Što će biti u Hercegovini sa solarnim panelima kad isteknu koncesije od 30 godina?

ljubuski.info

Pitanje solarne energije predstavlja jedan od većih izazova u cijelom svijetu i dok pojedine uređene države prednjače u samoodrživim sustavima, države u tranziciji poput Bosne i Hercegovine još uvijek muku muče s elementarnim pitanjima.

Jedno od njih je zasigurno zbrinjavanje otpada nakon isteka koncesije, odnosno što će biti s golemim solarnim farmama iznad kuća koje su ionako upitne legalnosti, a mnogi će problematiku ostaviti narednim generacijama zbog činjenice da će se o tome brinuti tek za 30 godina kada istekne koncesija.

Obveze koncesionara

Prema dostupnim dokumentacijama aktualnih hercegovačkih solaro-gradilišta, investitori su dužni sami o svom trošku i o svom riziku pribavljati svu potrebnu dokumentaciju. Ugovori o koncesiji definiraju jasno i to da investitori, u slučaju štetu, moraju otkloniti uzrok te štetu materijalno nadoknaditi.

Trend dijeljenja koncesija trenutačno se kreće na otprilike 30 godina, dok rok trajanja koncesije počinje od prvog dana razdoblja važenja dozvole za rad za proizvodnju električne energije, a prestaje istekom 30. godine od početka trajanja koncesije.

Trebaju li građani biti zabrinuti?

Možda. U pravilu ne bi trebali jer okolišne dozvole zakonski lijepo definiraju područja solaromanije, no ukoliko pitate brojne pravnike rijetki će naći mane naših važećih zakona, problem se javlja u implementaciji zakona. Teško je očekivati bezuvjeto povjerenje građana kao da pričamo o lijepim pričama zelene tranzicije kao što je to slučaj u zapadnim državama budući da smo svi svjedoci da su solarne elektrane priče u kojima se od prvog dana pogoduje tajkunima i moćnicima koji jedini imaju dovoljan višak novca da bi se upustili u ovakva investiranja.

Zakon na strani građana, praksa upitna

Za izdavanje okolišnih dozvola nadležno je resorno županijsko ministarstvo, odnosno ono ministarstvo u čijoj su nadležnosti turizam i okoliš. Zakonski su investitori dužni zaštiti prirodu i nakon prestanka korištenja fotonaponske elektrane, a navedeno je što sve moraju učiniti u tom slučaju.

Između ostaloga, navodi se da ne smiju ugrožavati zdravlje ljudi, izbjegavati proizvodnju otpada, resurse učinkovito koristiti, ali i otpad odlagati na najprihvatljiviji način po okoliš.

U ovom slučaju stavka 'odlaganja otpada na najprihvatljiviji način po okoliš' je zbunjujuća budući da Bosna i Hercegovina još uvijek nema pogon za reciklažu solarnih panela, a isti takvi tek se razvijaju u puno naprednijim društvima. Najbolji scenarij za investitore je da solarni paneli potraju 30 godina, no to je praktički nemoguće jer imaju ograničen rok trajanja i podložni su mijenjanju. Budući da su u Hercegovini već zastupljene veće količine solarnih postrojenja, postavlja se pitanje gdje su završili dotrajali paneli.

Solarni paneli

Nadležno zakonodavstvo je svjesno potencijalne štetnosti pri instaliranju velikih solarnih postrojenje pa se u okolišnim dozvolama posebno naglašava opasni otpad poput zauljenih krpa, filtera, fluo cijevi te se preporuča suradnja s ovlaštenim osobama. Osim toga, iz Ministarstva dodau da se sav otpad treba odvojeno sakupljati i razvrstavati po vrstama otpada te isti zbrinjavati sukladno Planu upravljanja otpadom.

Svi napuci i zakonske obveze koje nalaže, u ovom slučaju Ministarstvo trgovine, turizma i okoliša HNŽ, zvuče idealno, no županija nema nikakva postrojenja koja bi ispunila ovakve obveze, a na gradskim i općinskim ulicama ne funkcionira osnovno razvrstavanje otpada čime bi se staklo razdijelilo od papira pa je teško očekivati da komunalne službe imaju mehanizme u zbrinjavanju ovog krutog i teškog otpada.

Čišćenje solarnih panela

Dok su 'glanz' novi rijetki razmišljaju o redovnom održavanju. Unatoč tome što predstavljaju zadnji krik solarne tehnologije, kao i svaka druga površina na otvorenom zahtijeva pažnju, a ako računamo da je investicija u solarne elektrane poprilično skup sport, bilo bi krajnje neodgovorno voditi brigu o čistoći solarnih panela.

Među mještanima koji su pogođeni solaromanijom u neposrednoj blizini svojih domova često se može osjetiti skepticizam kako će im sve to doći u baštu ili čatrnju. Ako je suditi po trenutačno dostupnim sredstvima koja se mogu kupiti na internetu, onda imaju razloga za brigu.

Jedna od rijetkih tvrtki koja se u Bosni i Hercegovini bavi čišćenjem solarnih panela je Big Solar iz Laktaša, a kako navode na njihovim stranicama koriste najmoderniju tehnologiju za čišćenje solarnih panela RO vodom posebnim Karcher četkama koje su specijalizirane isključivo za pranje solarnih panela.

Osim čišćenja solara, redovno održavanje podrazumijeva i košenje trave ili uklanjanje korova na području solarnih elektrana pa bi bilo poželjno da se ne ide lakšim putem odnosnom kemijskim uništavanjem čime bi sve završilo u otpadnim vodama ili pod zemljom pa postoji opravdan bojazan mještana ukoliko se ne bi oprezno rukovalo oko postrojenja da bi sve štetne kemikalije mogle doći njima pred vrata.
I na Zapadu su zabrinuti

"Solarni paneli imaju vijek trajanja od 20 do 25 godina. Neki se pokvare ranije, pa se moraju zamijeniti. Ukoliko se ne pronađe rješenje za reciklažu, „to će do 2050. godine postati planina otpada“, rekla je Ute Cotellier, zamjenica direktora Međunarodne agencije za obnovljivu energiju.

Postoji opravdani bojazan da su solarni paneli napravljeni tako da se neće moći reciklirati. To je greška koja, prema procjenama, košta 15 milijardi dolara.

Milijarde solarnih panela širom svijeta uskoro više neće biti upotrebljivo. Bit će bačeni, a materijal od kojeg su napravljeni neće biti ponovo upotrijebljen. Pretpostavka je da će do 2050. godine prestankom korištenja panela nastati 78 milijuna tona otpada. To se odnosi na četiri milijarde panela. Nisu napravljeni tako da bi se materijali mogli ponovo iskoristiti.

„Svijet je instalirao više od jednog teravata solarnog kapaciteta. Obični solarni paneli imaju kapacitet po oko 400 vati, pa ako računate i krovove i solarne farme, moglo bi biti čak 2,5 milijardi solarnih panela“, izjavio je za BBC Rong Deng, stručnjak za recikliranje solarnih panela na Sveučilištu Novog Južnog Walesa u Australiji.

Istraživanje trojice stručnjaka

Harvard Business Review sredinom 2021. godine objavio je stručni članak 'Mračna strana solarne energije' kojeg potpisuju trojica autora: Atalay Atasu, Serasu Duran i Luk N. Van Wassenhove. Trojka se posebno osvrnula na eventualno štetnost solarnih elektrana ukoliko se ne bude pedantno vodilo računa o njihovoj izgradnji, održavanju i zbrinjavanju.

"Financijski poticaj za ulaganje u recikliranje nikada nije bio jako jak u solarnoj energiji. Iako paneli sadrže male količine dragocjenih materijala poput srebra, većinom su napravljeni od stakla, izuzetno niskovrijednog materijala. Dug životni vijek solarnih panela također služi kao odvraćanje od inovacija u ovom području.

Kao rezultat toga, proizvodni bum solarne energije ostavio je njenu infrastrukturu za recikliranje u prašini. Da vam damo neku indikaciju, First Solar je jedini američki proizvođač panela za kojeg znamo da ima pokrenutu inicijativu za recikliranje, koja se primjenjuje samo na proizvode tvrtke s globalnim kapacitetom od dva milijuna panela godišnje. S trenutnim kapacitetom, procjenjuje se da recikliranje jednog panela košta između 20 i 30 dolara. Slanje tog istog panela na odlagalište koštalo bi samo 1 do 2 dolara.

Direktni trošak recikliranja samo je dio tereta na kraju životnog vijeka, međutim. Paneli su delikatni, glomazni komadi opreme obično instalirani na krovovima u rezidencijalnom kontekstu. Specijalizirana radna snaga potrebna je za odvajanje i uklanjanje istih, kako se ne bi razbili na komadiće prije nego što stignu na kamion.

Osim toga, neke vlade mogu klasificirati solarne panele kao opasan otpad, zbog malih količina teških metala (kadmij, olovo itd.) koje sadrže. Ova klasifikacija sa sobom nosi niz skupih ograničenja - opasni otpad može se transportirati samo u određeno vrijeme i preko odabranih ruta itd", stoji, između ostaloga, u jednom dijelu njihovog stručnog članka.

Prošle godine su u Europskoj uniji instalirane solarne elektrane i kućni fotonaponski sustavi rekordnog kapaciteta, 55 gigavata, pa je ukupna snaga dostigla 263 gigavata. S vrtoglavom ekspanzijom ove djelatnosti, odgovorno upravljanje solarnim panelima kojima je istekao rok trajanja ili su se pokvarili postaje sve važnija tema.

Hercegovina.info

Glas naroda

Prodat ce se to i prije...ako ne:smeće i zbrinjavanje ostaje MZ.

Solarni paneli u pravilu ne predstavljaju nikakvu opasnost za okoliš, koliko ne predstavljaju ni sunčane naočale. Silicij koji je u modulima se vrlo uspješno i isplativo reciklira ako se mjenjaju zbog efikasnosti. Širenje straha od novih tehnologija je isto tvrdnji da je zemlja ravna ploha. Obično novinarčići diskutiraju ili hoće nešto napisati, mada neistinito ali senzacionalno, a pojma nemaju iz prakse i života. Najčistija energija je solarna sunčana energija, ujedno je jako isplativa kao investicija. Tko god može trebao bi te blagodati iskoristiti bez i malo straha.

Slazem se sa tobom donekle. Cinjenica je da je clanak niskopoliticki i nisko novinarski. Isto tako je cinjenica da su solari specijalni otpad ali i stiropol je ,izmedju ostalog, i to jos gori. Sto se tice nekakva prskanja cidokorom to se moze ili zabranit ili preventirat sa stadom ovaca. Isplativost odnosno ekonomicnost jer da nije isplativo nebi niko ulaga, nikako ne mogu dokucit osim ako se ova struja ne prodaje vani posto je kod nas otkupna cijena ove struje 50 pf a mi ko domacinstvo isporucenu struju placamo 15pf. Naravno govorim o isplativosti za nas potrosace. Ako se izvozi i tako se prihoduje ne vidim zasto bi se iko triba bunit na ulagace. Inace cili u clanku navedeni problem se resava tako da proizvodjac dio nobca odvaja na poseban racun i taj mu se novac,naravno sa kamatama isplacuje na kraju kad sve pocisti za sobom. I vuk sit i koze na broju.

Stadom ovaca?????

Ja. U cemu je tvoje pitanje tako upitno?

Goste-10:19:30 tko ti je da pravo da ti podržavaš krčenje šume i stavljanja stakala ili sunčanih naočala? Tko ti je dao pravo? Je li solarni paneli proizvode kisik? Odgovorite bar na zadnje pitanje hvala!

Ja se slažem s tobom ali volio bi čuti od tebe koliko si to ti pošumio puste hercegovačke goleti ili bar posadio stabala.?

O kojoj ti goleti pričaš? Znaš li po čemu su Hrašljani dobili ime ? Proizvode li solarni paneli kisik? Tko je palio gajeve ? Tko je prenamijenio šumsko zemljište ? Hvala na odgovorima unaprijed?

Kisik ne proizvodis ni ti, pa? Te Rastove iz Rasljana zasigurno nisu posikli ovi sto panele grade. Jesi ti ikad pogleda koju sliku iz 80tih godina? Ne tribas dalje ic. Priroda se obnavlja bez ikakvih problema.

