Pod istragom izgradnja vjetroparka kod Blidinja

ljubuski.info

Državna elektroprivreda planira izgraditi vjetropark na rubu zaštićenog Nacionalnog parka prirode Blidinje u zapadnoj Hercegovini, bez studije utjecaja na okoliš i na zemljištu za koje mještani tvrde da im je lokalna vlast oduzela bez ikakve naknade.

Projekt Poklečani, vrijedan gotovo 200 milijuna eura, financirao bi se kreditom Europske investicijske banke (EIB) i bespovratnim sredstvima iz fondova Europske komisije.

Zbog toga je zanimanje pokazao i pravobranitelj Europske unije, koji je zatražio odgovore od Europske komisije.

Vjetropark Poklečani

Vjetropark je od početka izazvao protivljenje ekoloških skupina, budući da su vlasti, koristeći dekret koji je vlada sama donijela, odobrile gradnju bez prethodne studije utjecaja na okoliš.

Podnositelji tužbe pred pravobraniteljem EU-a tvrde da vjetropark Poklečani, čiji je nositelj projekta javna Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosna iz Mostara, ugrožava okoliš.

Smatraju da su prekršeni domaći i europski zakoni te njihovo osnovno ljudsko pravo na neotuđivost privatnog vlasništva.

Banka (EIB) već više od godinu dana zna za neke sporne radnje u tom projektu, kazala je Iva Miličević, stanovnica sela Poklečani, koja se obratila EIB-u.

Njoj je odlukom vlasti u općini Posušje oduzet dio imanja ograđen suhozidom koji je izgradio njezin pradjed prije više od 100 godina, a koji bi trebao biti srušen kako bi se na tom zemljištu izgradila vjetrenjača.

Sa svojom obitelji i mještanima obratila se Europskoj komisiji, ali nije dobila odgovor iz Bruxellesa. Zbog toga se obratila pravobranitelju EU-a.

Honor Mahony, glasnogovornica EU pravobranitelja, kazala je kako su pokrenuli žalbu 14. veljače jer Europska komisija nije odgovorila na dopis u vezi s vjetroelektranom Poklečani. Pravobranitelj je, kako kaže, "zamolio Komisiju da podnositelju pritužbe odgovori do 10. ožujka".

Mahony je pojasnila da, ako podnositelj pritužbe ne bude zadovoljan odgovorom Europske komisije, može se ponovno obratiti EU ombudsmanu sa sadržajem odgovora. Ombudsman bi tada razmotrio pokretanje nove istrage.

Iz Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF), zajedničke inicijative Europske komisije i šest financijskih institucija, među kojima je i EIB, Miličević su odgovorili da ova banka, koja je osigurala novac za vjetropark, trenutno provodi postupak provjere usklađenosti kako bi potvrdila da su okolišni i društveni standardi u potpunosti ispoštovani.

Nezadovoljna odgovorom, u kojem se WBIF pozvao na procjene i garancije koje je dala Elektroprivreda HZHB, Miličević je s grupom mještana uputila novu žalbu EU pravobranitelju i WBIF-u te zatražila novu istragu.

Na kojoj pravnoj osnovi se privatna zemljišta ekspropriraju? Kako opravdavate krčenje 375.000 kvadratnih metara šumske površine?, naveli su u žalbi.

Najavila je i da će se mještani obratiti Europskom uredu za borbu protiv prijevara (OLAF) i drugim institucijama radi istrage brojnih pravnih nepravilnosti povezanih s ovim projektom.

Kako je mještanima oduzeta zemlja?

Odlukom Općinskog vijeća općine Posušje od 27. srpnja 2023. godine, utvrđeno je da je od javnog interesa izgradnja VE Poklečani te da se može pristupiti potpunom i nepotpunom izvlaštenju nekretnina.

Odluka o oduzimanju privatnog i državnog zemljišta donesena je, kako se navodi, u skladu s entitetskim Zakonom o izvlaštenju u Federaciji BiH, a na osnovu zahtjeva Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg Bosna (EPHZHB).

Više od 60 pašnjaka, oranica i šumskog zemljišta u državnom i privatnom vlasništvu, ukupne površine veće od 350.000 četvornih metara, dano je nakon izvlaštenja na korištenje tom javnom poduzeću u vlasništvu entitetske vlade.
0
Zakonska obveza EP HZHB je vlasnike pozvati prije izvlaštenja zemljišta radi pokušaja sporazumnog rješavanja imovinskopravnih odnosa.

