Crno tržište duhana i dalje u rastu

ljubuski.info

Bez obzira na kontinuiran rad državnih agencija za provedbu zakona, crno tržište duhana i duhanskih proizvoda u BiH ostaje izazov zbog više faktora.

Među ključnim uzrocima su nedovoljna koordinacija između entiteta i nadležnih institucija, nedostatak preciznih propisa i regulativa koje bi se usmjerile na suzbijanje nezakonite trgovine, te prilagodba zakona novim oblicima trgovine, uključujući i online platforme.

Iz tog razloga, a u cilju unapređena znanja i uvida u nove kategorije duhanskih i nikotinskih proizvoda, krajem prošlog mjeseca na Jahorini je održana radionica za oko 60 predstavnika institucija za nadzor nad tržištem. Radionica je realizirana kako bi se sudionici što bolje upoznali s različitim aspektima i izazovima tržišta duhana i duhanskih i nikotinskih proizvoda, te novim kategorijama proizvoda, jer pored državnih agencija za provedbu zakona, kao što su SIPA, UIO i Granična Policija BiH, i ova tijela svojim terenskim radom daju jaku podršku borbi protiv crnog tržišta.

Na šta ukazuje IPSOS istraživanje?

Na radionici su predstavljeni rezultati ispitivanja javnog mnijenja, koje je agencija za ispitivanje javnog mnijenja IPSOS provela prošle godine.

Tim ispitivanjem je utvrđeno da je potrošnja nezakonitih duhanskih proizvoda i dalje vrlo visoka - iznosi 35 posto. Da se posebno povećava potrošnja nezakonitih cigareta govori podatak da je broj nezakonitih cigareta u godinu dana povećan za više od četiri puta. Nezakonite cigarete su cigarete s poreznom markicom iz Kosova ili uopće nemaju markicu.

Posebno je zanimljivo da se cijena nezakonitih cigareta približava cijeni zakonitih cigareta, tj. da iznosi 4,30 KM.

Na crnom tržištu nije mala količina ni rezanog duhana. Naime, nezakoniti rezani duhan u ukupnoj potrošnji duhanskih proizvoda iznosi visokih 30,9%.

Podatak koji ukazuje na to da se potrebno još snažnije boriti protiv crnog tržišta jeste da je ukupna potrošnja nezakonitog rezanog duhana 2023. bila 2.019 tona, što je za 11% manje u odnosu na 2022., ali je to 13% više u odnosu na 2021. i 23% više u odnosu na 2020. Čak 97% potrošača rezanog duhana kupuje duhan na crnom tržištu.

Tržnice su ostale glavni kanal trgovine nezakonitim duhanom i duhanskim proizvodima, a trgovina ovim proizvodima buja i na internetu - društvenim mrežama i stranicama za trgovinu. Internet je tijekom pandemije konronavirusa bio glavno sredstvo trgovine nezakonitim proizvodima. Nadalje, kanal trgovine su i ulični prodavači, prijatelji i poznanici.

Nove kategorije: Razumijevanje razlika i njihove namjene

Predstavnici institucija su na spomenutoj radionici dobili uvid u nove kategorije duhanskih i nikotinskih proizvoda, kao što su e-cigarete, grijani duhanski proizvodi i nikotinske vrećice. Riječ je o proizvodima koji su manje štetni od cigareta i koji mogu doprinijeti potpunom prestanku pušenja cigareta.

Objašnjena je razlika između snusa, koji je zabranjen širom Europske unije, osim u Švedskoj, i nikotinskih vrećica, koje ne sadrže duhan, koje su potencijalno manje štetne i koje mogu imati važnu ulogu u borbi protiv pušenja.

Predstavljena je i strategija drugih država u borbi protiv pušenja, a u tom kontekstu je obrazložena važnost nove kategorije proizvoda. Između ostalih, istaknut je primjer Švedske kao najuspješnije države u borbi protiv pušenja. Naime, u ovoj zemlji samo pet posto stanovništva puši cigarete.

U konačnici, sudionici su potvrdili kako su ovakvi edukativni programi od velike važnosti za poboljšanje koordinacije i učinkovitosti u suzbijanju nezakonite trgovine duhanom. Istaknuli su potrebu za preciznijim zakonodavnim mjerama i regulativama usmjerenim na suzbijanje crnog tržišta duhana, te prilagodbu zakonodavstva i strategija novim kategorijama proizvoda, što bi doprinijelo oslobađanju zemlje od ovog problema.

Osim ekonomskih i zdravstvenih aspekata, nezakonita trgovina duhanskim proizvodima ima i značajan društveni utjecaj. Zbog toga, redovno pružanje edukacije i razmjena iskustava među nadležnim institucijama ključni su za uspješno suočavanje sa svim izazovima koje donosi.

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari