Ured za reviziju FBiH: Negativno mišljenje za šest županija, među njima ŽZH - najgora

Izvješća pokazala kako su najveće nepravilnosti u planiranju proračuna koje se ne vrši u skladu s propisima i realnim mogućnostima, zatim netransparentno trošenje javnog novca i kršenje propisa o javnim nabavkama...

Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH dao je negativno mišljenje o poslovanju iskazanom u financijskim izvješćima Unsko-sanske, Srednjobosanske, Hercegovačko-neretvanske, Hercegbosanske, Zapadnohercegovačke, te Županije Sarajevo po izvršenim revizijama za 2011. godinu.

Mišljenja s rezervom data su Tuzlanskoj, Bosanskopodrinjskoj i Posavskoj županiji, dok Zeničko-dobojska županija nije bila obuhvaćena revizijom jer je Ured za reviziju institucija FBiH u izvješću preskočio županiju koja je u prethodnom izvješću dobio pozitivno mišljenje.

Najveće nepravilnosti

Generalni revizor ovog ureda Ibrahim Okanović rekao je danas na tiskovnoj konferenciji u Sarajevu kako su izvješća pokazala najveće nepravilnosti u planiranju proračuna koje se ne vrši u skladu s propisima i realnim mogućnostima, zatim netransparentno trošenje javnog novca i kršenje propisa o javnim nabavkama, te loše upravljanje imovinom i nepoštivanje pravila knjigovodstvenog evidentiranja i iskazivanja finansijskih transakcija.

Istakao je kako su svih 10 županija ukupno planirali proračun od 2.155.416.865 KM, koji je rebalansom smanjen za oko 60 miliju KM, a da su ukupni rashodi u odnosu na prihode veći za 207.181.229 KM.

Okanović je naglasio kako mnoge županije imaju obaveze bez datih jamstava za druge korisnike kredita, od neplaćenih doprinosa iz ranijih godina, obaveza prema radnicima itd., koje zaključno s 31. prosincem 2011. ukupno iznose 649.425.628 KM za svih 10 županija.

"Potencijalne obaveze, odnosno pokrenuti sudski sporovi protiv kantona, povećavaju utvrđene obaveze za 244.875.956 KM, s tim da tri kantona nemaju podatke o ovim obavezama (Srednjobosanski, Posavski i Kanton 10) a Unsko-sanski kanton nije dao na uvid ove podatke", kazao je Okanović.

Naveo je kako je 50.955 zaposlenih koji se financiraju iz proračuna u svih 10 županija, od čega je najviše u obrazovanju - 32.502, zatim u policiji - 10.367, administraciji - 4.932 i pravosuđu - 3.154, za čije je plaće i naknade izdvojeno 56,18 posto ukupne potrošnje.

Izvjećše je pokazalo kako u tome prednjači Hercegbosanska župania u kojem je na plaće i naknade potrošeno 76,54 posto proračuna, dok je ta brojka najmanja u Sarajevskom kantonu - 37,73 posto.

222 preporuke

Prezentirani podaci, kako po broju zaposlenih tako i po visini troškova koji se isplaćuju, ne obuhvaćaju visokoškolske ustanove u Kantonu Sarajevo i Hercegovačko-neretvanskoj županiji jer nisu obuhvaćeni trezorskim poslovanjem, a u 2011. trasferiran im je javni novac (Kantonu Sarajevo 70.391.400, a Hercegovačko-neretvanskoj županiji 4.233.000 KM).

"Primanja zakonodavnih i izvršnih organa, odnosno kantonalnih premijera, ministara, predsjedavajućih skupština, te zastupnika, najveća su u Unsko-sanskom kantonu gdje premijer zarađuje 4.379 KM, dok je u najviše kantona najveća plaća predsjednika kantonalnog suda - 3.400 KM. Najniže plaće u kantonima kreću se od 351 u Posavskom, do 570 KM u Kantonu Sarajevo", zaključio je Okanović.

Ured za reviziju institucija FBiH dao je 222 preporuke za otklanjanje nepravilnosti u poslovanju, od čega najviše Zapadnohercegovačkoj županiji - 34 a najmanje Hercegovačko-neretvanskoj - 19, čije će provođenje u sljedećem razdoblju biti praćeno.

Potcrtano je kako je dosadašnje iskustvo Ureda pokazalo da se u izvješćama redovno ponavljaju isti nalazi i daju iste preporuke koje oni koji bi ih trebali provoditi ne uvažavaju.

FENA

INSTRUKCIJE

(izravno i online)

Fizika za 7. i 8. razred

  • više od 1000 autorskih zadataka uz teorijska objašnjenja, pomoć u rješavanju numeričkih i problemskih zadataka i praktičan rad, te nesmetano korištenje autorskih i licenciranih digitalnih alata;
  • priprema za školska natjecanja;

tel.: 063 / 323 133 (zvati iza 13 sati).

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari