Ni velike plaće nisu jamac poslodavcima da će uspjeti pronaći i zadržati radnike

ljubuski.info

Od nekadašnje nemogućnosti da radnici pronađu posao, situacija na tržištu sada je obrnuta: poslodavci ne mogu naći radnike. Sve je više deficitarnih zanimanja. Pozitivna strana je što to tjera poslodavce da daju veće plaće, a samim tim povećavaju se mogućnosti za nove generacije.

Nema kuhara

Kvalitetna radna snaga sve se manje zadržava u zemlji. Mladi uglavnom odlaze. Za one koji se odluče ostati situacija je drugačija nego prije pet ili deset godina: na tržištu itekako postoji potreba za njima. Potraga za radnicima pojedinim poslodavcima u BiH postala je sve teža.

Gotovo da nema djelatnosti koja nije u problemima. Najteža je situacija bila u građevini, a u prilog tome ide i činjenica kako je sve više radnika iz Nepala, Bangladeša, Turske… Ništa bolje nije ni u turizmu, trgovini, pa i prometu. Koliko je stanje na tržištu rada u BiH ozbiljno, najbolje govore procjene da će do 2027. samo u ugostiteljstvu nedostajati 8000 radnika.

Turistička sezona je pred vratima, a hercegovački ugostitelji, osim brige za dolazak turista, imaju i onu s radnom snagom. Ništa neočekivano, kažu. Brojni su posljednjih godina uslijed raznih okolnosti otišli trbuhom za kruhom diljem svijeta, a neki se spremaju u susjedstvo, točnije u Hrvatsku, kojoj nedostaju deseci tisuća radnika u ugostiteljstvu. Ipak je riječ o zemlji EU-a sa znatno većim plaćama.

Sve to prisiljava i ugostitelje u bh. da povećaju plaće. - Prije je problem bio pronaći posao. Danas je situacija znatno drugačija. Doslovno mi na radno mjesto u restoran dolaze vlasnici drugih objekata i nude veću plaću i bolje uvjete. Ovo je postalo nevjerojatno - priča nam jedan kuhar, koji kaže da je plaćom i više nego zadovoljan i ne planira nikamo ići odavde. Čak 3000 maraka mjesečno, uz topli obrok, uplatu svih doprinosa, smještaj te druge pogodnosti, mogao bi zaraditi kuhar koji se zaposli u jednom restoranu u Stocu.

Toliku plaću, uz dodatnu nagradu tijekom ljetne sezone, u oglasu je ponudio ugostitelj Ibrahim Batan Buzaljko, piše Avaz. Uz silne simpatije javnosti koje je pobrao objavom takvog oglasa, Buzaljko već mjesec otad nije uspio pronaći kuhara. A potrebna su mu četiri. Kako je ispričao, kroničan nedostatak kuhara i uopće osoblja u ugostiteljskom sektoru sve je izraženiji. - To je strašan problem, vjerujte, a sve sam pokušao. Zanimanja i upita za oglas je bilo, ima i dalje, ali nekako kao da svi bježe od odgovornosti.

Pravog, profesionalnog kuhara je, izgleda, nemoguće naći, pogotovo u Hercegovini - kaže. Njegov primjer nije jedini. Štoviše, kao nikada prije u Hercegovini je počela prava pomama za kuharima, konobarima, recepcionarima, sobaricama...

Uvoz sezonaca

Prošla sezona u jedinom bh. gradu na moru, Neumu, bila je odlična. Broj noćenja bio je veći za oko 10% u usporedbi s prethodnom sezonom, a još veći rast prihoda turističkih djelatnika. Sve to razlog je da očekivanja pred nadolazeću sezonu u Neumu budu velika. Najveći problem i ove godine u Neumu je manjak radne snage.

Prošle godine angažirali su sobarice iz Nepala. To planiraju i ove. - Radnu snagu je danas teško pronaći. Nerijetko se poseže za djelatnicima iz drugih zemalja. Sve je dobro dok ih se uopće može naći. Smatram da ćemo se svi morati suočiti s tim problemom. Možda veća plaća ili stimulacija, možda se to trebalo pokrenuti i prije. Da jest, danas bismo možda imali drugu sliku - kazao je medijima načelnik Neuma Dragan Jurković.

Večernji.hr

Glas naroda

Odavno vec govorim da je idealno vrime da poslodavci povecaju primanja radnicin ,ili da se izvrsi pritisak na poslodavce da to ucine, i da bi to bila prekratnica posle koje bi se sve tribalo odvijat u pozitivnom smjeru za sve nas. Citajuc ovo o Stocu i ponudi pade mi napamet da Ljubuski ima poziciju za gradnju naselja o kojoj se malo prica a izgleda idealno. Naime prostor Miletine,Crnopoda i dila Cerna je idealan zbog relativne blizine i Ljubuskog i Capljine i Medjugorja i Citluka . Zavrsetkom mosta na Neretvi i autoputa 5C i druge putne infrastrukture bit ce te za pola sata i u Sirokom i u Stocu i u Mostaru a za sat vrimena cak u Splitu.

Dok se priključiš i iskljuciš sa autoceste u Mostaru, možeš već stić ovim običnim putem. Dobra stvar samo što će se malo rasteretiti put, nadam se! Jer ić za Mostar svaki dan na posao je pokora

A sto bi to tribalo stvarat probleme ako se tehnicki ispravno odradi posa?

Kao prvo, da se počnu pridržavat zakona o radu, radno vrijeme u skladu sa zakonom, svaki prekovremeni, subote i blagdani, dodatno plaćeni! Da izlaze radnicima u susret da ponekad mogu izać nešto obaviti, a da ne moraju uzimat godišnji! Godišnji sa zakonom, a ne pet dana, a i to im puno radniku i tek onda dolazimo do plaće dostojne za život

Sad je kasno nisu ništa držali do radnika.
Nego samo govorili ako nećš ti oće drugi.Ali sad su i drugi otišli.

Da. To im je bila poslovna strategija, na žalost našu ali i njihovu . Još malo i nestalo.

To su jalove price sto vi pricate. Poslodavcin nije bilo i nece bit lose samo je pitanje ,radi opceg dobra, kako postavit stvari u buduce. Ima li i jedna firma da je isplatila bar dio ove svote koju je vlada omogucila isplatit bez dadzvina? Ako ima objavljujte ali i vrsite pritisak na druge da bar to isplate. Ako vi ne pitate niko vas se sitit nece. Kucajte i otvorit ce vam se.

Tako je stalo su nas ucjenjivali i plašili ali srićon ima njemačka.

Sricom ima hrvacka . Al poslodavci bi htjeli da im kuvarica mrije od straha kad se gazda ukaze. Malo sutra neka nema dobri radnika i jesmo radili i za one sto se znaju izvlacig i primat istu platu.. Jedna kuvarica je govorila . Najprije mi dobri radnici trebamo moramo sebe cjeniti da bi nas drugi cjenio. Pametna .

Sricom ima hrvacka. Nek nema dobri radnika . Jesu gazde kru cile se ima drugi ko hoce radit. Davali iste plate i radniku i onom sto se zna izvlacit u kuhinji. Nek plate radnika a neradnika kuci posalju. 5982

Bolan normalno radno vrime je 8 sati plus pola sata doručak i 15 min kava eto nek je 9h.Subot14h.e neradne , sve priko tog plati a ne da rintam od 7 do 18 sati i subotu do

Ni velike plaće nisu jamac poslodavcima da će uspjeti pronaći i zadržati radnike
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari