Stranke prikrile milijune maraka troškova izborne kampanje

ljubuski.info

Političke stranke u svojim postizbornim financijskim izvješćima prikrile su najmanje 2,6 milijuna KM troškova izborne kampanje, dok izmjene Izbornog zakona koje je nametnuo OHR nisu spriječile zloporabu javnih resursa, pokazalo je izvješće Transparency Internationala u BiH o monitoringu lokalnih izbora, predstavljen u Sarajevu.

Izmjene zakona trebale su osigurati transparentnije financiranje stranaka i spriječiti korištenje javnih institucija, proračunskih sredstava i službenih funkcija u svrhu vođenja kampanje. Međutim, podaci TI BiH pokazuju kako su sve razine vlasti uoči izbora podijelili oko 60 milijuna KM kroz jednokratne isplate umirovljenicima i drugim skupinama. Iako zakon jasno zabranjuje neizravnu kupovinu glasova javnim sredstvima, gotovo nitko nije kažnjen, budući da je Središnje izborno povjerenstvo (SIP) svojom primjenom zakona u potpunosti obesmislilo ove odredbe.

SIP BiH zaprimio je preko 200 prijava zbog zloporabe javnih resursa, ali kazne su izrečene u samo 6% slučajeva, najčešće zbog korištenja službenih komunikacijskih kanala na društvenim mrežama u političke svrhe.

Nužne nove tehnologije

TI BiH je pratio predizborne skupove, oglašavanje na billboardima, medijima i društvenim mrežama, te izračunao da su stranke ukupno potrošile preko 12,3 milijuna KM na kampanju. Ipak, u svojim službenim postizbornim izvješćima stranke su prijavile samo 9,7 milijuna KM, što je 2,6 milijuna KM manje nego što su stvarni troškovi prema podacima TI BiH. Samo SNSD je, prema izvješću, prikrio troškove u iznosu od oko milijun KM.

Na panel diskusiji održanoj u Europe Houseu u Sarajevu, predstavnici političkih stranaka, Središnjeg izbornog povjerenstva i civilnog društva istaknuli su potrebu za daljnjim unaprijeđenjem izbornog zakonodavstva.

Zaključeno je kako je nužno uvođenje novih tehnologija i mjera koje bi spriječile manipulaciju izbornim rezultatima, trgovinu mjestima u biračkim odborima i zlouporabu javnih resursa.

Također, istaknuta je potreba za strožim reguliranjem financiranja izbornih kampanja, budući da trenutni sustav omogućava političkim strankama značajan dio troškova pokrivati iz nedopuštenih izvora, uključujući tvrtke koje posluju s javnim sektorom.

Usprkos upozorenjima i analizama, ostaje neizvjesno hoće li se institucije ozbiljnije pozabaviti ovim problemom ili će političke stranke nastaviti koristiti rupe u zakonu za stjecanje nepravedne prednosti u izbornom procesu.

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari