Vlada FBiH tražila odgađanje sjednice jer nije "na čisto" s prijedlogom da se minimalna primanja povećaju na 1.210 KM. Nekoliko političkih skupina u Parlamentu traži da naknada umjesto 200 KM bude 400 ili 500 KM.
Ako je suditi prema trenutačnim informacijama koje se razmjenjuju na relaciji Vlade FBiH, Udruge poslodavaca i Parlamenta FBiH izvršna vlast FBiH uopće nije "na čisto" sa svojim prijedlogom o povećanju minimalnih primanja u Federaciji BiH na 1.210 KM.
Zbog toga su u proteklim danima i tjednima sjednice Zastupničkog doma kao i Doma naroda prolongirane, s obrazloženjem da je potrebno još usuglasiti navedeni prijedlog dopuna zakona.
Novi prijedlozi
Zastupnički dom bi, pod uvjetom, da opet ne dođe do promjene termina, sjednicu trebao održati u petak, 6. prosinca, a prethodno odgožena sjednica Doma naroda prvobitno zakazana za 5. prosinca, ponovo je odgođena i to za 9. prosinca.
Jedan od razloga odgađanja sjednica leži u tome što u Zastupničkom dom pristižu amandmani različitih političkih skupina o nužnosti povećanja novčane naknade od 200 KM koju Vlada predlaže u novom članu Zakona o porezu na dohodak.
Podsjetimo, Vlada je predložila 200 KM za svakog uposlenog na ime dijela plaće za radni učinak od 1. siječnja do 31. prosinca 2025. Prema prijedlozima Vlade, tako će minimalna plaća rasti sa 619 KM na 700 KM, dok će minimalni topli obrok iznositi 260 KM, prijevoz 50 KM plus navedenih 200 KM "učinka".
Ukupna plaća radnika bi, prema ovom prijedlogu trebala biti 1210 KM, od čega će 700 KM biti oporezivo, a ostatak neoporeziv. Međutim, u proceduru je već odaslano nekoliko amandmana kojima se traži povećanje navedenog dijela "učinka" s 200 na 400 ili 500 KM.
Odbor nije suglasan
U amandmanu federalnog zastupnika Admira Čavalića (SBiH) se traži povećanje spomenute naknade na 500 KM, jer, prema njegovom mišljenju navedeno povećanje od 200 KM može izazvati niz negativnih učinaka na način da se radniku čak i umanji plaća.
Isti iznos od 500 KM se predlaže i u amandmanu Kluba Naroda i pravda – SPU – Pomak, jer smatraju da su Vladinim prijedlogom učinci ograničeni. Smatraju kako bi povećanje neoporezivanog dijela dohotka na 500 KM omogućilo poslodavcima veći prostor za podizanje neto plaće radnicima.
I Klub Naše stranke, koja je dio parlamentarne većine, predložio je povećanje navedene naknade i to s 200 na 400 KM, sa sličnim obrazloženjem da se Vladinim prijedlogom omogućava poslodavcima umanjenje plaće radnicima.
Treba napomenuti da Odbor za ekonomsku politiku Zastupničkog doma na nedavno održanoj sjednici nije usvoji dopune Zakona o porezu na dohodak kako je to predložila Vlada FBiH što je također bio jedan od razloga za odgađanje sjednica oba doma.