Poražavajuće izvješće o pranju novca u BiH

ljubuski.info

Odbor stručnjaka za evaluaciju mjera za sprečavanje pranja novca i financiranja terorizma (MoneyVal) objavio je izvješće o trenutačnom stanju i učinkovitosti sustava borbe protiv pranja novca i financiranja terorizma (AML/CFT) u Bosni i Hercegovini. Izvješće, koji se zasniva na procjeni provedenoj između 12. i 28. veljače 2024. godine, analizira razinu usklađenosti BiH sa 40 preporuka Radne skupine za financijske mjere (FATF) i daje preporuke za unapređenje sustava.

Procjena ističe umjerenu učinkovitost u devet od jedanaest područja, uključujući razumijevanje rizika, međunarodnu suradnju, korištenje obavještajnih podataka i istrage pranja novca i financiranja terorizma. Međutim, potrebna su velika poboljšanja u tim područjima.

Izvješće ističe potrebu za temeljnim poboljšanjima u primjeni financijskih sankcija UN-a te u identificiranju i ublažavanju rizika od financiranja terorizma u neprofitnom sektoru. Iako su istrage pranja novca dovele do osuđujućih presuda, one su samo djelomično u skladu s profilom rizika zemlje, a napori u vezi s oduzimanjem zahtijevaju značajno poboljšanje. Kazneni progoni i osude za financiranje terorizma nisu u skladu s profilom rizika i postoje ograničenja u razumijevanju rizika.

Banke pokazuju dobro razumijevanje rizika pranja novca i financiranja terorizma i odgovarajuću dubinsku analizu klijenta (CDD), ali sektori, poput javnih bilježnika i drugih određenih nefinancijskih poduzeća i profesija, zaostaju u primjeni pojačanih kontrola na politički izložene osobe. Bankovni supervizori imaju sveobuhvatno razumijevanje rizika pranja novca, ali u većini drugih sektora koncept identifikacije i procjene rizika još je u povoju. Mjere za sprječavanje zloupotrebe pravnih osoba otežava nedovoljna koordinacija na državnoj razini, stoji u izvješću.

Financiranje terorizma

Stručnjaci su istakli potrebu jačanja sustava oduzimanja imovine stečene kriminalom i eliminaciju zakonske praznine u implementaciji ciljanih financijskih sankcija. Iako su vlasti poduzele određene korake, izvješće upozorava da još uvijek ne postoji efikasan sustav upravljanja zaplijenjenom imovinom na državnoj razini.

Nadalje, naša zemlja treba poboljšati nadzor nefinancijskih subjekata zasnovan na procjeni rizika i podsticati veću međunarodnu suradnju u istragama financijskog kriminala.

Izvješće navodi kako vlasti u BiH općenito razumiju rizike pranja novca, ali njihovo razumijevanje rizika financiranja terorizma ostaje ograničeno.
Iako postoje nacionalne strategije za AML/CFT, nije jasno jesu li svi ključni rizici adekvatno obuhvaćeni, a koordinacija na državnoj razini je nedovoljna. Ipak, na operativnoj razini postoje primjeri dobre suradnje među institucijama, navodi se u izvješću.

Jedan od problema koje MoneyVal ističe je efikasnost Financijsko-obavještajne jedinice (FIU), koja koristi financijske obavještajne podatke iz izvješća o sumnjivim transakcijama i gotovinskim transakcijama. Stručnjaci smatraju da ona treba proširiti svoje izvore informacija. Također, većina izvješća o sumnjivim transakcijama odnosi se na poreske prekršaje, dok su prijave vezane za financiranje terorizma rijetke i ne odražavaju nacionalni profil rizika. Pranje novca se istražuje, ali najčešći oblik ostaje samo pranje novca. Istrage i procesuiranje su djelomično usklađeni s profilom rizika zemlje, a prevara je najčešće osnovno kazneno djelo povezano s pranjem novca.

Međutim, MoneyVal upozorava na ozbiljne sustavne nedostatke: nepostojanje mehanizma za prioritetno rješavanje predmeta pranja novca, neopravdana kašnjenja u sudskim postupcima i nedostatke u tumačenju ovog djela od strane tužitelja i istražnih organa.

Ističe se kako broj istraga i presuda za financiranje terorizma u BiH zabrinjavajuće nizak.

Postignuti rezultati (jedna presuda i jedno suđenje koje je završeno oslobađajućom presudom) nisu u skladu s profilom rizika zemlje, navodi se.

Pranje novca i oduzimanje imovine

Isto tako, među sucima, tužiteljima i istražnim tijelima postoji ograničeno razumijevanje kaznenog djela financiranja terorizma. Ne postoje pouzdane statistike o ukupnom broju identificiranih i istraženih slučajeva, a iako su vlasti predstavile tri tekuća slučaja u vezi s financiranjem stranih terorističkih boraca, rezultati financijskih istraga ostaju nejasni.

Kazne za nedeklarirani novac su minimalne, neproporcionalne i ne odvraćajuće. Također, konfiskacije imovine su samo djelomično usklađene s profilom rizika zemlje.

MoneyVal ističe kako tijekom većeg dijela analiziranog razdoblja nije postojao koherentan okvir za ciljane financijske sankcije (TFS). Identifikacija subjekata za TFS postoji, ali je učinkovitost ovog procesa oslabljena značajnim kašnjenjima.

Također, BiH nije sprovela zamrzavanje imovine povezane s financiranjem terorizma, a neprofitne organizacije nisu odgovarajuće nadzirane u smislu moguće zloporabe. Nedostaju aktivnosti i inicijative usmjerene na sprječavanje financiranja terorizma u neprofitnom sektoru, a nadzor zasnovan na procjeni rizika nije uspostavljen.

Izvješće moneyVal-a predstavlja ozbiljno upozorenje vlastima u BiH da je nužno žurno poduzeti mjere kako bi sustav borbe protiv pranja novca i financiranja terorizma postao efikasniji i usklađen s međunarodnim standardima.

Glas naroda

Nigdje ni na jednom portalu ni slova o 60 sjednici Vlade Zapadnohercegovačke županije koja je održana juče. Što mislite zašto? Odgovor se krije u drugoj točki dnevnog reda za koju ne smije nitko znati samo članovi partije .Posljednji čavao u lijes Hrvata će biti zabijen u Lištici trećem centru zloglasne UDBE odmah iza Beograda i Mostara.AMEN!

Sve ide po planu

A koja je zanimljiva tocka bila na Vladi

Prijedlog uredbe za davanje u zakup državne zemlje članovima KPJ-u članovima UDBE i članovima KOS-a. Eto to je druga točka dnevnog reda.

Kojem Vladi, Gudi ili Rockyu...

Uđeš na stranicu Vlade i pročitaš a ne uvik sklapat nekakve glupe teorije zavjere

U ministarstvu financija su dobro upoznati kako se pere

Pere se u VEŠmašini

Šta policija radi a zna se tko pere lovu po ovim kasabama? A ja ona kažnjava sirotinju po testi i vaćaju travare i kokošare...

Solari,zgrade,nekretnine...
Poražavajuće izvješće o pranju novca u BiH
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari