Usvojen Proračun ZHŽ u visini od 178.220.456 KM

ljubuski.info

Vlada Zapadnohercegovačke županije na svojoj jučerašnjoj sjednici usvojila je prijedlog Proračuna ZHŽ za ovu godinu u visini od 178.220.456 konvertibilnih maraka.

Prijedlog Proračuna, kako su naveli iz Ministarstva financija ZHŽ, rađen je po već ustaljenoj praksi odnosno prihodovna strana na temelju projekcija Federalnog ministarstva financija, a neporezni prihodi na temelju prihoda prikupljenih u posljednjih 11 mjeseci 2024. godine.

Kako je objasnila dopredsjednica županijske vlade i ministrica financija Blagica Leko, kada je riječ o planiranim rashodima više novca u odnosu na Izmjene i dopune Proračuna ZHŽ za 2024. godinu planirano je na stavkama koje se odnose na plaće i doprinose proračunskih korisnika, porodilje, branitelje, socijalnu zaštitu, poljoprivredu, obitelji s troje i više djece, sport, kulturu…

Stavka koja se odnosi na bruto plaće i naknade veća je za 7.584.056 KM, što je rezultat potpisanih kolektivnih ugovora prema kojima se svim proračunskim korisnicima u ovoj županiji od svibnja ove godine plaće podižu za 7 posto. Zbog činjenice da se iznos porodiljne naknade za nezaposlene majke sukladno zakonu veže za iznos minimalne plaće u FBiH koja u ovoj godini odlukom Vlade FBiH iznosi 1000 KM ova proračunska stavka u 2025. godini je uvećana za gotovo milijun KM.

Sve nezaposlene majke koje imaju pravo na porodiljnu naknadu u ovoj godini će primati mjesečni iznos od 550 KM, objasnila je ministrica Leko.

Dodala je kako je više novca planirano i na stavci naknade za treće i svako iduće dijete ukupno 12.000.000 KM. Tekući prijenosi za socijalnu zaštitu u Proračunu ZHŽ za 2025. godinu planirani su u iznosu od 1.250.000 KM što je više za 150.000 KM, dok je iznos planiran za smještaj štićenika iz ove županije uvećan za 200.000 KM, te iznosi 1.700.000 KM. Tekući prijenosi za Sveučilište u Mostaru iznose 5.000.000 KM, dok se u ovoj godini iz proračuna ZHŽ za Studentski centar u Mostaru izdvaja 370.000 KM. Ukupan iznos koji je planiran za branitelje iznosi 3.120.000 KM.

U odnosu na prošlogodišnji proračun ovdje imamo jednu novu stavku, a ona se odnosi na pokrivanje zdravstvene zaštite za branitelje, navodi Leko.

Tekući prijenosi za programe kulture uvećani su za 200.000 KM te sada iznose 600.000 KM, a za sport 300.000 čime je ova stavka dosegla 1.500.000 KM. Više novca planirano je i za poljoprivredu gdje je stavka uvećana za 300.000 KM te iznosi 2.800.000 maraka. Kapitalni prijenosi drugim razinama vlasti, odnosno gradovima i općinama ZHŽ tijekom 2025. godine planirani su u iznosu od 2.000.000 KM.

Leko je dodala kako je u proračunu za ovu godinu Vlada ZHŽ osigurala 100.000 za novi projekt sigurne kuće za žrtve nasilja. Valja napomenuti kako je Županija Zapadnohercegovačka prošle godine izmirila sve obveze temeljene na izvršenju sudskih presuda, te da je riječ o jednoj od rijetkih županija koja posljednjih godina sve obveze servisira bez zaduženja.

FENA

Glas naroda

Nabolje i najpravednije bi bilo da ove milijune raspodijelite ravnomjerno na sve stanovnike županije. Ne bi bilo iseljavanja.

Toni Kraljević morao dati novac tokaru rektoru Tomiću,dotična gospođica Leko je tu samo da proknjiži i prosljedi novac fikus ministrica bez stava!

Nosala poštu u Ministarstvu financija ministru Kraljeviću i sad ona ministrica Leko pa gdje to ima jedino u HDZ.

Jedina struka u ovom sazivu vlade

Nije jedina, tu je još kolega Vjeko, ministar pravosuđa.

Još dugo će gospođica Leko biti tvoja šefica, ministrica. Pati se i nemoj si više čupati kosu.

oce oce ali samo do izbora !!!

