Prva mrežna stranica u Bosni i Hercegovini koja se odnosi na informiranje građana o postupku podnošenja žalbi na rad policijskih službenika službeno je predstavljena na tiskovnoj konferenciji u Sarajevu.
Mrežna stranica "zalbe.ba" odnosi se na informiranje građana o tome kako trebaju podnijeti žalbu na rad policijskih službenika.
Glavni tajnik Centra za sigurnosne studije i projekt menadžer na projektu "Policija i poštivanje ljudskih prava u BiH" Benjamin Plevljak kazao je kako je stranica isključivo informativne prirode te da će u budućnosti biti unaprijeđena.
Tri su cilja ove stranice - upoznati građane u BiH s policijskim ovlaštenjima policijskih službenika, informirati ih o tome kako najbolje podnijeti žalbu na rad policijskog službenika i promovirati urede, odnosno odbore za žalbe građana
, naveo je Plevljak.
Tiskovna konferencija je organizirana u okviru projekta "Policija i poštivanje ljudskih prava u BiH", koji financira Europska unija posredstvom Europskog instrumenta za demokraciju i ljudska prava.
Bez žena na vrhu
Također, prezentiran je i položaj žena u 16 policijskih agencija te predstavljeni najvažniji nalazi istraživanja dosadašnjeg rada ureda/odbora za žalbe građana, kao neovisnih mehanizama zaštite ljudskih prava u slučaju zloporabe policijskih ovlasti.
Predsjednica Udruge "Mreža policijskih službenica" i projekt koordinatorica uime ovog udruženja u okviru projekta "Policija i poštivanje ljudskih prava u BiH" Kristina Jozić je govorila o unapređenju ravnopravnosti spolova u policijskim strukturama u BiH.
Prema njezinim riječima, činjenica je da su u policijskim strukturama u BiH na svim razinama policijske službenice podzastupljene, a na višim rukovodećim pozicijama, odnosno mjestima odlučivanja ih nema gotovo nikako, usprkos činjenici da one čine više od 50 posto ovog društva.
Tome, kaže ona, najviše doprinose rodni stereotipi i predrasude o ženi kao slabijem spolu i još uvijek o policiji kao muškom zanimanju. Ističe kako je kontinuirana edukacija najbolji način za prevladavanje rodnih stereotipa i predrasuda.
Zbog toga je u okviru projekta "Policija i poštivanje ljudskih prava u BiH" razvijen program obuke za trenere i trenerice, trening za policijske strukture koji je usmjeren na podizanje svijesti o rodnoj ravnopravnosti u policijskim strukturama.
Također, u okviru ovog projekta realizirana je serija edukacija za trenere i trenerice, tako da sada imaju oko 50 certificiranih trenera i trenerica u 16 policijskih agencija koji će biti osposobljeni provoditi edukacije o ovoj temi.
Jozić je navela da je kao završna aktivnost izrađen priručnik za trenere i trenerice koji je distribuiran svim policijskim agencijama u BiH.
Ključna rodna ravnopravnost
Po njenim riječima, cilj je u godišnje planove i programe u svim policijskim agencijama, kao obvezno za sve zaposlene, uvrstiti edukacija o temi rodne ravnopravnosti.
Kroz ove aktivnosti pomogli smo policijskim agencijama da donesu odgovarajuće programe mjera kako bi poboljšali ravnopravnost spolova unutar svojih redova
, navela je Jozić.
Istaknula je kako upravo ta neravnopravnost spolova u policiji doprinosi i činjenici da je unutar redova policije prisutna i diskriminacija na osnovu spola i seksualno uznemiravanje.
Priručnici koji su usmjereni na pitanje rodne ravnopravnosti bave se i pitanjem suzbijanja rodno zasnovanog nasilja unutar redova policije
, kazala je ona.
U dijelu projekta koji se odnosi na promociju uloge žene u redovima policije, realizirana je serija intervjua s policijskim službenicama iz različitih policijskih agencija koje vrlo uspješno obavljaju različite poslove i zadatke.
Poziv budućim kadetkinjama
Jozić navodi kako je cilj da se široj javnosti pošalje poruka da žene mogu veoma dobro obavljati sve složene policijske poslove i zadatke i da se ukaže na značaj i doprinos žene u sektoru sigurnosti.
Cilj ovih intervjua je također da se potakne mlade djevojke i žene da se prijavljuju na natječaje za kadete i kadetkinje u policijskim agencijama i također da osnažimo one žene koje su već u sektoru sigurnosti da se bore za više pozicije
, navela je Jozić.
Glavni tajnik Centra za sigurnosne studije i projekt menadžer na projektu "Policija i poštivanje ljudskih prava u BiH" Benjamin Plevljak je predstavio nalaze istraživanja "Položaj žena u policijskim agencijama u BiH", napomenuvši kako je ono bilo usmjereno na 16 policijskih agencija u BiH.
Naveo je kako su nalazi istraživanja pokazali da u ovih 16 policijskih agencija radi 22.137 soba, a od tog broja je 20 posto žena. Brojčano izraženo, negdje oko 4.413 je zaposlenih žena u 16 policijskih agencija.
Nalazi istraživanja su pokazali da se 66 posto zaposlenih žena nalazi u administraciji, dok se preostali dio odnosi na policijske službenice. Jedina policijska agencija u BiH koja odstupa od ovog pravila je Granična policija BiH, gdje se 58 posto zaposlenih žena nalaze u statusu policijske službenice
, kazao je Plevljak.
Dodao je kako predstoji još ozbiljnija borba da bi unaprijedili položaj žena u policijskom sektoru u BiH
.
Ženama najniži činovi
Iznio je podatak kako je u 16 policijskih agencija ukupno zaposleno 16.660 policijskih službenika, što je otprilike 75 posto u odnosu na ukupan broj zaposlenih u 16 policijskih agencija.
Kazao je da su od 16.660 policijskih službenika u BiH, svega devet posto žene ili brojčano izraženo 1.501 policijska službenica.
Što se tiče činova, nalazi istraživanja su pokazali kako u 15 policijskih agencija 62 posto policijskih službenica su u činovima policajke ili/i starije policajke.
Plevljak napominje kako su to dva najniža policijska čina te dodaje da ih nema u činovima generalne i glavne generalne inspektorice, što su činovi koji označavaju rukovoditelje ili zamjenike rukovoditelja u policijskim agencijama.
Što se tiče policijskih službenica na rukovodećim položajima, 10 od 15 policijskih agencija, prema našim podacima, imalo je policijske službenice na rukovodećim položajima i od 474 policijska službenika na rukovodećim položajima, samo sedam posto su bile žene
, naveo je Plevljak.