Monografija "Hercegovina zemlja vina/Herzegovina Wine Country" priređivača i urednika Branimira Martinca, objavljena prošle godine u izdanju Galerije Martino iz Mostara, osvojila je prestižnu nagradu Prix de l'OIV 2012 koju dodjeljuje Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino (OIV) sa sjedištem u Parizu.
Nagrada je dodijeljena na temelju mišljenja posebnog OIV-ovog međunarodnog žirija koji je zasjedao u sklopu 35. svjetskog kongresa vinogradarstva i vinarstva održanog pod pokroviteljstvom te međunarodne organizacije od 18. do 22. lipnja 2012. u turskom gradu Izmiru.
Otkrivanje i predstavljanje vina
Kako se navodi u službenom priopćenju OIV-a, nagrada se dodjeljuje u kategoriji "otkrivanje i predstavljanje vina" (Discovering and Presenting Wines). Navedeno priznanje se već tradicionalno (još od 1930. godine) svake godine dodjeljuje najboljim knjigama objavljenima u svijetu u protekle dvije godine, koje predstavljaju originalan i značajan doprinos sektoru vinogradarstva i vinarstva na međunarodnoj razini. U radu žirija za dodjelu nagrade sudjeluju istaknuti sveučilišni profesori, novinari, znanstvenici, povjesničari, somelieri, enolozi, pravnici i drugi stručnjaci iz više zemalja. Svečano uručenje nagrade dobitniku bit će, kako je predviđeno, upriličeno u sjedištu OIV-a u Parizu 14. prosinca ove godine u nazočnosti predsjednika i generalnog direktora OIV-a te brojnih drugih uglednih uzvanika.
Inače, monografija "Hercegovina zemlja vina/Herzegovina Wine Country" je tijekom protekle godine već bila uspješno predstavljena u Mostaru, Zagrebu, Sarajevu i Parizu i naišla je na veliki odjek u domaćoj i inozemnoj javnosti. Zanimljivo je da će uručenje nagrade biti upriličeno 14. prosinca ove godine u Parizu, gdje je monografija predstavljena 13. prosinca prošle godine.
Posveta vinu i čovjeku
"Kao izdavaču koji je dobio svjetsko priznanje ova mi nagrada znači jako mnogo, a mislim da je ovo priznanje iznimno značajno ne samo za mene kao izdavača, nego za cijelu BiH, a posebno za hercegovačke vinare. Ova je monografija podsjetnik na slavne davne vinarstva i vinogradarstva jer su naša vina još prije stotinu godina dobivala prestižna priznanja u Europi i svijetu", kazao nam je Branimir Martinac. Osim toga, prvi put je Bosna i Hercegovina u vinoteci svjetske Organizacije za vino i vinovu lozu (OIV) dobila svoj prostor.
Luksuzna dvojezična monografija "Hercegovina zemlja vina" je izuzetno izdavačko i umjetničko-grafičko ostvarenje posvećeno hercegovačkom vinogradarstvu i vinu, ali i Hercegovini i hercegovačkom čovjeku općenito. To je ujedno i prva cjelovita monografija o ovoj temi na našim prostorima. Na oko 560 stranica obogaćenih s nekoliko stotina fotografija i dosad neviđenih dokumenata, donosi opsežan i originalan prikaz tisućljetne tradicije uzgoja vinove loze i vinarstva u Hercegovini. Za svoje vrijeme vrhunski obrazovani, vrijedni i sposobni vinari, prije više od sto godina bili su u Europi, a u njihovim vinima su uživale brojne europske okrunjene glave. O tome svjedoče brojne kolajne i nagrade s najznačajnijih međunarodnih izložaba s kraja devetnaestog i početka dvadesetog stoljeća. Neki od njih su bili i kraljevski dvorski liferanti (dobavljači).
Širok raspon tema
Priređivač je oko ovog ambicioznog projekta uspio okupiti vrsne autore tekstova te brojne druge suradnike bez kojih bi uspješan završetak takvog pothvata bio nemoguć.
Tekstovi uvršteni u monografiju obuhvaćaju širok raspon vinogradarskih i vinarskih tema, pa monografija tako počinje s povijesnim prikazom vinogradarstva u Hercegovini, nastavlja se s povijesnim osvrtom na vinogradarstvo u mostarskoj kotlini promatrano s ekološkog gledišta, pa sve do prikaza vinogradarskog katastra i najnovijeg stanja vinogradarstva u Hercegovini. Predstavljene su i sve vinarije u Hercegovini, počevši od onih najstarijih vinskih podruma iz vremena Austro-Ugarske, preko onih izgrađenih u Jugoslaviji, do najnovijih osnovanih tijekom posljednjih petnaest-dvadeset godina. Vrijeme pred nama trebalo bi biti put kojim će se vratiti stara slava hercegovačkom vinu!