Ej tko je palio gajeve? Tko je prenamjenio šumsko zemljište?

Covik ga namjenio i prenamjenio. U cemu je problem? Tribamo li zivit ko u kamenom dobu? Da te podsjetim, nekih 70% zemlje je voda ostalih 30% covik koristi manje od 10% . U tih 10% bar 80% je zelenilo ili prirodno okruzenje. U cemu je vas problem?

Koja suma???
Lokacije za solare su sami krs, kamen i poneki poskok. Ima malo cmilja i drace, a nijedno drvo.
Nemoj da ti bude brzi jezik od pameti, prvo neka mozak obradi podatke (ako ima mozga)...

Kakve će biti posljedice sa sječom vegetacije na prostoru gdje postavljaju paneli?

Ostavit di je neka gnjije

Natovarit će ih Brko Planinić u pasata i odvest na otpad

Stop solari! Stop braća Mamić go home!

Di će, upravo sad su home...

Solari su najveće zlo koje je zadesilo Hercegovinu u njenoj dugoj povijesti Točka Kad to Hrvati shvate biti će onda kasno Točka

Kipovat ih pored puta ili još bolje pobacat ih u rijeku.

To su braća cig-ani rođeni u Bjelovaru

Samo ih gepekovati i ostaviti na granici.

Koju šumu majke ti, dvi smrike posikli

E eebiga čuli dvi smrike, a od te svi smrike bi se za 20 godina razmnožila još stotinu ili iljadu smrika i nebi tuda moga ni vrag proći. I di ćeš lipše.

Goste 17:49:35 na koje ti dvije smrike misliš u oba komentara? Je li na onih 600 duluma grabove šume na Zvirićima?

Smrike su mu u očima pa ne vidi ili neće da vidi jer je sigurno bagerisanjem šume jamija pare

Ruglo pokraj ceste od stakla su instalirali. Mogli su dalje od ceste i od kuća da ne unište seljane. Sunce grije isto i na mjestima di nema naroda. Ovako su okoliš uništili.

Jutros sam prošao pokraj onih prema Nuiću brale alo to smrdi kolje za oči, kroz zatvoreno auto ulazi a ne da stojiš kod onoga.
Jadni Ljubuški od ovoga braćo mila.

ko je protiv solara taj nevoli Rvacku.

Jako me podsjeća na sadnju pamuka,kikirikija,kivija,uzgoju činčila,nojeva,cmilja itd itd,"vrlo unosno"???

Koliko zapošljenih će biti po hektaru solarnih panela ?

Mnogo vecenego u tvojoj firmi.

Jedan na 100 hektara i to zaštitar koji će primati plaću čak 800 maraka

Jednog koji će polivat cidokorom da slučajno nebi nešto niklo oko solara

Zapravo nitko nije zaposlen a okupiraju naše zemljiste! Stop solari!

Sa dolaskom Panels tek nas je sad sunce ogrejalo nema ništa ljepše od panela za našu budućnost .

Paneli su kao ljudi samo što paneli u pravilu nadu svoje mjesto pod suncem….

Kakvih 30 godina,već su zbog pohlepe i profita devastirali okoliš.BiH nisu potrebni solarne elektrane kao ni vjetrenjače jer je priejratna industrija uništena i imamo dovoljno energije iz hidroelektrana.Druga je stvar što se energija namjerno bespotrebno rasipa bespotrebnim rasvjetama i ostalim glupostima

Posjekli šumu koja stvara i zadržava vlagu,upija toplinu i smanjiva temperaturu tla da bi napajali klimatizacijske uređaje koji su potrebni zbog visokih temperatura uzrokovanih sječom šume

Moja ljudino tragedija je u tome što ovu mafiju u svemu fanatično ili do krajnih granica podrźavaju svi biskupi i svi fratri i popovi. Vladaće još 500 godina a već su na vlasti 79 godina.

Fratri samo služe za kontrolu mase i da se ne talasa narod, rade protiv naroda, a za robovlasnike i vlastelu. Kao rak na hrvackom narodnom tkivu hrane se od naroda i ujedno su mu dugoročno smrtna opasnost.

Sadit će se zgrade kad u Zgradu Ljubuškom ne bude više ni kvadrata slobodne površine

Tko je god za panele neka ga 999 milijardi .avli odnese što prije Amen!

Ova zemlja je uvjek uvozila ljudski šljam pa tako i dalje radi nisu problem paneli ima mjesta za njih al da ti glavni ulagači budu kriminalci pa šta to govori o državi jel mislite da je Mamiću i njegovoj sviti i pajdama u interesu da B i H uđe u EU samo budale mogu
mislit i oni koji žive od danas do sutra i ine što im se pravi prijatelj a meće im ga ženama do kada če ovaj kraj bit posijan prmitvizmomom? Lijepu budućnost ostavljate djeci.

Bravo! Primitivan je ali koliko je tek izopačen to se ne može opisati riječima . E sad oće li ovaj narod ikad progledat i dozvat se pameti po mom mišljenju neće nikad. Bit će sve gore i gore u svakom pogledu ali bolje nismo ni zaslužili!

Jadan je narod a pogotovo ove jadnice koje se same nude mamićima nakrali se para to je odvratno. E to nisu nekad moralne i ponosne i poštene hercegovke kao što su nekad davno bile samo para ko ima koliko i same im se nude kao na tanjiru. Dno dna

Tako ti neki “napredni” diskutiraju i zabranjivaju fotonaponske elektrane a na “divljem” zapadu zahtjevaju da se na svakoj novoj građevini ugrade fotonaponske elektrane i solari za toplu vodu. Otkrijte toplu bezplatnu vodu jer za grijanje vode trebaš posjeći šumu, ložite vatru da bi zagrijao vodu. Razmisli malce na šire i dublje. Ko će kad ste najpametniji.

Pa moj pajdo sa zapada, nitko se ovdje ne bi bunio da moze postavit solare na kucu i prodavat struju, cak se ne bi bunili ni da se jeftinije od ovih prodaje..al ne moze. Samo pojedinci mogu uzet hektare i krcit sve po redu i prodavat struju za 50 feninga. Aj ti sad zamisli npr na tom tvom zapadu recimo u njemackoj, u minhenu ima jedno 650 mamića. I da svaki uzme oko minhena po jedno 100 duluma zemlje za solare iducih 30 god. Nemoguce jelde. Aj ti kao obican neki tip, eto sa zapada, dodji u opcinu i reci: ja bi uzeo koncesiju na poljoprivredno zemljiste pa bi ga prenamjenio u gradjevinsko pa bi postavio solare. Pa onda otidji u hep pa reci evo ja bi vama prodava struju. Neka tebe tamo slusaj sta ti se kaze ne metiljaj se vamo i ne brani kriminalce.

Ti si jako umišljen jer me vidiš gdje sam i da sam opasnost za tvoje razmišljanje. U BiH postoji agencija za fotonaponske elektrane koja odobrava izgradnju sukladno propisima i kontigentu. Naravno da vidiš i opasnost od kapitala kojeg netko ulaže u BiH, ili Hercegovinu.
Ne znam jesi li vidio instalirane fotonaponske elektrane na nosačima koji su toliko podignuti od poda da im trava, koja proizvodi kisik, ne smeta, tako da se ne mora tretirati herbicidima.
Vjerujem da je kod tebe zavist prema onima koji mogu a ti ne možeš.
Ja ti želim neke stvarčice pojasniti kako bi lakše konzumirao nepoznatu materiju koja nemilice dolazi bez obzira na otpore. Respektiram različitost.

To što ti pričaš postoji samo na papiru, i ne govorim protiv zapadnog odnosno tvog kapitala nego ti oću reć da iz daljeg gledaš situaciju i pozivam te da probaš. O kakvoj travi i kakvim glupostima pričaš. Ja ti kažem da samo pojedinci i sumnjivi kapital može. Pozivam te da dođeš i probaš. Pitam te jel na zapadu ovo moguće što se ovdje radi? Tebi je očito nepoznata materija funkcioniranja svega ovdje ili si toliko duboko u tome da braniš taj sistem. Živio ti meni

Odi u FERK pa probaj dobit dozvolu

Što će biti u Hercegovini sa solarnim panelima kad isteknu koncesije od 30 godina?
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari