Nakon školovanja skoro 50 posto mladih odlazi u inozemstvo

ljubuski.info

Bosna i Hercegovina se ubraja u demografski najugroženije države okruženja, a procjene su da bismo u naredne četiri desetljeća mogli ostati bez više od polovine stanovništva. Najveći problem je iseljavanje, a to je sve izraženije u školama, koje obrazuju stručni kadar, gdje oko 50 posto učenika nakon školovanja odlazi u inozemstvo.

Vuk, Milorad i Aleksandar pripadaju grupi mladih ljudi koji su još kao maloljetni, pri upisu srednje škole, odlučili da će budućnost i karijeru graditi u inozemstvu.

Vuk Cvjetković, učenik završnog razreda kuharskog smjera
"Jednostavno može se reći zbog niskih plaća i primanja u ovoj zemlji i teškog života zbog istih tih primanja".

Aleksandar Bodo, učenik završnog razreda kuharskog smjera
"Mislim, a tamo mogu više da zaradim i naučim nešto više".

Milorad Čuković, učenik prvog razreda konobarskog smjera
"Zato što je tamo bolje. U plati je velika razlika".

Posao u zemljama Evrope, najviše Njemačkoj i Sloveniji, tokom protekle godine posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje BiH pronašlo je skoro 13 500 ljudi, odnosno svakog dana trbuhom za kruhom iz naše zemlje otišlo je 35 ljudi.

Starosna granica onih koji odlaze iz naše zemlje sve je niža. Dok škole obrazuju kadar i nastoje učenicima omogućiti što kvalitetnije stjecanje praktičnih znanja, taj kadar odmah nakon stjecanja znanja odlazi.

Saša Matić, ravnatelj Srednje stručne škole Janja

"Mi smo radili neku analizu, nekih 40 do 50 posto djece nakon završetka već od lipnju imaju ponude za hrvatsko i crnogorsko primorje,Češku, Prag elitne hotele raditi kao kuhari i konobari i imaju dobra primanja".

Milenko Maksimović, ravnatelj Tehničke škole "Mihajlo Pupin" Bijeljina

“Gledammo da im praktična nastava bude što bolja i kvalitetnija kako bi bili spremni nakon završenog zanata.To je negdje otprilike 50, 50 posto gdje učenici koji pronalaze posao u inozemstvu na 50 posto njih koji se zadržavaju u lokalnim gradskim gospodarskim društvima.”

Dok škole rade svoj posao, konkretni koraci nadležnih kako bi se zaustavio odlazak mladih izostaju. Jer, ni najobrazovaniji i najstručniji nisu dovoljno motivirani ostati.

Mile Stević, ZPU "Preduzetnik"

"Moramo gospodarstvo poticati , moramo činiti sve da ljude zadržimo, a zadržaćemo ih ako im osiguramo stabilnu budućnost i povoljne uvjete rada.Moraju se relaksirati uvjeti rada, moraju se smanjiti obaveze generalno, osloboditi parafiskalnih nameta, smanjiti poreze i doprinose, ako ne može generalno ono bar diferencirano".

One koji su, ipak. odlučili ostati za sad zadržava nada.

Mirjana Draškić, učenica završnog razreda kulinarskog smjera
"Planiram da ostanem, nisam kao neki moji da idem vani ovdje može više toga da se nauči, a i vremenom će se povećati plaće".

Dok škole skoro polovinu učenika stručnih usmjerenja školuju za inozemstvo , nadležni ne reagiraju , a sve je više i cijelih obitelji koje ne mogu više čekati “da svanu bolji dani” koji im se obećavaju već godinama.

BHRT

Glas naroda

Postoje školovani i "školovani" ali samo ovi prvi odlaze jer pored mnogo drugih stvari ovjde rade za lošu plaću a ovi drugi ne rade ništa za dobru plaću

mladi odlaze ostaje samo mladež

Odlazi mladež ostaje kradež

Diplome koje se kupuju otjerali su mladež a kupovni dobili rukovodeća mjesta

Da ostanu ovdje i šefuju im likovi sa sređenim i kupljenim diplomama? Bogu hvala da se može otići.

Unas neškolovani dobiju novac od matere i ćaće oni cili život crnćili u Njemačkoj ili u drugoj zemlji.

Najjači su ovi sto upisu za konobara, napametniji na svitu, zamisli taj intelekt, zar zato treba škola

Ako misli negdje u ozbiljnom hotelu, restoranu radit bolje da ima završenu školu konobara i ima neka osnovna znanja... nije svugdje kao kod nas da svatko može bit konobar.. A kakve su danas negdje plaće konobara bolje da ima školu za to.. samo kad čovjek pređe 40..45 god malo teško ritam držati.

Koda hdz briga što mladi odlaze ,pa oni su stvorili uvjete u njemačkoj da bi se prijavio netreba odjava iz bih to im je cilj jos markotic kad završe da im poticaj za autobusnu kartu

Tko se god nije znojio za novac taj ima samo nezna upravit snjima,tko ih je tesko zaradio taj ih neće pokusat,otići će gladan pid zemlju.

Jurmanovac injizer radi ko zaštitar umjesto da bude šef u Parkovima ali još nije kasno da se upiše u HDZ i da se javi na biro

To znaci da je nesposoban? Sta ce inzinjeru drzavna sluzba di je plata 1 500 maraka? Jel od toga misli obitelj prihranjivat?

Jesu li Jožu zaposli?

predsjednik mladeži HDZ Mate nikad nije ništa radio nego mjenjao stranke i to naplaćivao te postao veliki savjetnik kao poslušnik i troši novac građana ko niko do sada najskuplji do sada

Cilj gospodarstvenika nije da povećanjem plaća zadrži domaćeg radnika nego da steknu uvjete za uvoz još jeftinije radne snage poput Nepalaca i sličnih.

Nakon školovanja skoro 50 posto mladih odlazi u inozemstvo
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari