Bašić i Brkić osvojili drugi bod za BiH

Natjecatelji Bosne i Hercegovine povela je nakon jučerašnjeg susreta parova protiv Južnoafričke Republike (JAR) s 2:1 u doigravanju Prve svjetske skupine Davis Cupa.

Drugi bod i drugo vodstvo u ovom dvomeču za bh. momčad osvojili su Mirza Bašić i Tomislav Brkić, koji su s dobili favorizirani par Raven Klaasen-Ruan Roelofse s 2:0 (7:6 i 6:3).

Bašić i Brkić dobili su nakon tie-breaka prvi set rezultatom 7:6 (7:4), a drugi set s uvjerljivih 6:3.

Gosti su u prvom setu blizu breaka bili samo u prvom gemu, na servis Brkića, u kojem su vodili s 15:40. Međutim, bh. tenisači su do kraja dobili sve bodove i poveli s 1:0. U još boljoj situaciji Brkić i Bašić bili su u osmom gemu, na servis Ravena Klaasena, u kojem su vodili sa 40:0. Gosti na isti način, do kraja bez izgubljenog boda, spasili svoj servis te poravnali na 4:4.

U tie breaku bh. tenisači osvojili su servis Ruana Roelofsea i poveli s 2:1, nakon čega su osvojili oba servisa Bašića te i prvi servis Klaasena, čime su poveli s 5:1.

Tenisači JAR-a do kraja su uspjeli samo smanjiti na 6:4, da bi bh. par, nakon servisa Bašića te backhandom Brkića, tie-break prvog seta okončali u svoju korist rezultatom 7:4, a time i prvi set s 7:6.

U drugom setu bh. tenisači, na servis Klaasena, uzeli su break u trećem gemu i poveli s 2:1, ali su gosti uzvratili breakom na servis Brkića i poravnali na 2:2. Uslijedio je novi break za bh. par, na servis Roelosea, a onda i bod na servis Bašića za vodstvo od 4:2.

JAR je na servis Klaasena smanjila na 4:3, a BiH je na servis Brkića povisila na 5:3. Novi break, ovog puta na servis Roelofsea, osigurao je trijumf i u drugom setu te ovom, trećem susretu dvoboja protiv JAR.

Danas se igra susret meč Džumhur – Harris, u kojem bi najbolji bh. igrač mogao pobjedom riješiti pitanje pobjednika ovog dvoboja. Bude li potrebe za petim susretom, teret odluke o pobjedniku pao bi na Bašića i Roelofsea.