Uslijed sve češće netransparentne dodjele koncesija na prirodnim dobrima i javnim resursima, provedena je analiza pravnog okvira koncesijskih postupaka u tri županije Federacije BiH – Hercegovačko-neretvanskoj, Zapadnohercegovačkoj i Hercegbosanskoj. Analiza je provedena u okviru projekta “Promoviranje sudjelovanja građana u lokalnoj upravi” Centra za građansku suradnju sa ciljem identificiranja prostora za javni nadzor i uključivanje građana u odlučivanje o koncesijama.
Glavni nalazi analize ukazuju na nekoliko ključnih problema u zakonodavstvu. Županijski zakoni ne predviđaju izradu Dokumenta o politici dodjele koncesija, što znači da ne postoji jasno određena javna politika kao temelj za legitimno raspolaganje resursima. Umjesto toga, županijske vlade i resorni ministri imaju dominantnu ulogu u odlučivanju, što otvara prostor za arbitrarnost i netransparentne odluke.
Posebno je zabrinjavajuće što su samoinicijativne ponude postale prevladavajući način dodjele koncesija, pri čemu privatni ulagači sami izrađuju studije ekonomske opravdanosti koje određuju kriterije u skladu s njihovim interesima. Osim toga, nijedan zakon ne propisuje jasan postupak procjene javnog interesa prije dodjele koncesije, čime se ostavlja prostor za pravnu nesigurnost i moguće zloporabe.
Analiza je također pokazala da neusklađenost županijskih zakona s federalnim i državnim propisima dovodi do pravnih sporova. Primjeri uključuju slučaj kod Mostara, gdje je podnesena tužba za poništenje koncesijskih ugovora, te projekt u Kupresu, gdje je federalno ministarstvo odbilo studiju utjecaja na okoliš.
Na temelju ovih nalaza, preporučene su ključne reforme zakonodavstva kako bi se osiguralo odgovorno i transparentno upravljanje koncesijama. To uključuje usvajanje jasne politike raspolaganja koncesijama, transparentno utvrđivanje javnog interesa, ograničavanje ovlasti izvršne vlasti, preferiranje dodjele koncesija putem javnih natječaja te jačanje neovisnog nadzora nad realizacijom koncesijskih ugovora.
Viša razina demokratičnosti u odlučivanju o koncesijama nužna je za uspostavu održive i odgovorne koncesijske politike, što bi doprinijelo boljoj zaštiti javnih resursa i stvaranju sigurnijeg pravnog okvira za ulaganja, navodi se u zaključcima analize.
Glas naroda
Mafijašima
Eno u Studencima dotrali
Da je meni ispred kuće nebi
Gorane na temelju čega si ti
Kako je ta priča gotova,
Vrlo jednostavno. Tu neće i
A koji su to likovi htjeli u
Vedran Markotić postavlja
31.3. kreću radovi na
Tribalo je zmiji odma prisić
Ti bome uporan s tim. Sigurno
Kad bratisa obavi poziv,
Ima li za poziva
Mislim da ke to sve rjeseno
Ko je protiv solara u
A kad zapuca rafal upozorenja
Nešto osvane a nešto ili neko
https://www.ferk.ba/_hr/index
Dakle Sanela Pokrajčić
šta ona bosanka
Pogledaj malo bolje. Ovo je
Lipo piše fotonaponska
Tokmače ono bijaše Kravica 1
Iz Kiseljaka? Pa zašto tamo
Solari u Studencima ce biti
Evo mi jedva čekamo da počmu
Mafija će divljat sve dok se
U studencima i ligatu Iza
Dolaze li u hercegovinu ikad,
Po mraku ne smiju,zato se
Bit ce svasta ja vam kazem
Da su devedesete bilo bi i
Napuvanko i ulizica Hdze Maka
Nije Maka dezerter,dezerteri
Pa zar se nista ne pita Pop u
Je li to onaj Maka što se
U BiH ne postoji reciklaža
Kakve veze ima sto ne postoji
Ko je tebi isprao mozak..pa
Sa kojim razlogom? I neboj se
Neka kamena od Boga stvoren i
Doći će vrijeme kad ćemo
To govorim ima 20 godina a i
Sta govoris? Places.
Oko cega i vi razglabate,
Ulaže? Što to ja kao obični
Imas itekako ,puno vise no od
Sredstva prikupljena od
Ta sredstva su bezznacajna i
Cuti bre???..da mozda ces