Hrvatski sud Tutu tereti za otmicu u Ljubuškom

ljubuski.info

Nakon izlaska iz rimskog zatvora Rebibbia, gdje je posljednjih pet godina odsluživao dio 20-godišnje haaške kazne za ratne zločine nad Bošnjacima na području Jablanice i Mostara, Mladen Naletilić Tuta, ratni zapovjednik Kažnjeničke bojne HVO-a, večeras oko 19.30 sati doputovao je u splitsku zračnu luku redovitim letom „Croatia Airlinesa“.

Na Resniku su ga dočekali njegovi sinovi, prijatelji i suborci, ali unatoč neskrivenom zadovoljstvu zbog susreta s najbližima suzdržao se od bilo kakvih izjava za javnost.

Budući da donedavni haaški osuđenik nije nastavio putovanje istim zrakoplovom prema Zagrebu, gdje bi prema najavama trebao stanovati, za očekivati je da je, nakon predaha, prema hrvatskoj metropoli produžio automobilom.

No, upravo ga u Zagrebu očekuju dvije optužnice za zbivanja u Hercegovini tijekom prve polovice 90-ih zbog čega je Županijski sud raspisao tjeralicu za njim još prije nego što je haaški Tribunal zatražio njegovo izručenje.

Prvi postupak odnosi se na otmicu u Ljubuškom 1993. godine, dok druga optužnica tereti Naletilića za poticanje na ubojstvo u Širokom Brijegu dvije godine kasnije.

Iz Državnog odvjetništva navodno još nema naloga za njegovo pritvaranje vezano za dva spomenuta slučaja.

U Širokom Brijegu, gdje je rođen i gdje je bilo sjedište njegove Kažnjeničke bojne, o njegovu povratku nije bilo raspoloženih za razgovor, njegov brat Mimek samo se zahvalio. Ipak, u kavanama je to najčešća tema. Jednako kao i drugdje u Hercegovini, kad se spomene ime zapovjednika Kažnjeničke bojne, to izaziva različite reakcije, a najčešće ga se vezuje uz nesretne epizode tijekom rata. Na uzvisini koja se zove Cigansko brdo i s kojega se kao na dlanu vidi Široki Brijeg Naletilić je sagradio kuću u kojoj je živio poslije rata. U ovome objektu odavno nema nikoga, a priča se da se Tuta zasad ne planira vratiti u Široki Brijeg, gdje je veliki broj njegovih bivših suboraca i pristaša, zbog sudskog postupka u Hrvatskoj. Šapće se i da brojni još uvijek strahuju od njegova povratka, neki tajkuni mu duguju novac, ali i zato što podsjeća i na unutarhrvatski sukob, zbog čega su jedno vrijeme Široki Brijeg i Ljubuški bili na ratnoj nozi.

Tužiteljica u BiH zauzeta

Najbolniji unutarhrvatski sukob bila je likvidacija generala HOS-a Blaža Kraljevića i njegove pratnje u kolovozu 1992. godine. Za ovaj slučaj do sada se nije vodio ni jedan sudski postupak. U medijima se tvrdi da se istraga vodi, ali u Tužiteljstvu BiH potvrdu nismo dobili. Tužiteljica Vesna Budimir bila je zauzeta, u sudnici. Inače, Kraljević i pratnja, među kojima su bila i dvojica Bošnjaka te jedan Albanac, likvidirani su u zasjedi koju je postavio HVO, a prema dostupnim informacijama, ubili su ih pripadnici Kažnjeničke bojne. Prema službenoj verziji, pripadnici HOS-a zapucali su na kontrolnu točku, nakon čega su svi likvidirani. A upravo se u tome vremenu Kraljević otvoreno protivio podčinjavanju Hrvatskome vijeću obrane te je pozivao na borbu u sklopu Armije BiH, koja se kasnije pretvorila u oružane snage pod bošnjačkim nadzorom. Tijela devetorice ubijenih hosovaca prevezena su u Split gdje je provedena obdukcija. Ratne vlasti nikada nisu provele suđenje za ovu likvidaciju. Nakon što je očito hrvatski državni vrh u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini donio zapovijed o uklanjanju Tute i njegova najbližeg pratitelja Vinka Martinovića, on se slučajno našao na granici, gdje je uhićen na osnovi tjeralice raspisane u Hrvatskoj.

Naletiliću se na teret stavlja i slučaj iz travnja 1995. u Širokom Brijegu kad je satima zlostavljao Damira Brekala te ga ranio pucajući u njega iz pištolja.

Sumnje i istrage: Tri još i danas nerazriješena slučaja iz ratne BiH

Kolovoz 1992. godine: Likvidacija Blaža Kraljevića

Zapovjednik HOS-a Blaž Kraljević s osam suboraca likvidiran je kad ih je dočekala zasjeda i zasula rafalnom paljbom. Zasad se nikakav postupak za to ne vodi, a samo 
mediji navode da se 
istraga vodi

Studeni 1993. godine: Nosiću ni traga nakon što je otet iz zatvora

Robert Nosić ranio je jednog vojnika Kažnjeničke bojne koji je navodno sudjelovao u napadu na Nosićevu djevojku. Nosić je otet iz zatvora u Ljubuškom u pravoj vojnoj akciji i otad mu se gubi svaki trag...

Travanj 1995. godine: Otmica, zatočenje i zlostavljanje

Damir Brekalo bio je u travnju 1995. godine otet, zatočen u Duhanskoj stanici u Širokom Brijegu, satima zlostavljan te ranjen iz pištolja. Brekalo, koji je bio i žrtva i svjedok u ovom slučaju, i sam je osuđen u BiH zbog ratnih zločina

D. Zubčić [ Slobodna Dalmacija ] - [ vecernji.hr ]

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari