Hrvatska je ove godine najveći kupac električne energije koju proizvodi BiH, koja zbog malih kapaciteta svoje industrije raspolaže značajnim viškom tog strateški važnog energenta, proistječe iz podataka o vanjskotrgovinskoj razmjeni tijekom prvih šest mjeseci
Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje BiH (UNO), tijekom prvih pola godine iz BiH je izvezena električna energija u vrijednosti nešto većoj od 671 milijun konvertibilnih maraka odnosno oko 343 milijuna eura.
Najveći dio te struje u iznosu nešto većem od 202 milijuna KM odnosno 103 milijuna eura kupila je Hrvatska.
Drugi najveći kupac bila je Srbija koja je iz BiH uvezla električnu energiju u vrijednosti od oko 88 milijuna eura, a treća na popisu kupaca je Švicarska koja je iz BiH uvezla struje u vrijednosti od 58 milijuna eura.
Vrijednost struje koju je Hrvatska kupila od BiH u prvih šest mjeseci 2022. godine bila je nešto veća nego u istom razdoblju ove godine i iznosila je 107 milijuna eura, ali je tada prva na popisu kupaca bila Srbija koja je iz BiH uvezla struju u vrijednosti od 157 milijuna eura.
Ekonomisti su suglasni kako je jasno da će BiH i ubuduće imati kapaciteta za izvoz struje jer je naša zemlja tijekom rata i nakon njega ostala bez brojnih proizvodnih kapaciteta koji su bili veliki potrošači, a kapaciteti energetskih postrojenja su istodobno povećani gradnjom novih elektrana.
Izvoz je pritom prioritet za tri postojeće elektroprivrede koliko ih ima u BiH jer one na taj način kompenziraju gubitke koje imaju plasirajući jeftino struju na domaćem tržištu.
Cijene na tržištu su povoljnije od cijena u domaćoj potrošnji, tako da je ovo način da se rezultat poslovanja unaprijedi
, kazao je ekonomist Srđan Raković.
On istodobno upozorava kako je temeljni problem proizvodnje struje u BiH koji cjenovno može utjecati i na vanjske kupce to što se najveći dio električne energije dobiva iz termoelektrana, a one su pak na udaru sve oštrijeg režima oporezivanja iz Europske unije čiji je cilj smanjiti emisije štetnih tvari.
Ekonomski analitičar Igor Gavran smara kako je problem još složeniji jer elektrane temeljene na obnovljivim izvorima teško mogu zamijeniti termoelektrane, a većina njih davno je izgrađena i temeljena na zastarjelim tehnologijama.
Smatra kako bez barem jedne nove termoelektrane na ugljen ili plin u takvim okolnostima BiH ubrzo može ostati bez sadašnjih viškova električne energije pa će se i sama morati orijentirati na uvoz.
Glas naroda
Pored onih silnih nakaradnih
Pored onih silnih nakaradnih vjetenjača i Krška i hidrocentrala uvoze
za ovo je sve zaslužan HNS to
za ovo je sve zaslužan HNS to ste izostavili
Tko je protiv čovićevih i
Tko je protiv čovićevih i mamićevih solara i mini hidrocentrale taj je protiv Rvacke
ne znam jeli ih fra škropo
ne znam jeli ih fra škropo poškropija
Hitno promjeni doktora i bobe
Hitno promjeni doktora i bobe
Još titinu struju prodajete a
Još titinu struju prodajete a našim novcem gradite solarne elektrane uništavajući prirodu.Normalan čovik od tog nema ništa osim velikog vođe i sličnih
Struja nije titina nego
Struja nije titina nego naprotiv DŽEMALOVA a ovi danas navrnuti političari su samo uzeli ono što njih najviše zanima ova zadnja četri slova DŽEMA (LOVA).
Ovi podaci su nepotpuni i
Ovi podaci su nepotpuni i jedino u politikansku svrhu evo i ovde korisceni. Prvo,skoro sve zemlje i uvoze i izvoze struju i lipo bi bilo da su se objavili svi podaci pa da znamo da su ovo podaci samo o uvozu ili uvozno izvozna bilanca. Ako i Hrvacka i Srbija imaju ovoliku bilancu sa BiH onda su one neozbiljne drzave. Pa da struju placaju 10pf/ kWh to bi znacilo da je Hrvacka uvezla oko 2TWh struje za pola godine. Zasto su onda odustali od gradnje HC Ombla u Dubrovniku? Zbog par sismisa? Mogli su im hotel platit. Imat mogucnost da aktiviras vlastitu gradjevinsku operativu i zaposlis ljude,imat sredstva,imat trziste a uvozit struju i davat novce drugom je suludoi ekonomski neopravdano. Ako uvezu jos ovoliko struje za iduce pola godine,sto je realno za ocekivat,to je onda vise od 200mil €. Za deset godina bacenih 2 milijarde.
Tako dobro prodali struju a
Tako dobro prodali struju a iskazali gubitak 71 milion.
Kako? Možda Mara PR ,objasni
Fino nestalo 71 milion bila
Fino nestalo 71 milion bila suša, pa stvorili 71 milion pa dobili otkaz. Tribaju za ljubavnice u Mljekari i Mepasu stanove i auta i za Vijagre eto đe milijoni nestaju...
Što je Džemal gradio čović i
Što je Džemal gradio čović i tokar oteli