U selu Vojnići, općina Ljubuški, kojega još nazivaju i carstvom mladoga krumpira, jučer je u organizaciji Saveza poljoprivrednih udruga Zapadnohercegovačke županije održana konferencija za novinare povodom Dana otvorenih polja mladoga krumpira. U ovome se selu godišnje proizvede tri tisuće tona mladoga krumpira koji treba ići na tržište najkasnije za dva tjedna.
Problemi se ponavljaju
Miro Ćutuk predsjednik Udruge poljodjelaca u ZHŽ, kazao je kako se svake godine ponavljaju isti problemi.
"Uoči početka vađenja mladoga krumpira dogodi se ogroman uvoz toga proizvoda iz Egipta, Alžira, Cipra i onda tržište ne može "progutati" toliku količinu. Samim početkom vađenja prisiljeni smo to raditi ispod cijena proizvodnje. Ovim činom želimo upoznati širu javnost da domaća proizvodnja u nas nije zamrla, ona se i dalje održava, ali ako se ovako nastavi, u roku od godinu dana ona će biti potpuno uništena i onda ćemo biti prepušteni na milost i nemilost uvoznim lobijima, velikim trgovačkim kućama koji će nam prodavati strano voće i povrće po daleko višim cijenama nego je to danas" kazao je Ćutuk, čija udruga broji osamsto članova, odnosno malih obiteljskih gospodarstava i isključivo se bave povrtlarskom proizvodnjom.
Otkupna cijena
Dragan Pavlović predsjednik SPUŽZH, kazao je kako otkupna tržišna cijena još nije određena, ali bi ona u svakom slučaju bila prihvatljiva kada ne bi bilo uvoza robe s cijenom koja je neprihvatljiva.
Da bi se proizvođaču isplatilo, prva cijena mladoga krumpira bi trebala biti oko 1,20 maraka, a granica ispod koje neće ići je 0,60 maraka za zadnji mladi krumpir koji se bude vadio. Prema predviđanju opsega i rokova dospijeća proizvodnje povrća za ovu godinu, planirano je oko 12.500 tona mladoga krumpira, 11.800 tona rajčice, 13.500 tona lubenice, sedam tisuća paprike, pet i pol tisuća krastavaca.
Ja mislim da je ovaj Ljubuški zet od utaje poreza do svega drugog njegov je fah