Nećemo nacionalne podjele, gladni smo!

ljubuski.info

Tisuće umirovljenika jučer su se okupile ispred zgrade Vlade FBiH u Sarajevu, a tražeći od vlasti usvajanje novog zakona o PIO, koji bi osigurao povećanje mirovina za deset posto za umirovljenike koji su u mirovinu otišli do 1998. godine.

Oni traže i stabilniji mirovinski fond, bolju zdravstvenu zaštitu…

Prema podacima Centra civilnih inicijativa objavljenih u izvješću "Stanje nacije" dva od tri umirovljenika u BiH, tj. 66 posto umirovljenika prima mirovinu ispod 330 KM, što je zona apsolutnog siromaštva, a čak 98 posto umirovljenika prima mirovinu nižu od 800 KM, što je zona relativnog siromaštva.

Na prosvjede u Sarajevu došli su umirovljenici iz svih županija u Federaciji. Među njima su i predstavnici umirovljenika iz sredina s većinskim hrvatskim pučanstvom, poput Ljubuškog, Gruda, Busovače…

Iz Udruge umirovljenika Busovača kazali su kako je umirovljenicima dosta nacionalnih podjela, te da su u BiH svi podjednako gladni.

Vlado Džajo, umirovljenik iz Ljubuškog kaže kako politika "priča u prazno", i da ljudima treba sigurna egzistencija.

Mirovinski sistem u oba bh. entiteta je trajno destabiliziran i neodrživ bez budžetskih dotacija ili zaduživanja. Tokom posljednjih pet godina, odnos broja umirovljenika i broja zaposlenih nije se promijenio ni za promil, što znači da uporedo s rastom zaposlenih raste i broj umirovljenika", navodi se u izvješću CCI-a, objavljenom u utorak.

Vlada Federacije BiH prihvatila sve zahtjeve umirovljenika

Vlada Federacije BiH prihvatila je sve zahtjeve umirovljenika, kazao je nakon pregovora predsjednik Saveza udruženja umirovljenika Zeničko-dobojske županije Mustafa Trakić, koji je bio dio tima umirovljenika za pregovore s predstavnicima Vlade FBiH.

Vlada je izašla u susret umirovljenicima, sve naše zahtjeve su usvojili i dali jamstvo da idu s tim na parlament - kazao je Trakić.

Poručio je da će čekati do 1. siječnja da bude usvojen novi zakon o mirovinskom i invalidskom osiguranju, što im je prvi zahtjev, a ukoliko to ne bude ispoštovano izaći će na još masovnije prosvjede.
Pristali smo i na opći bod 14, jer smo izračunali da nas manje bod košta, nego postojeći zakon koji sve više devastira mirovinski fond - naglasio je Trakić.

Umirovljenici su pregovarali s Federalnim premijerom Fadilom Novalićem i ministrom rada i socijalne politike Veskom Drljačom.

Stani silo i nepravdo!

Na prosvjedima u Sarajevu okupilo se oko 10.000 umirovljenika iz svih dijelova Federacije, a pred njima se od vlasti nije pojavio niko iako je jučer Vlada FBiH, pred kojom su prosvjedovali, bila puna ministara.

Bosna i Hercegovina dotakla je i ekonomsko i moralno dno, zaključak je koji je jučer izgovorilo 90 posto ljudi u Bosni i Hercegovini gledajući prosvjede umirovljenika koji su prisiljeni svoj, cijeli život zarađivani novac, tražiti na ulici.

Umirovljenici u Federaciji žive od mirovina koje nisu dovoljne ni da se poplaćaju komunalije. Njihove osnovne namirnice postali su mlijeko i kruh, a terapije koje su im liječnici propisali se reduciraju na svoju ruku jer puna terapija ne može se priuštiti od mizerne mirovine. U zadnjih deset godina njihova primanja su rasla jednom i to za mizernih pet posto, a u tih istih deset godina za 300 posto su porasli troškovi života.

Jučer je izjava jednog umirovljenika koji je sa štapom, pred zgradom federalnih institucija, tražio svoja prava, odjeknula jako i bolno – "Umirovljenici, gospodo, ne umiru od starosti ili bolesti, umirovljenici umiru od bijede i gladi".

Na prosvjedima u Sarajevu okupilo se oko 10.000 umirovljenika iz svih dijelova Federacije, a pred njima se od vlasti nije pojavio niko iako je jučer Vlada FBiH, pred kojom su prosvjedovali, bila puna ministara. Pred umirovljenicima je bila pet metara visoka ograda i kordon policije pod punom borbenom spremom. Nakon nekoliko sati na ulici dobili su još jedno u nizu obećanja od vlasti, kako će svi njihovi zahtjevi biti ispunjeni.

Potresna svjedočenja

Jedan od glavnih razloga nezadovoljstva umirovljenika jesu male mirovine i nedonošenje zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju, kojim bi se uveo red u mirovinski sustav i bili regulirani način i mogućnost povećanja mirovina.

Od Parlamenta FBiH traže da usvoji zakon o mirovinskom i invalidskom osiguranju, reorganizira Federalni zavod MIO, te da udruženja umirovljenika oslobodi plaćanja poreza. Od Vlade FBiH da što prije pošalje zakon u Parlament FBiH u koji će biti ugrađeni njihovi zahtjevi, te povećanje mirovine za deset posto onima koji su otišli u mirovinu do 1998. godine.

U FBiH ima 410.000 umirovljenika, a 66 posto živi od minimalne mirovine od 320 KM, dok je prosječna mirovina u FBiH u rujnu bila 371 KM. Sa druge strane postoje i mirovine koje prelaze tisuću maraka i one koje su dodijeljene po raznim povlaštenim uredbama zaslužnim građanima Federacije.

Svi koji su jučer bili na prosvjedima u Sarajevu ili su ih pratili putem medija osjetili su gorčinu, poniženost, nemoć i mučninu zbog situacije u kojoj se našla umirovljenička populacija. Hitna služba intervenirala je nekoliko puta jer su na prosvjedima bili mahom stari i bolesni ljudi, koje je situacija u kojoj su se našli dodatno potresla i ugrozila njihovo zdravlje. Izjave koje su davali medijima nisu ostavile ravnodušnim nikoga. Sa dozom stida zbog situacije u kojoj se nalaze, ne svojom greškom, govorili su nekadašnji profesori, liječnici, radnici o životu kakav danas žive. Optužili su političare koji vladaju Bosnom i Hercegovinom u zadnjih dvadeset godina da su upropastili zemlju, njihove živote, ali i živote njihove djece koja nemaju posao, pa samim tim i ne mogu pomoći roditeljima koji su se našli u lošoj financijskoj situaciji. Kažu kako im je voda došla do grla, kako ne mogu kupiti ni hranu od svoje mirovine, te da se ne liječe adekvatno jer nemaju za lijekove.

Borili su se jučer za svoja prava, ali su pozvali cjelokupno društvo da im se pridruži i probudi se iz sna jer, kako kažu, država je dotakla samo dno.
Umirovljenici od svoje mizerne mirovine od 320 maraka hrane svoju djecu i unuke jer oni nemaju posao. Hranim obitelj, a zapostavljam bolest…Kako da se liječim kada moram platiti svaki lijek…otkud mi novac…Meni ni 5 ili 10 posto povećanja mirovine ne znači ništa. Kada bi nam mirovina bila barem 600 maraka nekako bi mogli preživljavati, sve drugo je patnja, kazala je jedna Sarajka koja priča kako je prije živjela u izobilju, a kako je sada prinuđena da skuplja limenke i plastičnu ambalažu kako bi preživjela iako je zaradila punu mirovinu i sada trebala uživati u njoj.

Ja nemam sina Konakovića, Izetbegovića ili Čovića da mi pomažu. Oni svojim majkama mogu od 500 maraka toplog obroka osigurati lagodan život… Ja svoju djecu hranim…Umirovljenici ne umiru od bolesti već od gladi…, samo su neki od komentara umirovljenika koji kažu i kako njihovi prosvjedi najvjerojatnije neće uroditi plodom jer "sit gladnom ne vjeruje".

Spala sam na to da na ulici prosim kao najveći bijednik. Mi ne tražimo njihov novac već ono što smo zaradili. Šta ćemo od 5 posto koje će nam dati, opet nemamo ništa…Mi ovako ne možemo živjeti. Neću da budem prosjak hoću svoje, rekla je umirovljenica koja kaže kako je bila prosvjetni radnik i kako je njena mirovina preko 400 maraka, ali da ni to nije dovoljno za dostojan život.

Umirovljenici su optužili političare koji su na vlasti da nemaju sluha za obični narod.

Jedan od umirovljenika rekao je čak kako je na jednim od ranijih prosvjeda optužio lidera SDA Bakira Izetbegovića da je privatizirao državu i da nakon te javne izjave nije smio izaći na ulicu iako je otac šehida. Svoju mirovinu koju dobiva na poginulog sina, kaže da daje kćerki koja je nezaposlena.

Na desetine bolnih svjedočenja je jučer izrečeno u Sarajevu.

Novo obećanje

Iako nisu htjeli ili smjeli izaći pred masu umirovljenika predstavnici federalne Vlasti pozvali su odabrane predstavnike umirovljenika na sastanak. Nakon nekoliko sati predsjednik Saveza udruženja umirovljenika Zeničko-dobojske županije Mustafa Trakić, koji je bio dio tima umirovljenika za pregovore s predstavnicima Vlade FBiH, kazao je kako je Vlada prihvatila sve zahtjeve umirovljenika.

Vlada je izašla u susret umirovljenicima, sve naše zahtjeve su usvojili i dali garanciju da idu s tim na parlament, rekao je Trakić. Poručio je kako će čekati do 1. siječnja da bude usvojen novi zakon o mirovinskom i invalidskom osiguranju, što im je prvi zahtjev, a ukoliko to ne bude ispoštovano izaći će na još masovnije prosvjede.
Pristali smo i na opći bod 14, jer smo izračunali da nas manje bod košta, nego postojeći zakon koji sve više devastira mirovinski sustav, naglasio je Trakić.

Zanimljivi su bili i transparenti koje su nosili umirovljenici. Na samo nekima je pisalo "Nekom more i vikendice, a nekom narodne kuhinje", "Stani silo i nepravdo", "Tražimo izlaz iz siromašne države" itd.

Predsjednik Skupštine Saveza udruženja umirovljenika FBiH Omer Omerefendić, je kazao kako su premijer FBiH Fadil Novalić te federalni ministar rada i socijalne skrbi Vesko Drljača obećali umirovljenicima usvajanje novog zakona o MIO-u te redovna i vanredna povećanja mirovina.
Dogovorili smo da uputimo u parlamentarnu proceduru novi zakon čije usvajanje se očekuje do 1. siječnja iduće godine, kazao je Omerefendić i dodao kako od početka iduće godine umirovljenici mogu očekivati veće mirovine za deset posto, a nakon toga i još jedno povećanje od pet posto.

Ovakvih obećanja nagledali su se umirovljenici i cjelokupna javnost u BiH. Jedno identično dala je Vlada FBiH početkom rujna kada su se spremali masovni prosvjedi. Od njega nije bilo ništa.

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari