BiH uvezla voća i povrća za gotovo 280 milijuna KM

ljubuski.info

U BiH za osam mjeseci ove godine uvezeno je 207.773.846,44 kilograma voća i povrća u vrijednosti od gotovo 280 milijuna maraka, podaci su dobiveni iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH..

U odnosu na prvih osam mjeseci prošle godine uvoz je porastao za 8.631.662,98 kilograma, a gledano u novcu, povrće i voće koje je iz drugih zemalja stiglo u BiH lani je u tom razdoblju plaćeno 262.239.089,22 KM.

I dok je logično da su u BiH uvezene banane u količini od 35.034.913,42 kilograma, čija je vrijednost 53.974.722,96 KM, i to najviše iz Ekvadora, dotle iznenađuje da je u našu zemlju stiglo 23.854.123 kilograma krumpira u vrijednosti od 22.400.120,63 KM. Tako smo krumpira najviše uvezli iz Nizozemske, potom iz Egipta, ali i Njemačke te Albanije.

Osim krumpira, najviše je uvezeno rajčice, i to 16.390.819 kilograma, čija je vrijednost 19.187.914,34 KM. Značajne su i količine crvenog i bijelog luka, kao i prase, a tog povrća je uvezeno 8.690.365,23 kilograma u vrijednosti od 9,7 milijuna KM i najviše ga je stiglo iz Nizozemske i Austrije.

Nemale su količine i kupusa, kelja, karfiola, ali i mrkve. I dok je kupus u BiH stizao, uglavnom, iz Albanije, mrkva je dominantno dolazila iz susjedne Srbije.

Kada je riječ o voću, nakon banana, u našu zemlju je uvezeno najviše agruma. Međutim, uvezena je značajna količina jabuka, krušaka i dunja, i to 21.577.423,47 kilograma, a vrijednost tog voća, kojeg je najviše stiglo iz Poljske i Srbije, iznosila je 16,3 milijuna KM.

Predsjednika Udruženja poljoprivrednika BiH Nedžada Biću ovi podaci ne iznenađuju, jer, kako kaže, mi smo odavno ovisnici o uvozu, dok, s druge strane, izostaje zaštita domaće proizvodnje.

''Usto, neophodno je što više sredstava upumpavati u poljoprivredu da bi ona bila konkurentna. Primjera radi, u susjednoj Hrvatskoj se godišnje izdvoji iz budžeta gotovo milijarda maraka za poljoprivredu i isto toliko novca povuku iz europskih fondova. Kod nas, evo, u Federaciji BiH to je nepunih 200 milijuna KM.

Ako uzmemo i RS i Brčko distrikt, sve skupa ne prelazi cifru od 300 milijuna KM. Znači, nismo konkurentni, nemamo plavog dizela, što imaju svi poljoprivrednici u svijetu, i logično je da se ovo događa. Neophodne su, dakle, zaštita i adekvatne mjere'', objašnjava Bićo.

Kada je riječ o izvozu voća i povrća, BiH je izvezla najviše krumpira, i to 3.384.803 kilograma u vrijednosti od 3,3 milijuna KM. Pozitivno je što se u odnosu na osam mjeseci prošle godine izvoz krumpira udvostručio, a najviše ga je izvezeno u Hrvatsku. Među voćem koje je iz BiH izvezeno prednjače kajsije, trešnje, višnje, breskve i šljive. Tog voća je izvezeno 5.959.592 kilograma u vrijednosti od 10,5 milijuna KM, a najviše, gotovo polovina, ga je otišla u Njemačku.

Za ovih osam mjeseci iz naše zemlje je izvezen 28.923.240,81 kilogram voća i povrća, a ta vrijednost je 81,2 milijuna KM.

Dnevni avaz

Glas naroda

Ništa neobično u naopakoj i korupiranoj državi.Umjesto da udare carine i poreze na proizvode koji se kod nas mogu proizvesti a istog oslobode za tehnologiju koja se kod nas ne proizvodi i nikad neće,oni rade obrnuto.Znači samo pogodovanje uvoznicima i velikim trgovačkim lancima

Ta će ovi prizvest, samo poticaje bibaju u Ljubuškom ima 300 opg-a fiktivnih, rezultat je takav uvoz pa vi zjačite koliko hoćete.

OPG sve domaće iz hladnjače a poticaji se za smrikovinu jamljaju

Ispravak netočnog navoda: nije uvezla BiH već brojni uvoznici i zastupnici koji su pod zaštitom političara. Zbog njih i njihovog uspješnog biznisa umire domaća proizvodnja i nestaju sela. Bez jakog sela i seljaka nema jake države.

Ljubuški je pun sdevize gospođo! E sad od kud te devize ja mogu samo da se dosećam?

Muka kopat a rakija duša.

Ne isplati se kopat . Nema se kada kkopat . Moraju se pratit rezultati svih svjetskih utakmica . Triba se kladit i dobit

Zadnji im bija uvoz hrane neznaju sucin je polivano samo truju narod

treba vidjeti kolika je domaća proizvodnja,koliko izvozimo,koliko uvozimo.Domaća proizvodnja ne može podmiriti potrebe za potrošnjom i zato uvozimo.Nismo konkurentni jer imamo velike troškove.Treba jedna detaljna analiza.

Čuj kopati i nešto imati, to nije moderno. Moderno je ne raditi ništa , a imati sve, to su danas uspješni ljudi, niih mediji slave, a mladež im se idvi, uspjeli u životu i oni bi tako, al neće moći ove noći.

Točno tako! Nije mladež kriva nego roditelji samo zato što od kad se rode pa dok odrastaju samo im ugađaju i sve im puštaju i što se tim dobike o tome ne bih.

BiH uvezla voća i povrća za gotovo 280 milijuna KM
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari