Kako su se mještani Posušja uspjeli izboriti s vjetrenjačama?

ljubuski.info

Turbine se planira postaviti na svega 270 metara od prvih kuća i 150 metara od groblja, što je neprihvatljivo ne samo s obzirom na zdravlje stanovništva, nego i s obzirom na kulturološki i duhovni značaj prostora, navodi Iva Miličević u razgovoru za bljesak.info, objašnjavajući problematiku provođenja jednog od najvećih projekata u Zapadnohercegovačkoj županiji (ZHŽ).

Projekt vjetroelektrane Poklečani, vrijedan preko 200 milijuna eura i financiran je djelomično iz fondova EU, planiran je na području planine Štitar u općini Posušje, a projektom je planirano postavljanje 20 vjetroturbina ukupne instalirane snage 132 megavata, s očekivanom godišnjom proizvodnjom od 436 GWh električne energije.

U Bavarskoj, na primjer, ti isti razmaci iznose čak 1000 metara, dakle čitav jedan kilometar, navodi, ističući ozbiljnu zabrinutost zbog buke i infrabuke, a to je samo jedan od primjera u kojima projekt izgradnje vjetroparka u Poklečanima, prema njezinim riječima, nije ispoštovao ni minimalne zakonske odredbe.

Upravo je gospođa Miličević, uz pomoć sumještana, izborila pravnu borbu koju slobodno možemo opisati kao modernu inačicu pobjede Davida nad Golijatom. Naime, Vrhovni sud Federacije BiH donio je presudu kojom poništava suglasnost za izgradnju vjetroelektrane "Poklečani" na planini Štitar, u općini Posušje, jer je sam postupak izdavanja suglasnosti u određenim segmentima bio nezakonit i neregularan.

"Tko može jamčiti da se neće dogoditi nešto slično Jablanici?"

Navodi kako je njihova najveća briga vezana uz ovaj projekt upravo činjenica da se planira gradnja unutar vodozaštitne zone.
Na tom području nalazi se veliki broj izvora i česama, a tlo je izrazito osjetljivo. Možete li zamisliti koliku bi katastrofu izazvalo curenje ulja, betona i drugog građevinskog otpada u pitku vodu?, navodi.

Osim toga, navodi kako su predviđene i detonacije u svrhu miniranja tla, pa se pita:
Tko nam može jamčiti da se neće dogoditi incident sličan onom u Jablanici?

Prema njezinim riječima, još jedan veliki problem je i pitanje "suhozida", odnosno tradicionalnih kamenih ograda koje su dio naše kulturne baštine.
Umjesto da ih čuvamo i promoviramo kao što se to radi, primjerice, u Škotskoj – gdje ih turisti obilaze – kod nas se planira njihovo uništavanje, tvrdi naša sugovornica.

Napominje da ne smijemo zaboraviti ni mikroplastiku koja se s vremenom oslobađa uslijed abrazije lopatica, a koja nakon toga ostaje u okolišu. Ističe kako je posebno zabrinjavajuće što ta mikroplastika ulazi u tlo, vodu te u konačnici i u samo povrće koje sami uzgajamo.

Ukratko objašnjava kako bi posljedice ovog projekta bile dugoročne i gotovo nepopravljive, kako za prirodu, tako i za ljude koji ovdje žive generacijama.

Motivirana, kako kaže, netransparentnošću cijelog projekta i ozbiljno zabrinuta zbog posljedica koje projekt nosi za njezine sumještane i područje gdje već generacijama žive, gospođa Iva, zajedno s mještanima, odlučila je preispitati zakonitost cijelog procesa. Njezine sumnje potvrdio je u konačnici i Vrhovni sud FBiH sredinom travnja ove godine, kada je zaključio kako su učinjeni brojni proceduralni i pravni propusti, što je dovelo do poništavanja rješenja i vraćanja predmeta na ponovno odlučivanje.

Prvi trag o projektu doznali su još 2013. godine, ali ne od ulagača nego iz medija.

Naišli smo na novinski članak u kojem je pisalo da će se graditi vjetropark. Možete li zamisliti kakav je to osjećaj? Umjesto da nas investitor kontaktira, informira, razgovara s nama – mi sve to saznajemo iz medija, navodi Iva Miličević i objašnjava kako je motivaciju za sve ovo pronašla u svojim sumještanima, odnosno u par obitelji koje su od samog početka bile zabrinute zbog načina na koji se projekt vodi.

"Iz Elektroprivrede svega jedan mail"

Još tada smo uputili dopis Elektroprivredi u kojem smo jasno izrazili protivljenje projektu, navodi Miličević te dodaje kako su kao povratnu informaciju dobili svega jedan mail, nakon čega je cijela komunikacija stala. Projekt je tada pao u zaborav – sve do rujna 2023. godine, kada su iz Općine dobili obavijest o proglašenju javnog interesa, čime započinje postupak izvlaštenja privatne imovine.

Mještani su se ubrzo nakon toga organizirali i kažu da su otkrili niz nelogičnosti: od ignoriranja vodozaštitnog statusa područja, preko krčenja više od 300.000 m² šume, do činjenice da nije izrađena ni Studija utjecaja na okoliš.
Srećom, u našoj mjesnoj zajednici imamo ljude raznih stručnih profila – od stručnjaka za nekretnine, bankara, inženjera, pa i bioinženjera, do pravnika – pa smo se vrlo brzo organizirali i shvatili razmjere nepravilnosti, ističe.

Izgradnja na vodozaštitnom području

Najviše ih je šokiralo saznanje da za projekt nije planirana Studija utjecaja na okoliš. Uz to, područje projekta nalazi se u zoni zaštite voda, gdje je već ranije potvrđena prisutnost podzemnih voda. Dodatno, planirano je krčenje šumskog zemljišta na površini većoj od 300.000 m².

Sve te alarmantne činjenice, koje nadilaze isključivo ekološko pitanje, motivirale su ih i ujedinile za pravnu i institucionalnu borbu.

Objašnjava kako su se ona i ostali mještani brzo organizirali i, svjesni činjenice da se radi o složenom slučaju s opsežnom dokumentacijom, podijelili su zadatke prema stručnosti, pa je tako netko bio zadužen za pravna pitanja, netko za ekologiju, netko za prostorno planiranje.
Tako je svatko doprinio tamo gdje najbolje zna, objašnjava Miličević.

Prisjeća se kako su u početku imali tjedne sastanke, pratili razvoj situacije i usmjeravali se korak po korak. Dobili su podršku od Aarhus centra, a što se tiče političara, potporu su imali samo od Tomislava Bandića, zastupnika u Skupštini ZHŽ.
Sve ostalo smo morali sami izboriti – sve do presude Vrhovnog suda, tvrdi.

Osvrćući se na ulogu lokalne vlasti, tvrdi kako je Općinsko vijeće Posušja više bilo usmjereno na interese ulagača, dok su njihovi stavovi i zabrinutost ostali po strani, pa dijalog s lokalnom zajednicom, kaže, gotovo da nije ni postojao.

Mještani nisu imali stvarnu priliku uključiti se ili utjecati na odluke koje izravno utječu na njihov životni prostor.
Nažalost, stječemo dojam da nadležni nisu imali dovoljno stručnog znanja kako bi mogli donijeti kvalitetne i odgovorne odluke u interesu svih građana, zaključuje.

"Postoje druge bolje zone za ovaj projekt"

Ono što dodatno zabrinjava jest činjenica da se planira realizacija projekta unutar granica prirodnog parka – što je u suprotnosti sa zakonodavstvom koje propisuje posebne režime zaštite takvih područja, navodi Miličević i tvrdi kako projekt karakterizira niz pravnih i administrativnih nelogičnosti i kontradiktornosti koje bi se najbolje opisale rečenicom:
Ne zna se tko pije, a tko plaća. Mi kao zajednica se pitamo kako je uopće određena ta lokacija, kada postoje brojne druge, manje osjetljive zone koje bi se mogle analizirati, zaključuje.

Jednima treba studija, drugi ne treba

Miličević posebno ističe kontradiktorne poruke dvaju ministarstava, gdje županijsko ministarstvo prvo donosi rješenje kojim zahtijeva izradu studije utjecaja na okoliš, a zatim federalno ministarstvo, u razmaku od samo par mjeseci, izdaje rješenje kojim tvrdi da studija nije potrebna.

Dana 13. travnja 2023. Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša ZHŽ donosi rješenje u kojem jasno stoji da se na šumskom zemljištu mogu graditi infrastrukturni objekti isključivo uz prethodnu izradu sveobuhvatne studije opravdanosti, uključujući i studiju utjecaja na okoliš. Međutim, već 31. kolovoza iste godine, Federalno ministarstvo okoliša i turizma BiH izdaje rješenje u kojem zaključuje da nije potrebno dalje provođenje procjene utjecaja na okoliš putem izrade Studije utjecaja na okoliš.

Takvo gubljenje pravne logike izazvalo je dodatnu sumnju u zakonitost i motive samog projekta, navodi, te dodaje kako se kod mještana još više produbio osjećaj pravne nesigurnosti i gubitka kontrole nad vlastitom zemljom, te su bili sve uvjereniji da će provođenje projekta na ovakav način imati ozbiljne posljedice za njihovo zdravlje i okoliš u kojem žive generacijama.

Sam proces izvlaštenja opisala je kao iznimno netransparentan i nepravedan.
Mi vlasnici zemljišta koristimo tu imovinu za vlastite potrebe, bilo da se radi o poljoprivredi, šumarstvu ili jednostavno očuvanju obiteljske baštine, ističe, te dodaje kako su neki od njih čak ponudili i razmjenu zemljišta – što je, kako kaže, uobičajena praksa u slučajevima kada je stvarni javni interes opravdan – ali investitor i općina nisu pokazali interes za takva rješenja.

Jedan od ključnih trenutaka bio je kada je u rujnu 2024. godine Ivan Mrvelj podnio tužbu protiv odluke Općine Posušje, koja je donesena na osnovi pozivanja na 'javni interes'. Unatoč toj tužbi i činjenici da se sudski postupak još vodi, Općinski sud u Širokom Brijegu donio je presude kojima se provodi eksproprijacija zemljišta u Poklečanima – što smatraju izravnim kršenjem osnovnih prava vlasnika i pravnog poretka, navodi.

Javni interes po potrebi

Pored toga, ističe kako se pojam "javni interes" koristi vrlo proizvoljno, iako se radi o komercijalnom projektu koji će generirati dobit investitoru, dok će lokalna zajednica snositi dugoročne posljedice po okoliš i zdravlje.

Većina mještana Poklečana nije podržala projekt vjetroparka upravo zbog netransparentnosti, rizika za okoliš i ignoriranja njihovih zabrinutosti.

Podsjetimo, vrijednost projekta je oko 200 milijuna eura. Financiranje projekta uključuje kredit Europske investicijske banke (EIB) u iznosu od 103 milijuna eura, kao i bespovratna sredstva Europske unije od 43,66 milijuna eura, dodijeljena putem Investicijskog okvira za zapadni Balkan (WBIF).
Zakazala je i Europska unija
Posebno je zabrinjavajuće što je projekt dobio europska sredstva iako nije izrađena Studija utjecaja na okoliš, kaže Miličević i ističe kako je time zakazao i nadzor Europske unije.
EU ima mehanizme koji bi trebali spriječiti financiranje projekata koji krše temeljna prava, narušavaju okoliš ili zaobilaze zakonske procedure. U ovom slučaju ti mehanizmi očito nisu funkcionirali, što je izuzetno zabrinjavajuće i potkopava povjerenje građana u institucije Unije, ističe.

Pravna pobjeda za nju, ali i cijelu zajednicu, ima duboko značenje jer pokazuje da se mali ipak mogu usprotiviti velikima, objašnjava te ističe kako ova borba nije bila namijenjena sadašnjem trenutku, nego i svim generacijama koje dolaze.

Pobjeda Davida nad Golijatom

Pravnu pobjedu na Vrhovnom sudu doživljava kao simboličnu i stvarnu pobjedu "malih ljudi" protiv velikih interesa.
Svi imamo odgovornost prema zemlji koju smo naslijedili – ne da je iscrpljujemo i uništavamo, već da je očuvamo i prenesemo dalje. U toj borbi vodila nas je i svijest da priroda nije samo resurs, nego Božji dar koji smo dužni poštovati, kaže, ističući kako je nepravda prema zemlji ujedno i nepravda prema samom Stvoritelju.

Borbu će, kaže, nastaviti, a trenutno je aktivno nekoliko tužbi o čijim detaljima zasad ne želi govoriti.
"Ono što mogu jasno istaknuti jest da smo mi, mještani, od samog početka bili složni u jednom: ako bude potrebno, spremni smo ići do Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu, navodi Miličević, ističući kako ova borba nije stvar izbora, nego odgovornosti prema zemlji koju volimo, zajednici kojoj pripadamo i generacijama koje dolaze.

bljesak.info

Glas naroda

Ive svaka čast!

Sta ova Iva serucka a zivi u Minkenu

Vidi se da si jako kulturan.blago nama ako si u vlasti..sram te bilo.

Iva očito ne voli Rvacku….

Vidi se da živiš u brdu i član si partije

Rade Luburić uzeo pare za solare,sad se pravi budala!

Zar se pravi…

he he, a da možda ih nisu uzeo ti da pišeš komentare za investitora?

Isto pokrenuti u Studencima, pozvat federanu televiziju i pokrenuti tuzbu onima koji su mislili da mogu graditi solare 50 m zracne linije od stanbenih kuca

Samo u medijw dati..jedino tako se moze nesto izboriti.

Neko je izvodacu dao zeleno svjetlo a pitanje ko

ZNA SE

Evo lipo odete na googl mapu i vidite da je napravljena farma izmedju Konjskog i Poklecana. Sto se razdaljine tice obicna laz koja se isto more opovrgnut mirenjem na toj istoj mapi. Ali suvozidi su vrhunac ko i laz da se gradi u parku prirode u kom su ,usput receno, ti isti rakitcani svak sebi pn jednu vikendicu napravili,naravno bez kanalizacije i bez i jednog papira. 400 milijona ulaganja u jednu pripizdinu i dodje domace june i kaze nami to netriba mi cemo od duvarova zivit? Sta se desava sa mojim narodom,jel se zasitio i osilio il je stvarno toliko ugrozen? Od cega mislite da ce vam dica sutra zivit? Od duvarova? Jel znate koliko kosta megavat struje kad se uveze? A ovo morete kod sebe proizves. Nek mi samo neko kaze jedan jedini razlog zasto bi iko normalan bio protiv ovog ,osim buke koja se vrlo lako more izmirit na vjetroturbinama u Tomislavu ili Podvelezju i resis citav problem. Cuj zagadjenje pitke vode cimentom a istu piju iz azbestni cijevi? A catrnje su vam inoksom oblozene? Boze moj je se narod osilio.

Bila je nedavno reportaža da u zaleđu zadra stanovnicima smeta buka sa vjetroelektrana, iako nije buka iznad dozvoljene (jednaka je šapatu) ista je konstantna i smeta ljudima. I zamisli da ti netko cjeli život i konstantno šapće na uho, to remeti ljudima žuvot, htjeli vi to priznati ili ne. Čuj od čega će živjeti vam djeca? Od te vjetroelektrane, sigurno ne

A od cega si okastio? Ljudi zive uz prometnicu,i to ciljano gradili kuce, i sad nekom sapat smeta? Bice da sidi prid kucom kad bura puse?

Uz prometnicu? Ni jedna pronetnica nema tako veliko opterećenje, a na autocestama ako nisi znao postoje bukobrani. Znači takva buka koja je konstantna i iritirajuća smeta ljudima u gotovo. Šta bi sad, ljudi se trebali iselit zbog njihovih hirova. Isto lumeni koji daju dozvole za izgranju zgrada tik do kuće koja ljudima zakloni svo moguće sunce

Ma normalno,vise smeta povremena buka na nivou sapata nego buka od saobracaja? Zasto svi trcete u grad di je buka od svega?

Bolje je da ti šapće u uho nego da čitaš sa blesimetra….

Nisi ti dobar..onoga mi! a narod ce ziviti ko i dosad..nije u soldima sve..steta bi bilo kvariti onu ljepotu.Tebi preporuka sjedni i dobro razmisli.

Pa najbolje da ćemo novce i korist dobivati od te elektrane. Moš si mislit. Još će nam struja biti skuplja da oni mogu vratiti kredit koji su digli skuplji nego li je sami projekt. I da narod vraća a mafija pare u džep. Danas su pošteniji drogeraši, pljačkaši i ubojice nego bilo koja osoba na vlasti. Izdajice svoga roda i naroda. Bolje se družit s najvećim neprijateljem nego s bliskom izdajicom. Sram i stid da vas bude. I te vaše djece za koju mislite da se elektrane prave. Kupite si koji plac njive i pošaljite djecu da sade i proizvode sebi hranu i od toga će da žive. Ili ako lijepo želite stavite ih u vašu stranku pa skupa da od oca i majke vide kako se dobro može lagati, krasti, i "pošteno" živjeti.

Gospon,korisnici usluga EPHB placaju najnizu cijenu struje u cilom svitu a firma posluje pozitivno. Toliko o tom tvom zapazanju. S druge strane lokalna zajednica ima korist od same investicije jer da samo 1% od investicije dobiju lokalni izvodjaci to ti je 4 miliona maraka. Plus svake godine naknade za koncesiju koje idju lokalnoj zajednici a koje ako se razumno koriste mogu pokrenit nove investicije i napredak za lokalnu zajednicu. Ako npr... ulazete te novce u kanalizaciju ili tehnicku vodu ili bilo sta sto unapredjuje sredinu( naravno ne u groblja) onda dobijete zeljeni,pozitivan, efekt.

A jesu se i neki vijećnici počeli hvalit kako su učinili veliku stvar a ono k....

Ive kapa do poda neka je netko stao na rep onom naduvenku Begiću i njegovom rođi Sesaru

U Studence ide u studenom

U Novembrim ide u novembru

Mogu bageri i solari gorit i u studenom

Oće li se pare vraćat što su vjećnici i općinske službe u Posušju dobili

Što reći,svaka čast i nadam se da će se tako i nastaviti a Ljubušaci rasprodaše kao da im je ćaćevina

Ne prodaju ljubusaci nego berilo markotic.

Ova Josipa Rimac hoće da upravlja projektima i tuđim investicijama. Možda da ucjenjiva i ušićari koji lak za nokte. Obnovljiva energija vjetra i sunca su najčistiji način dobivanja el. energije do sada poznat. Treba odmaknut od naselja vjetroelektrane a fotonaponske elektrane treba svatko imati na svom krovu kuće (ako imaju kuću) proizvoditi za svoje potrebe. Htjeli bi svetlo ali ne i elektrane, to su naši nazovi mladi političari, mudrijaši koji još žive od ćaćine mirovine, nešto bi se oni pitali. Budite svjesni, bogati ljudi investitori se ne daju ucjenjivat, ako im netko zasmeta u Hercegovini, drugi će ih dočekati objeručke uz bolje uvjete. A budite svjesni da imamo najjeftiniju el. energiju u EU, ako moradnemo uvozit cijena se može uduplati, možda to odgovara mudrijašima.

U studencima je uzeta lova a na ligatu isto.Medžlis mjesnih zajednica.a ovaj sa Ligata se najviše omastijo.

Di je sad bahatluk Begića Posuški portal ništa od ovog nije objavijo a ptenosi kad vučić ode u ćenifu

Zaštita prirode i voda su največe bogatstvo. Ulaganje od 400 milijuna da se sve zagradi nema cijenu. Život i čisti zrak i voda su važniji od ulaganja.

Jadan nebio pogledaj na satelitu farmu su napravili blizu ove lokacije. Aj pogodi ima li kanalizaciju? A sta ima zagadit sto vec nije zagadjeno? Vise zagade Hajducke vrleti no ce sve vjetrenjace. Nista nemam protiv Hajducki vrleti niti mislim da zagadjuju ali ovo je za nepovirovat. Odbijat investiciju i radit protiv nje more samo budala il zlonamjeran kreten.

Po kulturi i vrijedanju se vidi da si uhljeb i neuki mali sa kupljenom diplomom

Sa i bez kulture se lako da zakljucit da si budala. Navedi samo jedan valjan razlog ,osim suvozida kog se more prizidjat par metara dalje,da se odbije investicija? Ljudi lobiraju za investicije a nasa junad se nasla odbijat iste?

Za iznad ..da promjenis brasno..predes na zeleno.

Tebi nije pomoglo.

Nije zato tebi govotim mozda ti nije kasno.

Ocito je onda da ti tribas slusat a ne davat savjete. Pa poslusaj sta pametniji govore.

Dode vrijeme da pametni usute.a ...nastavi!!!

Koliko se na ovom pomoga siromašni ministar Sesar

Pa sta je sa studencina hoce li ih stavljati ili nece

Necete u studence josko petrovicu, pero rasicu, majici itd, kakvi god da ste, niste ni prije, cekamo vas, sve ce vas studencica odnit

Sada ovako treba za devastaciju Kravice sve je tamo nezakonito napravljeno

Nije daleko da ubrzo budu i u proboju solari

Jel bolje za Proboj da bude spalionica guma( jel iko reagova od vas?) il da ima investicije i solare?

Sve ovo što općine i županije podilaze investitorim pada na sudu samo triba živaca i nešto novaca jer i ja sam imao sudski postupak i ishod je pozitivan za mene samo što je općina sa povtarkom na staro stanje odugovlačila dvi godine a i sudski postupak tri godine

oni idu na taj scenarij znaju ovi što prave i ovi iz vlasti da je to sve ne legalno i bez valjanih papira nego navikli kao i sve do sada napravi i onda neće nitko to rušiti samo promineš papire , znaju oni to , a sada nam se vraća nebriga naroda zadnjih 30 godina što se radilo sve

Uskoro ide najavljena blokada Kravice kao znak upozorenja, samo gradonačelnika ćemo pustit da prođe da mu kažemo kako njemu i kolegi iz prostornog uređenja ide kaznena prijava. Čisto neka vidi da i u Studencima ima školovanih ljudi, a ne samo ovih što klimaju glavom. Bio je neki dan na otvaranju spomenika u Studencima, pa mu je valjda jasno kakav će otpor dobit što se tiče izvedbe solara.
Kako su se mještani Posušja uspjeli izboriti s vjetrenjačama?
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Audio/Video

Posljednji komentari