Državni Zakon o sukobu interesa izmijenjen je 2013. godine, a Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa počela je s radom dvije godine kasnije.
Zakon je izmijenjen po mjeri i interesima političara, pa je tako i sastavljeno Povjerenstvo - članovi su profesionalni političari. U vjetar su otišla upozorenja iz Europske unije da je novim zakonskim odredbama blokirano utvrđivanje sukoba interesa jer to treba da rade političari, a jedan na drugog neće udariti niti se međusobno zamjerati.
Namjerni slučaj
Nakon što je Parlament BiH oduzeo nadležnost Središnjem izbornom povjerenstvu da utvrđuje postojanje sukoba interesa i kažnjava one koji su u njega zagazili, utemelojeno je Povjerenstvo od devet članova od kojih je šest državnih parlamentaraca.
Iz Parlamenta BiH su izabrani Jasmin Emrić, Bariša Čolak, Đorđo Krčmar, Borjana Krišto, Sredoje Nović, Safet Softić, a po dužnsoti tu su i direktor državne Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije Hazim Šabotić i njegova dva zamjenika Dragan Anđelić i Dragan Slipac.
Emrić je predsjednik, a Čolak zamjenik predsjednika. Posljednja sjednica Povjerenstva nije održana jer nije bilo kvoruma. Inače, članovi Povjerenstva dobivaju mjesečno po 500 maraka na ime naknade za rad.
Da su političari sve uradili kako bi zaštitili svoje interese, svjedoči i to što izmijenjeni Zakon ne predviđa oduzimanje mandata niti zabranu kandidiranja na izborima zbog sukoba interesa. Emrić sada poručuje da se zakonska legislativa mora mijenjati.
Povjerenstvo je jedno vrijeme bilo u pravnom vakuumu - tražio se dugo odgovor na pitanja može li Povjerenstvo imati svoj pečat, internetsku stranicu, ured i tajnicu, je li joj sjedište u zgadi Parlamenta BiH ili u prostorijama Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.
Dojam je da imaju smisla tumačenja da je cijeli taj slučaj namjerno proizveden kako bi se zaštitili državni dužnosnici, odnosno politički moćnici koji su u izravnom sukobu interesa.
Osobni interesi
Zbog toga brojni predmeti stoje u ladicama i skupljaju prašinu. Primjerice, Ibrahim Hadžibajrić, načelnik sarajevske općine Stari Grad i predsjednik nedavno odnosne Nezavisne bosanskohercegovačke liste, javno je tvrdio kako je Abdulah Skaka nezakonito izabran za gradonačelnika Sarajeva zbog sukoba interesa - bio je pod zakletvom kao općinski vijećnik i na položaju dogradonačelnika Sarajeva na koji nije podnio ostavku. Slučaj je ostao neriješen.
Lani je Povjerenstvo utvrdilo kako su predsjednik i član Nezavisnog odbora za policijska tijela BiH Žiko Krunić i Miroslav Škorić u sukobu interesa jer je prvi usporedo bio i izvršni direktor poduzeća Rudnik i termoelektrana Ugljevik, a drugi član Nadzornog odbora bijeljinske tvrtke "Vodovod i kanalizacija". Kažnjeni su umanjenjem plaće.
Sve u svemu, nikome ko je u sukobu interesa ni dlaka ne fali.
Nevladine organizacije, prije svih Transparency International, već dugo zahtijevaju izmjenu zakonskih propisa koji reguliraju tu oblast i utemeljenje neovisnog tijela bez političara koje će se baviti utvrđivanjem i odlučivanjem o sukobu interesa. Također predlažu prenošenje cijelog tog posla na Agenciju za borbu protiv korupcije, uključujući i detaljno provjeru imovinskih kartica dužnosnika. TI stoji na stanovištu kako postojeća Komisija ne može funkcionirati jer su njeni članovi u sukobu interesa.
Naši izvori iz Parlamenta BiH kažu da će status quo ostati na snazi jer političkim strankama i njihovim predstavnicima u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti nije u interesu bilo što mijenjati, naročito kada se radi o korupciji, a pogotovo što su izbori za godinu dana i što moraju zaštititi svoje ljude. Drugim riječima, na kandidatskim listama naći će se i dužnosnici čiji se sukob interesa i sudjelovanje u korupciji vidi golim okom.