Mještani, od kojih brojni žive i rade u inozemstvu, morali su se javiti na poziv EPHZHB, objavljen na internetskoj stranici kompanije, u roku od 15 dana.

Ostavljena im je i mogućnost tužbe pred, u ovom slučaju, Županijskim sudom u Širokom Brijegu.

Iva Miličević je, sa članovima obitelji i susjedima, podnijela tužbu pred tim sudom, a sudski proces je "u tijeku" i ne zna se kad bi se mogao okončati.

U tužbi pred europskim pravobraniteljem i pred domaćim sudom ona i grupa mještana traže zaustavljanje oduzimanja privatnog zemljišta i poštivanje zakona i propisa u tom projektu.

Nama stavljaju turbinu 270 metara od kuće, oko 200 metara od groblja. Što će biti ako se ona sruši ili zapali? Hoće li meni led s turbina zimi padati na glavu? Oni bi turbine pravili kao da tu nitko ne živi, kazala je Miličević.

U Bosni i Hercegovini je na snazi zabrana raspolaganja državnom imovinom, koja uključuje poljoprivredno i šumsko zemljište.

Država BiH i entitet Federacija BiH nemaju zakon o šumama, dok je Ustavni sud BiH poništio zakon o šumama koji je pokušao donijeti drugi entitet, Republika Srpska (RS).

Ustavni sud BiH je u više odluka naveo da šume i poljoprivredno zemljište ostaju državna imovina i pod zakonskom su zabranom raspolaganja, sve dok se ne donese državni zakon koji bi regulirao to pitanje.

Zakona nema više od tri desetljeća nakon proglašenja samostalnosti, a protive mu se politički predstavnici RS-a koji smatraju da ne postoji državna imovina i da je sve vlasništvo entiteta.

Ministarstvo gospodarstva Zapadnohercegovačke županije je na osnovu županijskog Zakona o šumama, odobrilo krčenje i prenamjenu oko 353.000 četvornih metara državnih šuma i poljoprivrednog zemljišta u građevinsko, za izgradnju vjetroparka.

Županijski zakon nije osporavan pred Ustavnim sudom BiH.

EP HZHB je kao naknadu za krčenje državne šume za izgradnju Vjetroparka Poklečani uplatilo u županijski proračun oko 68.000 eura, a ova elektroprivreda dužna je na drugoj lokaciji posaditi šumu na istoj kvadraturi.

Za oko 2.000 četvornih metara privatne šume, županijski Zakon o šumama ne predviđa plaćanje naknade i EP HZHB vlasnicima ne duguje ništa.

Što kažu ekolozi?

Organizacije za zaštitu okoliša, predvođene međunarodnim Aarhusovim centrom, tvrde da blizina vjetroelektrane zaštićenom nacionalnom parku prirode ugrožava okoliš i stanište mnogih životinjskih vrsta.

Emina Veljović, izvršna direktorica Aarhus centra u Bosni i Hercegovini, kazala je za RSE da Ministarstvo za zaštitu okoliša u entitetu Federacija BiH nije izvršilo prethodnu procjenu utjecaja na okoliš.

Ministarstvo okoliša je u rješenju od 14. listopada navelo da izrada studije utjecaja na okoliš, s obzirom na lokaciju projekta, nije potrebna, te da vjetropark neće imati značajan utjecaj na okoliš, na osnovu čega je ministarstvo energetike izdalo energetsku dozvolu.

Pri tome su se pozvali na uredbu Vlade Federacije BiH (dekret donesen kao podzakonski akt) koja ne navodi decidno za koje projekte je potrebna prethodna procjena utjecaja na okoliš, kazala je Veljović.

Aarhus centar je pred nadležnim Kantonalnim sudom u Sarajevu tužio Ministarstvo okoliša Federacije BiH, tražeći da se preispita ta odluka.

Veljović kaže da takvi okolišni predmeti traju godinama, a da je sarajevski sud odbacio njihovu tužbu nakon nekoliko mjeseci i naveo da nije dostavljena u zakonskom roku. Zbog toga su se žalili Vrhovnim sudu Federacije BiH i čekaju odluku tog žalbenog suda.

Pravobranitelj BiH podigao je prethodnih godina desetke tužbi protiv različitih razina vlasti zbog nezakonitog raspolaganja državnim zemljištem.

O konkretnom pitanju izuzimanja državne šume i drugog zemljišta zbog izgradnje Vjetroparka Poklečani, iz Pravobraniteljstva BiH nisu mogli odgovoriti na upit, navodeći veliki broj takvih predmeta i tražeći konkretan broj tužbe koju su eventualno podignuli.

Ni iz Javnog poduzeća Elektroprivreda HZHB do objave ovog teksta nisu odgovorili na pitanja koje su mještani i ekološke udruge naveli kao sporne.

Mi nećemo odustati. Idemo i na Europski sud za ljudska prava, u Strasbourg>, kaže Iva Miličević, mještanka Poklečana.

Ona kaže da mještani ne žele turbine stotinjak metara od svojih domova te da u BiH ima dovoljno mjesta za njihovu izgradnju.

Bosna i Hercegovina većinu električne energije proizvodi u termoelektranama izgrađenima prije više od pola stoljeća.

U Republici Srpskoj posluje Elektroprivreda Republike Srpske, dok u Federaciji BiH djeluju Elektroprivreda BiH sa sjedištem u Sarajevu te Elektroprivreda HZHB sa sjedištem u Mostaru.

Sve tri elektroprivrede u vlasništvu su entiteta.

Mostarska elektroprivreda nema termoelektrane te električnu energiju proizvodi u sedam hidroelektrana, zbog čega ovisi o hidrološkoj situaciji, kao i u jednoj vjetroelektrani izgrađenoj u Tomislavgradu, dvadesetak kilometara zapadno od Poklečana.

RSE

Glas naroda

Ništa od istrage,mafija herceg bosne vlada situacijom.Pitanje je dana kad će na Buturovici osvanit vjetrenjače i solari

Bilo nedavno na novoj tv koliko buka ovih vjetroelektrana loše utječe na stanovništvo! Nije ni čudo što se bune

Ovo se nema di gradit vec izmedju Konjskog i Rakitna na onom brdu a ono je poprilicno daleko i povisoko da bi buka bila problem. Tu je izgleda sicar u pitanju i nevirujem da ce gradnju zaustavit. A i zasto bi kad to donosi novce ne samo njima vec i nami svima. Ali donosi i energetsku sigurnost.

Novac ti bog,novac u mozgu,novac ćeš jesti.Novac će uništiti ovaj svijet a najbolji primjer ti je kapitalistički luđak Trump

Kad si tako lip ,skroman i pobozan slobodno ti meni daj novce ako tebi netribaju. Sta ce ti? Ti mores ko Robizon Kruso zivit.

A netribaju ni tebi brate moj.

Da je samo znat šta češ ti, odnosno svi mi od tih para vidjet

Mi nećemo ali on hoće sigurno jer nebi to pisao da nema koristi

Sta si ulozio pa da bi vidio? Izasli iz komunizma a komunizam nikako iz vas? A da mi je znati sta vami smeta sto eto vi vidit od tog novca necete ,po vami ,nista? Sta vas onda briga kad vam je ni u dzep ni iz dzepa? A neko ce morat to raskrcit,montirat ,odrzavat. Plus toga kad se pocme proizvodit struja mora se porez na istu platit a novci umisto da idju vani kupujuc struju ostaju kod nas jer proizvodimo. Zatim i taj neko koji imadne koristi od toga,posto vi necete, ce ulozit u nesto pa i vi ,ako stogod radite , ce te mozda imat koristi. Uglavnom korist je visestruka samo vami krivo sto nema vas tu. Pa nista niste ni ulozili?

Odakle novac ovima što su "uložili"? Nek ulažu na svojoj ćaćevini i pošteno zarađenim novcem a ne zbog pohlepe otimati državno , naš novac i uništavati prirodu.Šteta je puno veća nego korist.Kad tvornicu naprave u kojima se nešto proizvodi i zapošljavaju ljudi onda se to može nazvati ugalanjem u razvoj i privredu

Partizanska prica. Novac dadne banka a gradi se na zemljistu pod koncesijom. Jednostavno. Ova elektrana ce dat godisnji prihod od nekoliko milina maraka i uticat ce na stabilnost snadbjevanja strujom i pozitivno poslovanje elektroprivrede koja ti daje najjeftiniju struju na svitu. Samo od investicije drzava ima nekih 40 miliona prihoda od poreza plus porez na proizvedenu struju.
Pod istragom izgradnja vjetroparka kod Blidinja
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari