Glamuzina kraj Međugorja pronašao najstariju popločanu cestu u Europi

ljubuski.info

Evo, nakon zaista jako dugog, često i iscrpljujućeg i teškog fizičkog terenskog proučavanja, tisuća prijeđenih kilometara, detaljne znanstvene per analogiam komparacije i proučavanja, a iako sam to već bio razotkrio još davne 2016. godine, došao sam do čudesnog, pa i mogu slobodno reći posve neočekivanog, - senzacionalnog otkrića, jedne jedinstvene, ali ne i jedine ovakve, kamene prapovijesne popločane ceste izgrađene u sklopu također jedne posve nepoznate i atraktivne prapovijesne ovalno-prstenaste gradine na području kod Međugorja, točnije jugoistočno od sela Vionica, kaže geolog Goran Glamuzina.

Navodi da se ispostavilo kao jedna velika senzacija jest činjenica da se ovdje radi o gotovo sigurno, najstarijoj kamenoj popločanoj cesti u Europi, ali i jednoj od najstarijih takvih cesta, još uvijek očuvanih u cijelosti na kopnenoj površini, na svijetu.

U tim pogledima ovo prapovijesno čudo drevnog inženjerstva, drevne cestogradnje, kao i fenomenalnog za to pradavno prapovijesno doba izuzetno naprednog znanja primjenjenog geološkog i geotehničkog inženjerstva, trebamo komparirati sa trenutačnim važećim i službeno tretiranim najstarijim kamenim popločanim cestama u Europi (a to je ona u minojskom gradu Knossosu - tzv. kraljevska cesta - Royal road, stara oko 3500 godina), te ona u drevnom Egiptu nedaleko od čuvenih piramida kod jezera Moeris, stara oko 4500 godina. U toj komparaciji, a temeljem svih jasnih te nepobitnih arheoloških te proučenih inženjersko-tehničkih parametara same ceste, uključujući vrlo indikativne prapovijesne ostatke keramike unutar korpusa kamene popločane ceste tj. centralne ovalne gradine u kojoj je ona ugrađena, na svijetlu dana se ispostavlja čudesna činjenica kako se ovdje radi o kamenoj prapovijesnoj cesti u sklopu i kontekstu prapovijesne gradine, što je sveukupno staro oko 4000 godina, a vrlo moguće i još više, čime se ova jedinstvena pronađena kamena prapovijesna cesta kod Međugorja i Vionice definitivno ubraja među najstarije europske, kao i svjetske primjere kamenih cesta vidljivo izgrađenih po inženjersko-tehničkim načelima cestogradnje kakva poznajemo i danas, navodi Glamuzina.

Kaže kako su, da ovom čudesnom otkriću pečat bude još veći, pokazala naknadna izuzetno brojna autorova terenska in-situ obilaženja čitavog ovog ogromnog prostornog pojasa krškog platoa između Međugorja i Vionice na zapadnoj strani Brotnja, te rubnog dijela kanjona rijeke Neretve na istočnim granicama tog područja.

No, tome svemu su prethodila detaljna proučavanja zaista izuzetno vrijednih i visokokvalitetnih satelitskih te avionsko-ortofoto snimaka svakog kutka ovog prostora, pri čemu su tom prilikom detektirani brojni nevjerojatni prapovijesni u graditeljskom smislu posve modificirani, odnosno urbanizirani, areali sa graditeljskim suhozidnim kompleksima terasiranih naselja, pravih 'avenija' ili promenada ukopnih ili grobnih gomila, čudesno obzidanih i uređenih reljefnih depresija i krških vrtača, serija niveliranih površina sa ostacima kružnih ukopanih kameno-biljnih kuća ili misterioznih objekata, i brojne slične strukture, piše Glamuzina.

Navodi kako se na koncu pokazalo to kako su svi ovi rečeni satelitski i ortofoto snimci na primjeru naših krških područja Hercegovine, u rangu vrijednosti doslovno poput čuvenog i trenutno u arheološkim proučavanjima te otkrićima sličnih drevnih graditeljskih kompleksa, najkorištenijeg na svijetu - sustava zračnog snimanja poznatijeg svima kao LiDAR.

U tom kontekstu, nakon dužeg perioda jako minucioznog proučavanja brojnih takvih vrijednih satelitskih i ortofoto snimaka čitave Hercegovine, odlučio sam bar jedan 'manji' dio svih zapaženih i na terenu potvrđenih otkrića te uvida, kroz jedan veliki sintezni rad objelodaniti u zasebnom blog članku pod figurativnim naslovom 'Hercegovački LiDAR', u sklopu kojega sam i vrlo detaljno te ekskluzivno prezentirao otkriće (prema svim proučenim parametrima) jedne od najstarijih europskih, pa i svjetskih, kamenih popločanih cesta, koja se krije na području Međugorja. U tom kontekstu ne trebamo niti spominjati kakav ogroman budući potencijal za daljnjim oblicima valorizacija i iskorištavanja ovog vrijednog baštinskog (pra)povijesnog dragulja, nosi ne samo ovaj uži lokalitet prapovijesne ceste i ovalne gradine, već i brojni drugi okolni lokaliteti sa sadržajem prirodno-geoloških, geomorfoloških, geobotaničkih te geoarheoloških, atraktivnosti. Na koncu ovog opisa mogu samo spomenuti kako je evidentna što žurnija zaštita barem određenog minimalnog površinskog pojasa kao kružnice radijusa kojih 100-ak metara uokolo prapovijesne ovalno-prstenaste gradine sa kamenom popločanom cestom (a naravno po mogućnosti i čitavo arheološko nalazište), kao takvom, jedinstvenom ne samo u lokalno-nacionalnim već i u širim globalnim prostornim okvirima, u formi jednog zasebnog ili posebnog područja, zone sa vrijednim arheološkim lokalitetom, navodi Glamuzina.

Kaže kako je iz tog razloga i upućen apel općinskim strukturama u Čitluku, pri čemu je za taj priželjkivani budući korak, evidentna i jedna jako pozitivna ili pogodna činjenica kako se razotkrivena jedinstvena prapovijesna kamena popločana cesta (najstarija u Europi) na području Međugorja, krije doslovno tik uz već realiziranu i uređenu biciklističku stazu Broć, kao i sama činjenica da je riječ o području Međugorja, jednog od najvećih kršćanskih svetišta na svijetu, kojeg posjećuju milijuni ljudi godišnje.

Tako da ostaje jedna topla nada kako će se prepoznati izuzetan značaj i vrijednost ovog prapovijesnog graditeljskog dragulja, koji ne predstavlja samo dragocjenost Brotnja i Hercegovine, već predstavlja jedan neprocjenjivo vrijedan znanstveno-baštinski areal u kojemu će biti omogućene i brojne daljnje spoznaje života i naprednosti drevne i još uvijek misteriozne ilirske civilizacije na ovim prostorima, navodi Glamuzina.

Glas naroda

To je nešto bezveze, kakva cesta.

Što sve more past Hercegovcu na pamet to je svjetsko čudo,veli kod Međugorja da se lakše prizna.Tko to sve plaća,traženje,kopanje ta nebi bilo čudo da rudnik zlata nađe.

Da nije ovo onaj kružni tok u Ljubuškom?

Nije,ovaj je ispravno izgrađen

Malo je reć u Europi. Bolje zvuči u svijetu.

Imaju najljepši advent u Europi, zašto ne bi imali i najstariju cestu u Europi!

U Zapadnoj Hercegovini se mogu vidjeti ostaci ceste iz vrimena rima Naj vidljivija je na području između Lipna i G. Radišića. Znači otkrivamo toplu vodu

Ni blizu kao ona poligon Kravice - Studenci što je obilaze studenti od Yuge do danas…

Ja sam cuo da ima zakopana zlata uz tu cestu. Pajdo, najbolje da sve prekopas. ha ha ha Sto bi Izet reka: a B U D A L E braco mila!

Ovo je za ovoga netko nitko

A baš tako.

Kakve su ceste u Hercegovini šta se napravilo u 35 godina

Hoćemo rimske ceste.

Ima kod Jezerca 10 ak piramida možda i više svaka glavica piramida , kakvo Visoko i onaj kako se zove Indiana Jones, u hladnijim krajevima nema piramida ( zafrkavam se) kakva cesta...u takvim krajevima.

https://bs.wikipedia.org/wiki/Rimske_ceste_u_Bosni_i_Hercegovini

Bolje reći šta se uništilo.Vrhunac cestogradnje u ovoj županiji je frezanje asfalta i predizborna asfaltiranja po polunapuštenim selima

Tosu naplatne kućice od Rimljana

Hvala Bogu dase ruši pomalo ova mafija HDZ počeo je iz Hrvatske

Zanima me temeljem čega se može zaključiti da je cesta najstarija, osim ako ne piše kad je napravljena? Baš me zanima.

Po čemu zaključiti. Pa najbolje utabana

Kako ti znaš da si živ, možda samo misliš da jesi ?

Najgluplja izjava da je cesta stara 4000 godina eto bio neko od nas ziv tada pa ti more rec glupo da gluplje nemoze

Što ovca ležeć vidi nije daleko

Ima u Lipnu neki cudak sa puno dzukela, ne zna se ko je gladniji i jadniji, ili on ili dzukele. Kazu da taj odrzava Rimske ceste, cak imaju i putokazi. Njega treba pitati koliko je stara cesta? Ja ga sretnem kad tuda prolazim, tocno mi zao jadnih kerova

Mi još hodamo i vozimo rimskim cestama i nismo napredovali 2000 godina. Malo asfalta prije izbora i kad se rupe pojave ponovno vozimo rimskim putevima.

Put do Mostara je napravljen kada

Dragi i ceneni naš udbaški SDSS drugar Dragančeta Čovke YUDEZE Čović, mnogo srećnih momenata je nam tvoja suradnja u skupštini Beograda, Banja Luke i Moskve obezbedila, za koju smo tebi i tvojim posrbicama spremili jedno naše hrišćanansko žezlo od plemenitih metala mostarskog rudnika, kojeg smo samo uz tvoju pomoć uspeli da uništimo poslje naše operacije 1992te. Jači smo od sudbine, bre. Nikad to nesmeš da zaboraviš bre drugaru. Tvoji večni doušnici i suradnici iz tvoje respublike srpske te mnogo vole. Vođa srbijanskih bradastih voždova Porfirije i Ćulibrk

Eto opet HDZ ima sriću vidi samo koji kružni tok Ko u Parizu.Ja bi tu naplaćiva ulaznicu 20 KM.

Super!Naši preci su sagradili više cesta,nego vladajuca klika sa suvremenim strojevima!Kako?
Glamuzina kraj Međugorja pronašao najstariju popločanu cestu u Europi
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari