Istraga o 48 imena koja su koštala Aluminij

ljubuski.info

Nakon zaključka Federalne vlade, Financijska policija Federacije BiH ušla je u Aluminij kako bi izvršila uvid u ovog nekadašnjeg giganta, kontrolu svih novčanih tokova, ugovora i računa, s posebnim osvrtom na sve prilive i odlive novčanih sredstava do 10. lipnja 2019. godine, kada je ugašena proizvodnja.

Naime, još krajem 2014. godine Tužiteljstvu HNŽ upućeno nekoliko izvještaja financijske policije zbog osnovane sumnje u kaznena djela izvlačenja novca iz kombinata, no dosada nitko nije reagirao.

Ladice

U ladicama Tužiteljstva HNŽ već pet godina nalazi se devet izvješća o postojanju osnovane sumnje o počinjenju kaznenih djela u poduzeću Aluminij d.d. za veći broj osoba. Ovu informaciju potvrdili su za N1 i u federalnoj financijskoj policiji.
Financijska policija je temeljem utvrđenih i prikupljenih dokaza koji se odnose na poslovanje gospodarskog društva 'Aluminij' d.d. Mostar Županijskom tužiteljstvu HNŽ podnijela 9 (devet) Izvješća o postojanju osnova sumnje o počinjenom kaznenom djelu i počiniteljima kojim su tretirane utvrđene nezakonitosti 48 (četrdesetosam) osoba s prijedlogom utvrđivanja imovinske koristi koja je stečena počinjenjem kaznenih djela, navodi se.

O kojim imenima je riječ, zbog tajnosti istrage, nije se moglo doznati, no dijelovi izvješća odavno su poznati javnosti. Od primjerice enormnog novca koji se izdvajao za članove menadžmenta kombinata: Bivši direktor Mijo Brajković uspio je inkasirati preko 700.000 KM kroz nagrade, otpremnine, ugovore o konzultantskim uslugama.

Stanovi

Stan u Mostaru koji je otkupio za blizu 13.000 KM zamijenio je zagrebačkim u vlasništvu Aluminija, tri puta vrjednijim, no procijenjen na istu svotu. No, Brajković nije jedini, a visoka primanja su tek dio onoga što se istraživalo u kombinatu, navodi N1.

Nepovoljni ugovori s dobavljačima sirovina za preradu, od FEAL-a do Primorke, tu je i preprodaja struje... što se navodi u posljednjim prijavama dioničara. Jedan od štetnijih ugovora je rezanje bivše Tvornice glinice Mostar i prodaja starog željeza za koju će mali dioničari tada ustvrditi "da je vrijedila 46 milijuna, a menadžment na čelu sa Ivom Bradvicom je prodao za 6 milijuna".

Tužiteljstvo HNŽ ranije je naložilo nadzorom obuhvatiti cjelokupno razdoblje od posljednje kontrole Financijske policije pa do dana obavljanja nadzora, kao i da na tim poslovima angažira dovoljan broj ovlaštenih službenih osoba Financijske policije.

Saslušanja

Također, naloženo je nadzorom posebno utvrditi i provjeriti poslovi oko nabavke električne energije kao energenta te nabavke svih ostalih sirovina i materijala potrebnih za proces proizvodnje.

Nadalje, naloženo je izvršiti provjere i sačiniti analizu prodaje proizvoda iz proizvodnog procesa i da se posebno analiziraju poslovni odnosi s 'velikim' dobavljačima i povezanim društvima, kao i to da se pribavi i analizira sva poslovna dokumentacija koja može upućivati na drugo možebitno nezakonito postupanje i činjenje kaznenih djela i otkrivanja počinitelja.

Usporedo s tom aktivnošću, Tužiteljstvo je saslušalo određeni broj svjedoka i osumnjičenih u predmetima koji su ranije formirani, kao i po prijavi Udruge malih dioničara Aluminija d.d. Mostar, pa su u tom smislu i upućeni pozivi svim dosadašnjim direktorima društva koji do sada nisu saslušavani u Tužiteljstvu, i to: Ivi Bradvici, Željku Kordiću, Nikici Ljubiću, Ružici Udovičić, Mariju Gadžiću i Draženu Pandži, te predsjednicima nadzornih odbora.

Uprava Aluminija: U pitanju je radni sastanak s Financijskom policijom

Predstavnici Financijske policije Federacije BiH boravili su u Aluminiju d.d. Mostar, a s naše strane još možemo jedino potvrditi kako je u pitanju bio radni sastanak, kazano je iz Aluminija povodom dolaska Financijske policije u prostorije poduzeća.

Naravno, za detalje je najbolje kontaktirati Financijsku policiju, jer je isključivo u njihovoj nadležnosti davanje informacija o tome što ih je zanimalo u vezi s poslovanjem Aluminija, priopćeno je iz Aluminija.

Također, objasnili su šta predstavlja interna anketa koja se provodi unutar tvrtke Aluminij.
Po pitanju interne ankete unutar Aluminija, ova anketa se provodi među djelatnicima društva Aluminij d.d. Mostar s ciljem prikupljanja informacija za potrebe izrade Plana restrukturiranja i realizacije Plana zbrinjavanja viška radnika. Kao što možete pretpostaviti, provođenje ove naše ankete temelji se na zaključcima sastanaka s Vladom FBiH, a sve s ciljem provođenja mjera koje se odnose na zbrinjavanje zaposlenika. Stoga je cilj ove ankete definirati s jedne strane kategorije ljudi koje žele ostati raditi, kao i onaj dio djelatnika koji ne žele dalje ostati zaposlenicima Aluminija. Ponuđena primanja za one koji žele ostati raditi odnose se na prvu fazu pokretanja proizvodnje. O rezultatima još ne možemo govoriti, a više detalja znat ćemo nakon rezimiranja i analize svih anketnih listića, o čemu ćemo kasnije upoznati Vladu Federacije, zaposlenike Društva Aluminij i javnost, priopćeno je iz Aluminija.

N1

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari