Predsjednik Povjerenstva za informiranje i zastupnik Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Željko Asić pokrenuo je inicijativu za jačanje informacijsko-komunikacijskih sredstava u Hercegovini, s naglaskom na jačanje medijske slike u Mostaru i Hrvata u BiH.
S tim u vezi u petak, 16. ožujka u Parlamentu FBiH se organizira sastanak o temi "Jačanje infrastrukture Radio-televizije FBiH". Na sastanku će osim članova povjerenstva biti predsjedatelj Zastupničkog doma Denis Zvizdić, dopredsjedatelji Stanko Primorac i Mira Grgić, te predsjednik FBiH Živko Budimir, premijer Vlade FBiH Nermin Nikšić, kao i resorni ministar prometa i veza Enver Bijedić te rukovodstvo Radio-televizije FBiH i Upravnog odbora na čelu s predsjednikom Igorom Soldom.
Koji je cilj najavljenog sastanka oko jačanja Radio-televizije FBiH?
"Cilj ovog zajedničkog sastanka je dogovaranje oko načina i metoda za poboljšanje informiranja i komuniciranja u Federaciji BiH. Smatramo da je potrebno poboljšati uvjete rada i samu infrastrukturu Federalne radio-televizije kako u Sarajevu, tako i u informativno-tehničkim centrima, s naglaskom na regionalni ITC Mostar. Federalna radio-televizija ne smije tehnički zaostajati za televizijama u regiji i ona svojim radom i gledanošću je davno dokazala svoju opravdanost i profesionalnost."
Znači li to i jačanje i proširivanje dopisništva u Mostaru?
"Dopisništvo u Mostaru se nužno mora proširiti i tehnički, ali i kadrovski osnažiti, jer je riječ o gradu i centru koji pokriva cijelu Hercegovinu. Nažalost, u prošlosti nije bilo koordinacije između medija i hrvatske politike koja je odbacila federalne medije i pozvala ljude da ne plaćaju pristojbu preko HT-a Mostar. S tim je nanesena velika šteta svim stanovnicima koji nisu dobili adekvatnu zastupljenost u programskim sadržajima FTV-a. U konačnici, na gubitku su i brojni hrvatski novinari koji su završili studij ili su radili na nekim od lokalnih medija, koji su u međuvremenu propali. Krajnje je vrijeme da vidimo kako to stanje popraviti i ojačati ili, bolje kazano, napraviti jedan pravi centar u Mostaru koji će imati i svoju produkciju."
Mnogi gledatelji i slušatelji će upitati zašto nema dovoljno tema iz Hercegovine na RTV FBiH?
"Jednostavno je novinarima bilo zabranjeno zapošljavati se na ovom mediju i nije bilo inicijative hrvatske politike da se ojača medijska scena u Hercegovini, a prije svega javno mnijenje hrvatske političke javnosti. Proširivanjem centra i jačom produkcijom to se vrlo brzo može promijeniti i iz Mostara se mogu raditi sjajni dokumentarci, ali i drugi programi kao što su informativni, kulturni, zabavni, sportski, religijski itd. Bez sustavnog rješavanja pitanja medija i komunikacije na regionalnoj razini nema demokracije društva i napretka."
Zašto nema tema i sadržaja iz Rame, Neuma, Međugorja… ?
"I ne samo tih spomenutih mjesta nego i daleko više jer Mostaru gravitiraju tri županije, pored ove Hercegovačko-neretvanske tu su i Zapadnohercegovačka i Hercegbosanska županija. Trenutačno ima jedna mobilna ekipa koja pokriva "zapadnu" Hercegovinu, ali to nije niti iz daleka ono što bi trebalo i što je u konačnici zakonska obveza javnog emitera. Nadamo se da će to prepoznati i gospodarski subjekti koji će vidjeti svoj marketinški interes u proširivanju i jačanju FTV-a tako da se nadamo kako će i Elektroprivreda HZ HB, Hrvatske telekomunikacije Mostar, Aluminij, Feal, Presal, Podravka, Lijanovići, Violeta i brojne druge tvrtke prepoznati svoj interes i u obostranom interesu podržati projekt proširenja. U programu moraju biti zastupljeni svi žanrovi i teme od politike do gospodarstva, kulture, turizma i tema "običnih" ljudi. Regija Hercegovina treba jedan jaki regionalni centar u Mostaru."
Hoće li to usporiti ustroj kanala na hrvatskom jeziku?
Ne. Projekt oko ustroja kanala na hrvatskom jeziku u sklopu Radio-televizije BiH ide na državnoj razini i zastupnik HSP-a u državnom Parlamentu te predsjednik HSP-a dr. Zvonko Jurišić je to jasno kazao da podupire sve projekte afirmacije nacionalnih interesa Hrvata u BiH. Federalni Parlament će, duboko vjerujem, sa svoje strane učiniti sve da pomogne ustroju toga kanala i jačanje infrastrukture RTV-a FBiH može biti samo pomoć razvoju medija u Hercegovini."
Je li razlog ovomu i navodno HDZ-ovo preuzimanje dvije privatne televizije?
"Nemam takvih pouzdanih informacija i zbilja se ne bih bavio komercijalnim medijima. Meni je osobno žao što je propala Hercegovačka radio-televizija i što Radio Herceg Bosne jedva preživljava, i da je bilo više mudrosti, te kuće su mogle biti u sastavu entitetskih ili državnih servisa i sada bi razgovarali o digitalizaciji i razvoju, a ovako jedino možemo s federalne razine pomoći opstanku komunikacijskih kanala u Mostaru, koji su jedini ostali i usamljeni, izuzev par lokalnih radijskih postaja i web portala, mediji hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini. "