Kad oni mogu Mitrovića gurati mogu i ovu do Sarajeva

Bitno nek ste dali 5 milijona posrnulom rektoru da ga spasite. Sramota.

Mora rektor vilu usjajiti..podjeliti izmedu prijatelja sto putuju Venecija. Dubai itd..nije ih velik krug.ostali profesori ce opet strajkati a studenti placati skuplje semestre da bi na kraju zavrsili u bijelom svijetu..naravno osim izabranih ..i ps koliko je samo HR nedavno izdvojila i plus ovo sada ..pa sta se s tim novcem radi.?

Definitivno zbog mjere umanjenja naknada za sjecu treba organizirati prosvjede pred zupanijom

I zbog djece i zbog penzionera.

Samo prosvjedujte, da vam ne bi i to ukinuli, kad hoće i kad pucnu prstima

A prosvjetu su svakako odavno uništili,sad su udarili i na djecu i obitelji. Bravo,bitno da ima za partijske drugare- njih spasavajte po naredbi iz ciganskog grada.

Rektor izlobirao, zlo ne bira sredstva...

Ovo nema veze sa stvarnošću, slijevaju se novci sa svih strana na sveučilište a tamo stanje sve gore i gore. Ali bitno je da se novac vrti među odabranim, ti meni - ja tebi

Zdena ,vrati se sve ti je oprošteno. Gore Vlade od ovih levata odavno nije bilo- na celu jajakalo palamud.

Zdena vrati se doma Tvoja Jadranka

Proračunski korisnici su dobili jadnu povišicu dok se Sveučilište u Mostaru razbacuje sa novcima iz Županije Zapadnohercegovačke. Blagice nisi ti ministrica Sveučilišta u Mostaru nego Županije Zapadnohercegovačke

Nigdje na svijetu Hrvati bolje ne žive od adzovaca u BiH

Koliko ide za radija i televizije koje nitko ne sluša i ostale beskorisne udruge?

Koliko će sada iznositi naknada za treće dijete?

Hajde sada razmislite je li ovih 500,00 km sto su dali zaposlenima kao Božićnicu je li to stvarno Božićnica ili je oni vode kao pomoc...Razmislite.

To je bila inflatorna pomoć, zna se

Zar je to važno . Jesi dobio 500. Šta te onda briga kako će ga nazvati i knjižiti

Kako opravdati stavku sveučilištu 5 milijuna, a lani bilo 1,7 milijuna? Otkud ovoliko povećanje ili je došla naredba od Ćirilićara za spašavanja rektora Tomica?

Znači za Sveučilište se uplaćuje kao zajedno za socijalnu, smještaj štićenika, sport i kulturu. Netko je ovdje dobro pobrkao lončiće

Predlazem da tokar sad izradi dva nova žezla- jedno za gospođu Leko,a drugo za Premjera. Zaslužili su s 5 milijona.

Preko čijeg računa se prebacuju pare za Sveučilište. Kakvo je kolanje para i izravno ne ide na račun Sveučilišta.To su neke malverzacije.

Preko računa Color Dixon Exstra Tihomira Bradvice

Čini se da je ova ministrica pametna i sposobna žena, vi pričajte što hoćete.

I zgodna ako ćemo iskreni biti

Ajde bona ,ne hvali se sama,ima zgodnih žena koliko god hoces,nisu ti to kvalifikacije za raditi taj posao.

E moj narode. Zdena je za Čovića doktor nauka

Kome idu ovi milijuni za branitelje? Ogaditi ćete nas i Bogu i narodu. Za te pare možete napraviti 30 kuća za ljude u potrebi (među njima i braniteljima). Koga više hebete i kome mažete oči? SUBNOR je kamilica za vašu megalomaniju. Žali Bože poginulih u ratu, u grobu se okreću.

Paraziti na županijskom proračunu su branitelji. Od penzija do svi drugi privelegije jame. Svaka kuća ima branitelja šteta da leže.

Koliko ce dobit ŠUŠAN iz proboja.covik pravi kucu.treba mu

Sve se objavljije, samo mi nije jasno kako niko ne objavi kako je gorio čovjek u staračkom domu vita u grudama

Oslobodi Boze,zar je??

Ova ministrica je super

Bogme je sposobna i vrijedna
Usvojen Proračun ZHŽ u visini od 178.220.456 KM
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari