Radnici sve više otkazima iskazuju nezadovoljstvo

ljubuski.info

Osvetnički otkaz - pojam na prvu nije poznat niti je raširen. Međutim, pojavio se, odnosno dugo postoji, no sada je dobio i ime te u vremenu nedostatka radnika ima sve širu primjenu. Sad se opet vraćamo na ono što često ponavljamo u posljednje vrijeme, a to je ona prijetnja poslodavaca radnicima ako bi zatražili povišicu, bonus, povlasticu, tražili odmor ili slobodan dan: Ako ti nećeš raditi, ima tko hoće.

Trpjeli poniženja

Radnici su bili ili primorani ići ili ostajati po nepovoljnim uvjetima jer nisu imali kamo otići. Oni koji su otišli, nažalost, bivali bi vrlo brzo zamijenjeni. Međutim, onda je došlo neko novo doba. Radnici odlaze, ali nema ih tko zamijeniti. I upravo za ovu godinu stručnjaci ističu da će biti rekordna po broju osvetničkih otkaza. Američko istraživanje već je pokazalo da će u SAD-u biti 7 posto radnika koji će napustiti posao iz osvete, odgovor je to na sve godine poniženja koja su trpjeli od poslodavaca. U najvećoj mjeri najviše se poniženima osjećaju marketinški stručnjaci, informatičari, medijski djelatnici itd. Čak 93 posto zaposlenih s punim radnim vremenom nezadovoljno je i samo je pitanje kad će doći do "burnouta" i odlaska s radnog mjesta. Član jedne sindikalne organizacije u BiH s kojim smo razgovarali kaže da lošim poslodavcima sada sve dolazi na naplatu.
Plaće su godinama bile niske, prekovremeni rad se nije plaćao, novac nije isplaćivan na banku, već na crno, radnike se vrijeđalo na radnom mjestu... Nije to tako davno bilo, a, nažalost, toga ima i danas. Međutim, došla su vremena da više nitko ne želi trpjeti uvrede, pogotovo jer se na radnike puno puta gledalo s visine, a da nije bilo njih, pitanje je što bi taj poslodavac imao i koliko bi uopće ostao na svojoj poziciji - priča sugovornik.

Kaže da većinu vremena provodi razgovarajući s radnicima o njihovu statusu.
Osjećali su se bezvrijedno iako su stalno stvarali dodatnu vrijednost. Nitko im nije pružao podršku iako su radili za petoricu povremeno. I onda, kad su odlučili dignuti sidro, poslodavci su počeli prepoznavati njihovu vrijednost, ali prekasno. Ove ćemo godine imati veći broj takvih slučajeva jer radnici sada mogu ići bilo kamo. U svakom bh. gradu imate barem desetak tvrtki koje traže radnike, a zamislite onda koliko je ih po svijetu. Još ako se Njemačka počne snažnije oporavljati, a realno je i to očekivati s obzirom na to da je imala izbore na kojima su se dogodile promjene u pristupu, odlasci će opet postati nešto normalno, a radnici će iz revolta dići ruke od svega i tražiti negdje vani svoje mjesto pod suncem - ispričao je sindikalist.

Ističe da osvetnički otkazi nisu dobri za radnike, ali najveće posljedice ipak osjećaju poslodavci. Psiholozi su to naveli u jednoj od analiza.
Posljedice osvetničkih otkaza mogu biti teške za zaposlenike. Gubitak posla može prouzročiti financijske poteškoće, pogotovo ako radnik teško pronalazi novu priliku za posao zbog narušene reputacije. Uz to, brojni radnici nakon osvetničkog otkaza prolaze kroz ozbiljne psihološke probleme, uključujući stres, anksioznost i depresiju. Osjećaj nepravde i nemoći može dugoročno utjecati na samopouzdanje i radnu motivaciju pojedinca. S druge pak strane, poslodavci, ako im se dogodi više takvih slučajeva, u puno su većim problemima.
Ako je radnik bio ključan za poslovanje, njegov odlazak može prouzročiti probleme u organizaciji, dovesti do kašnjenja u projektima ili dodatnog opterećenja preostalim radnicima. Kada zaposlenici daju otkaz iz osvete, to može biti znak lošeg rukovođenja. Ako se takvi odlasci učestalo događaju, to može narušiti reputaciju tvrtke i otežati privlačenje novih talenata. U doba društvenih mreža nezadovoljni zaposlenici mogu javno podijeliti svoja iskustva, što može utjecati na percepciju brenda. Poslodavci koji dožive osvetnički otkaz mogu biti prisiljeni preispitati svoju organizacijsku kulturu, stil vođenja i praksu upravljanja zaposlenicima. Ako jedan zaposlenik ode iz osvete, to može izazvati zabrinutost da će i drugi nezadovoljni radnici učiniti isto - navodi se.

Radna kultura

Psiholozi ističu da osvetnički otkaz nije samo osobna reakcija radnika već signal da unutar organizacije postoje problemi s upravljanjem, komunikacijom ili radnim ozračjem. Poslodavci koji ozbiljno shvate ovakve situacije mogu ih iskoristiti kao priliku za poboljšanje odnosa sa zaposlenicima i izgradnju bolje radne kulture, ako za to nije prekasno... Godina osvetničkih otkaza tek je počela, a što nas čeka do njezina kraja, vidjet ćemo.

Večernji list

Glas naroda

Radnici rade a političari kradu i ne rade i još se uvalili u Nadzorne odbore, Zavode, povjerenstva razna gdje mjesečne naknade dobijaju. Ručkove i sve druge privelegije imaju i još priliku koju ne propuštaju, kradu gdje god stignu

E dosta je bilo terora prema radnicima. Sad nek žene, dijeca, sestre i braća rade od takozvanih "Gazda"

Bolovanje je bolji potez od otkaza!

Neće proć dugo,radnici će opet vuć "gazde"za rukav,za posao.mislite da i gazda ne može prihvatit manju zaradu,il zatvorit firmu.nit je bilo mjere prije,nit je ima sad,a bojim se da će se za pvakav stav radnicima uzet mjera.daj bože da budem u krivu

Tako je bolovanje i polako.

Najviša izjava od šefica ono gdje je taj radnik
Radnici sve više otkazima iskazuju nezadovoljstvo
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari