Nasilje nad ženama globalni je problem koji zahtijeva učinkovite zakone, prevenciju i podršku. Ključ su edukacija, osnaživanje i nulta tolerancija na nasilje.
Prema zaključcima znanstvenog rada dr. sc. Karoline Tadić Lesko, nasilje nad ženama ostaje globalni problem koji pogađa žene neovisno o njihovoj geografskoj lokaciji i kulturi. U radu pod naslovom Nasilje nad ženama: Društveni nedostatak humanosti ili manifestacija oportunističkoga zakonodavstva (vidi više: link), autorica ističe kako je ključni izazov ne samo postojanje nasilja, već i način na koji ga društvo i zakoni tretiraju.
Podatci pokazuju da su u najvećem broju slučajeva intimni partneri ili članovi obitelji počinitelji nasilja nad ženama. Unatoč međunarodnim konvencijama i zakonima, mnoge zemlje još uvijek ne osiguravaju dosljednu i učinkovitu zaštitu žrtava. Oportunizam u zakonodavstvu, društvene norme koje toleriraju nasilje i nedostatak podrške ženama otežavaju suzbijanje ovog problema.
Kako bi se osiguralo sigurno okružje za žene, potrebne su sustavne promjene, uključujući: jačanje i dosljednu provedbu zakona, osnaživanje žena kroz obrazovanje i ekonomsku neovisnost, podizanje društvene svijesti i uključivanje muškaraca u borbu protiv nasilja te razvoj učinkovitih politika temeljenih na istraživanjima.
Stručnjaci ističu kako prestanak opravdavanja nasilja kulturnim normama, eliminacija oportunizma u zakonodavstvu i integrirani pristup mogu osigurati bolju budućnost za žene. Ključno je prepoznati problem, usmjeriti pozornost na počinitelje i poduzeti konkretne mjere kako bi se nasilje nad ženama smanjilo i osigurala pravda za žrtve.
Glas naroda
Članak nema komentara. Rekla
Možda nema komentara - jer je
Čujem ja netko šuti...
ovaj clanak govori koliko ima
Sve je to posljedica
nema toga sada, rijetko,
Da to su ove starije
samo materijalna neovisnost
Jel stvarno mislite da sw