodarske aktivnosti, a došlo je i do pada neizravnih prihoda zbog vraćanja inozemnog duga. Naime, županija i općine sudjeluju u vraćanju inozemnog duga prema MMF-u i slično, a većinu sredstava dobiva Federacija koja se, prema ministrovim riječima, maćehinski odnosi prema ovoj županiji i općinama u njoj.
Smanjenje plaća
U tekućoj godini će biti isplaćeno 4 milijuna maraka duga za doprinose za 2008., 2009. i 2010. godinu na osnovi rješenja o prisilnoj naplati Porezne uprave, materijalni troškovi su umanjeni za 18 posto, kapitalni prijenosi su umanjeni za 47 posto, a najveće umanjenje se odnosi na druge razine vlasti. Također, u ovaj proračun je uvršteno smanjenje bruto plaća korisnika proračuna u iznosu od 8 posto.
U raspravi o ovom proračunu je oporba burno reagirala. Viktor Kvesić, zastupnik iz reda HSP-a BiH, rekao je kako je ovaj proračun upropaštavajući jer u njemu nema investicija ni kapitalnih ulaganja te kako potezi Vlade nisu ušteda već otimačina.
"Proračun nije morao biti ovakav. Vlada i Skupština su morali iznaći rješenja i sredstva i načine da pokrenu županiju", izjavio je Kvesić.
Odbijeni amandmani
Tijekom rasprave o proračunu Kvesić je dodao kako je uvjeren da će amandmani HSP-a BiH na proračun biti usvojeni jer se tiču studenata, bolnice, poljoprivrednika i drugih, no nije bio u pravu jer su četiri amandmana ove stranke te dva NSRZB-a odbijena s nedovoljnih šest glasova "za".
Zdenko Ćosić, predsjednik Vlade, o proračunu je izjavio:
"U prva tri mjeseca smo imali 1,5 milijuna maraka manje prihoda u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Stoga ovaj proračun nije hir već realnost i nužda te ćemo vjerojatno, ako ostane ovakvo stanje, biti prisiljeni raditi rebalans tijekom godine."
Proračun su podržali svi odbori i povjerenstva, a usvojen je uz šest glasova protiv iz redova oporbe.