Počela berba maslina, cijene maslinovog ulja će rasti

ljubuski.info

Dok u ostatku Europe vlada strah od nestašice maslinovog ulja, maslinari u Hercegovini zadovoljno se pripremaju ili su već počeli sa berbom maslina. Iako je kišno razdoblje u svibnju znatno utjecalo na ovogodišnji urod, maslina kažu ima dovoljno za proizvodnju maslinovog ulja. Ipak, slabiji urod i rast ulaznih troškova, diktirat će veće cijene ovog proizvoda na tržištu u BiH.

Nedaleko od Ljubuškog, na 220 metara nadmorske visine, nalazi se maslinik sa 7.000 stabala. Vlasnik ovog maslinika, Dragan Mikulić, iznenađen je urodom maslina s obzirom na ovogodišnje vremenske uvjete. Plodova, kaže, ima, ali mnogo manje nego prošle sezone:

“Prošle godine veliki rod, ove je godine padala kiša mjesec dana u cvjetanju i stvarno je bilo… ja sam mislio da će biti ništa, jer je nemoguće. Ona ima pelud kad cvjeta, a kiše su samo padale. Tako da, i ovo što ima – odlično je – ne znam otkud.”

Na području Stoca, berba maslina već je počela. Počela je i prerada ovog mediteranskog ploda i proizvodnja maslinovog ulja u stolačkoj uljari, koje će ove godine, tvrde maslinari, zbog lošijeg uroda, ali i rasta cijena repromaterijala, biti skuplje.

“Kako je sve poskupjelo, tako će poskupjeti sigurno i maslinovo ulje, jer treba to obrati, treba na zimu i obrezati i pognojiti. Tako da ukupna cijena samog proizvoda tog maslinovog ulja, pa kasnije i i etikete i ambalaže, ko uopće ide u tom smislu, morat će cijena ići gore.

Trenutno, refuza će se sigurno kretati od 25 do 30 KM, to je moja pretpostavka, možda i griješim, ali to će biti objektivno za one ljude koji prodaju to na pragu, a ovo što je ambalažirano, to će morati ići gore”, pojašnjava Zoran Raič, predsjednik Udruga “Hercegovački plodovi Mediterana” Stolac.

Dodaje da slabiji urod, ne znači i lošiju kvalitetu hercegovačkog maslinovog ulja koje je, kako je istaknuo, jako cijenjeno i u regiji.

“Kvaliteta je neupitna. To će vam svaki maslinar koji imalo poznaje tematiku maslinarstva u Hercegovini potvrditi, jer stvarno prate nas institucije. Ljudi hoće poslušato, novi smo, imamo nove strojeve. To je jako bitno kod prerade maslinovog ulja, da su strojevi ispravni, a evo kod nas su novi, u Neumu su novi, u Mostaru, u Ljubuškom, u Čapljini, sve su to jako, jako kvalitetni strojevi i sigurno ćemo imati zavidnu kvalitetu”, kaže Raič.

Kako je dio Hercegovine pogodno tlo za uzgoj maslina, iz udruge ističu kako ovdašnje organizacije imaju jasne ciljeve – brendirati proizvode, promovirati potrošnju te raditi na povećanju broja maslinara i prerađivača kako bi BiH u bliskoj budućnosti postala konkurentna na europskom tržištu.

N1

Glas naroda

Gnjojivo je na odnosu lani duplo jeftinije i o tome ni slova!

Lani rodile ko lude a ovaj odmah da xe poskupit jer sve poskupljuje. Ove godine slablji urod pa opet poskupit. Kako stvari stoje moce ti ga dotec i cekaj ko ce ga kupit.

Pa koje uljare rade?! Ima li netko telefon?!

Uljara u Predgrađu radi od petka navečer pa nazovi tamo.

neki si dan mikuliću govorio za novine da nećeš brati nikako heheh

Kažu da bi Rvati trebali dobiti treći entitet krajem 2099 i da će ministar poljiprivrede i ministar propagande biti ovaj veliki maslinar.

Koliko god poskupi opet će biti jeftino koliko košta uljara, voda, gnojivo... Brat masline nema tko i sporo. 50 maraka litar najmanje.

Pa i ako se šališ potpisujem svaku rič.

Ovi što ževkaju na Dragana Mikulića nek sami orobaju ima još krša u Ercegovini.
Ravnaj brate i sadi masline pa di vidiš kako bruo ojiri dolaze

50 km ti stavi litar i ne boj se.. Ali nek bude u boci od 1,5 lit..

Naj bolje bi bilo da zaokruže na 380 km, šta fali grčkom, španjolskom iz lidla po 15 km.

Najbolje je talijansko ulje izkupio nekoliko boca i u tamnom hladnom može godinama.

Zato je Mikulić isklesan ko Brus Lee,čovik ručno prikrčijo niko brdo sam mašklinom i polugom,svaka mu čast. Ne triba njega država pitati za podrijetlo novca samo pokaže mašklin i polugu i trbušne mišiće...

Najmanje 50 KM litar, tko misli da je puno neka sadi, bere i plaća uljaru

Pa o tom se i radi..ali ko ce nase novokomponirane poljoprivrednike naucit. To bi bila realna cijena, kao i cijena paprike ili luka ili sta ja znam, svega, pa da ti imas finu zaradu. Ali, postoji nesto sto se zove zakon trzista, i dzaba tebi sto si ti ulozio 60 maraka u litar, ti njega ne mozes prodat za bise pd 25-30. I to ti je tako..sve je to isplativo i dobro na papiru, u realnosti je malo drugacije. Zasto ne pitate prosjecnog poljoprivrednika koji se citav zivot bave proizvodnjom hrane kako i koliko se muci? Nego vi bi svi laganini..pocelo je sa kivijem, paulovnijom, smiljem, sad su masline, cekam da krenu ananasi. Navedite mi dalmatinca koji je od ulja kucu napravio? Evo cekam na odgovor.

Nebi je ni ti sadio da si znao da treba raditi oko nje. Nisam mlad pa se sjecam prica,,samo posadi,beri i prodaji ulje.

Najbolje je kupiti maslinovo ulje uvoz iz Italije. Ovi ratni profiteri stalno dižu cijene. Baš zbog toga kupujem samo talijansko ulje ne dam pare ratnim profiterima.

Ratnim profiterima i dezerterima .

I na 35 km su dobri.. To je realno

Samo nastavi!

Ko ne jamlja u ratnih profitera taj nevoli Rvacku...

Kupusa ima na pijaci puna kapa,nemere brajo niposto

Zamisli na policama u trgovinama gdje su extra djev. max 20 km pa naletiš na Mikulićevo od 50 km što bi pohrlili za njim. Iđi nosvas. U Grčkoj , Turskoj, Italiji.... prave ulje preko 3500 godina anaši pametnjakovići 10 godina i misle da su pokupili pamet cilog svita bolesno.

Počela berba maslina, cijene maslinovog ulja će rasti
Napomena:

Stavovi iznešeni u komentarima nisu stavovi uredništva.

Sve neprimjerene komentare ćemo načelno ukloniti. Ukoliko isto propustimo javite nam se putem kontakt obrasca ili e-pošte info[at]ljubuski.info

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari