U doba globalne političke neizvjesnosti, koje je odlika današnjeg vremena, od ključnog je značaja za Bosnu i Hercegovinu nastaviti putem prema Europskoj uniji, a u tom procesu presudno je imati strateške i iskrene prijatelje, poput Republike Hrvatske, zemlje koja je najaktivniji zagovornik europskog puta BiH, njezina suvereniteta i cjelovitosti, kao i poštivanja ustavnih postulata na kojima počiva BiH kao zemlja triju konstitutivnih naroda i svih njezinih građana.
Snažne poruke
Ovih dana iz Zagreba stižu jasne poruke o važnosti povratka dijalogu i kompromisu u BiH, a prema svemu sudeći, i ovaj će put hrvatska strana u BiH biti ta koja će pokušati pomiriti suprotstavljene koncepcije u zemlji koja i 30 godina nakon Daytona treba najmanji zajednički nazivnik oko kojega će se okupiti politički predstavnici sva tri naroda.
Tijekom sastanka koji su predsjednik Vlade RH Andrej Plenković i ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman imali s dopredsjedateljem Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Draganom Čovićem i zastupnicom u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Darijanom Filipović, u fokusu su bili upravo mir, stabilnost i integritet, a tom je prilikom Čović naglasio kako je nužno nastaviti napore koji se ulažu u stabilizaciju političkog dijaloga, funkcioniranje institucija te europski put.
Plenković je pak poručio kako će Hrvatska nastaviti snažno podupirati i doprinositi stabilizaciji aktualne situacije i daljnjeg napredovanja BiH prema članstvu u Europskoj uniji. Tom je prilikom ocijenio prioritetnim zaštitu mira, stabilnosti i teritorijalnog integriteta, osobito u svjetlu ovogodišnjeg obilježavanja 30 godina od Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma. Pritom je naglasio i kako će Vlada Republike Hrvatske snažno štititi ustavna prava Hrvata u BiH, kojima treba zajamčiti punu ravnopravnost kao konstitutivnom narodu, a upravo je zaključak svih navedenih poruka kako je Hrvatska, kao zemlja koja dijeli najdužu granicu u Europi, itekako zainteresirana za stabilnost Bosne i Hercegovine, kao i sigurnost te prava svojih sunarodnjaka, državljana Europske unije, ali će i dalje biti strateški partner broj jedan koji će konstantno u EU upućivati na činjenicu da je za Bosnu i Hercegovinu nužno napraviti iskorak koji će je pozicionirati u krilo najveće obitelji suvremenih demokratskih društava.
A osim snažne političke podrške, Bosni i Hercegovini se, upravo zahvaljujući Hrvatskoj, otvaraju do sada neviđene mogućnosti korištenja izdašnih financijskih sredstava, kako kroz bilateralne i regionalne programe suradnje tako i kroz izravnu pomoć koju Hrvatska šalje za projekte od interesa za Hrvate u BiH, ali koji posredno vode podizanju životnog standarda svih stanovnika BiH.
U tom smislu treba uputiti i na činjenicu da iz godine u godinu raste iznos sredstava koja Vlada Republike Hrvatske izdvaja za projekte u BiH, a nedavno je potvrđeno i kako je proračun za projekte Hrvata izvan Republike Hrvatske povećan za više od 40 posto. O predanosti Hrvatske ovoj temi govori i podatak kako je Republika Hrvatska za Hrvate koji žive izvan nje, odnosno za njihove projekte i potrebe, prošle godine utrošila gotovo 114 milijuna eura, što je za petinu više nego godinu prije. Od strateških institucija poput Sveučilišta i Sveučilišne kliničke bolnice pa da brojnih infrastrukturnih i drugih projekata unutar niza lokalnih zajednica u BiH - podrška je to koja ilustrativno progovara o značaju Hrvatske za Bosnu i Hercegovinu u cjelini.
Suradnja
Nadalje, tematika vanjske trgovine otkriva nam i kako za brojna radna mjesta u BiH treba zahvaliti visokoj razini suradnje s hrvatskim kompanijama, a nedavno je, tijekom prezentacije vanjskotrgovinske razmjene BiH sa svijetom u okviru događaja koji organizira Vanjskotrgovinska komora BiH, ponovno potvrđeno kako je najznačajniji bh. vanjskotrgovinski partner Bosne i Hercegovine Hrvatska, pri čemu je ukupni obujam razmjene lani iznosio 8,3 mlrd. Ove brojke svakako će, očekivanja su, rasti u godinama koje dolaze, a rast će i iznosi izravne pomoći, ali i one podrške koja dolazi u okviru projekata koji se financiraju sredstvima pretpristupne pomoći IPA, pri čemu će iskustva, ugled i utjecaj Republike Hrvatske u institucijama Europske unije biti od suštinskog značaja za realizaciju brojnih projektnih aktivnosti. U konačnici, u onom tehničkom dijelu, iskustva Hrvatske pokazuju se ključnima kada je riječ o usvajanju europske pravne stečevine, a imat će i još značajniji utjecaj onoga trenutka kada BiH započne pristupne pregovore.
Glas naroda
Jasta je. Pa poslali brigade
Trebalo vas je blokirati da
Pa sve ste skupo naplatitli
Nećemo biti prijatelji samo
Hamasovac dimi u Aziju.
Oprosti možda si neki mehko i
Na 103 mjeta u Republici
Nema ništa jednostavnije za
Evo ja cu ti objasniti. Samo
Bravo prijatelju na komentaru
Nacute ja na kravici
Goste- 15:24:11 u svom
Znači da su Hrvati i Bošnjaci
Zašto Andrej Plenković
Zato što ne znaju za taj
Sad imate jeftine letove za
Ti ništa ne komentiraj , Ti
Vladajuće garniture u
Pored ovakvih prijatelja nam
Prste dalje od Bosne ...
Kakva bosna...dali znate
Kad BH uđe u EU svi ćemo bit
Onaj kome je netko poginuo u
Ubojice su oni koji su ljude
Sastali se plenki i dragi
pomozi sirotu na svoju
Tko o čemu - pot.urica o