Politika i struka podijeljene su po pitanju bi li plaćanje 112 milijuna maraka za uvođenje novih tehnologija u izborni sustav BiH bilo opravdano ulaganje.
Podsjećanja radi, Središnje izborno povjerenstvo BiH predložilo je okvirni proralun za uvođenje skenera glasačkih listića i biometrijske identifikacije glasača uz prateće softvere, skladišta, obuke i dodatnu opremu u visini od 112 milijuna maraka. Prethodna studija iz 2017. godine, u čijoj izradi je sudjelovao i SIP, za uvođenje skenera za glasačke listiće u jednoj inačici predvidjela je troškove od oko 25 milijuna maraka. Također, neka poređenja koja smo uradili s drugim zemljama koje su nedavno uvele nove tehnologije pokazuju kako bi troškovi mogli iznositi dvostruko manje.
Nove tehnologije i manipulacije - nema jamstva
Miroslav Kojić, poslanik SNSD-a u Zastupničkom domu BiH, ističe kako je stav njegove stranke o toj temi jasan - nove tehnologije ne mogu jamčiti kako neće biti manipulacija, a puno koštaju.
Postoji opasnost da netko tko kontrolira taj softver može da utiče na rezultate. A pilot-projekti koji su provođeni na lokalnim izborima su pokazali da nije došlo do odstupanja od rezultata u odnosi na ranije kada nije bilo te opreme
, kaže Kojić.
S druge strane, Igor Crnadak, poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini RS, kaže kako ne može ocijeniti koliko je predloženi proračun SIP-a realan ili napuhan, ali da čak ni 112 milijuna ne bi bilo puno u odnosu na ono što građani dobivaju.
Pa pogledajte, samo kumova zgrada pokriva taj iznos, a postoji i drugi način kako se može doći do tog novca. Skeneri su prioritet broj jedan. A što se tiče biometrijske identifikacije i video-nadzora na biračkim mjestima koji se također spominju, to ne bi trebalo biti toliko skupo jer postoji baza u IDDEEA, to je samo stvar povezivanja. A oprema kad se jednom kupi, ostaje i za sve naredne izbore
, smatra Crnadak.
Treba platiti da se zaštiti volja građana
Vehid Šehić, bivši predsjednik SIP-a, smatra da ne postoji cijena koju treba platiti kako bi se zaštitila izborna volja građana.
Što se tiče iznosa koju je iznio SIP, Šehić smatra da će se do konačne cijene doći kada se napravi analiza, i u Vijeću ministara i u nadležnim ministarstvima i tijelima, ali ističe da se uvijek kroz pregovore s dobavljačima može postići bolja cijena.
Ta analiza treba da pokaže jesu li neke stavke previše zaračunate, ali jedno mora biti jasno: Novac za nove tehnologije mora biti predviđen u proračunu. Naredne izbore moramo održati s novim tehnologijama, a u svemu treba da budu uključene i javnost i struka
, kaže Šehić.
Na sjednici od 28. veljače predstavnici SIP-a su raspravljali o uvođenju novih tehnologija, a tada je istaknuto da bi u proces osiguravanja novca i nabavku opreme trebalo ući na vrijeme, kako ne bi došlo do zaustavljanja ovog procesa. Također su zaključili da, ako novih tehnologija ne bude, to ne smije biti odgovornost SIP-a.
Glas naroda
Poseban tim kriminalaca je
Nove skupe tehnologije se kod