Hrvatska stranka prava (HSP) ne podržava politiku Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH naspram Hrvatskog narodnog sabora (HNS) u kojoj su sve stranke fikusi dok se jedino pita i o svemu odlučuje HDZ BiH i njezin predsjednik dr. Dragan Čović. HDZ i predsjednik Čović je ciljano od stranaka članica HNS-a napravio virtualni satelit, jer da su istinski željeli hrvatsko jedinstvo i bolji nastup prema partnerima iz reda bošnjačkih i srpskih stranaka, oni bi zajednički išli prema formiranju ili restrukturiranju Vijeća ministara BiH i Vlade Federacije BiH.
Sva vlast u Federaciji BiH i državi je isključivo u rukama HDZ BiH, a sva odgovornost je na članicama HNS-a. Jedinstvo to nije politički održivo i korektno i ne vidimo smisao opstanka HNS-a čije jedinstvo je razorio HDZ i predsjednik Čović pomirujući bošnjačke političare a zavađajući hrvatske političke dužnosnike, i samostalnim odlaskom u vlast.
HDZ i predsjednik Čović su se tijekom formiranja vlasti, prije svega Vlade Federacije BiH, isključivo bavili pomirenjem bošnjačkih lidera i to predsjednika SDA Bakira Izetbegovića i predsjednika SBB Fahrudina Radončića. Predsjednik Čović je bio medijator između njih i svako malo organizirao s jednim pa drugim sastanke kako bi ih pomirio i uvukao u vlast. U isto vrijeme nije želio niti jednu hrvatsku stranku, a prije svega HDZ 1990., povesti sa sobom u Federalnu vladu. Naprotiv radili su sve da u potpunosti razore hrvatsku oporbu, pa i samu konkurentsku stranku HDZ 1990., koju je svojevremeno osnovao Božo Ljubić, jer tada nije želio slijediti Čovićevu politiku.
Nije pošteno što je lider Hrvata predsjednik Čović jačao poziciju Bošnjaka, pomirujući Izetbegovića i Radončića, a slabio poziciju Hrvata. HDZ BiH je narušio jedinstvo Hrvata onog trenutka kada je sam otišao u vlast bez članica HNS-a.
Mi u HSP smatramo da su bošnjačke stranke partneri nama Hrvatima u BiH ali danam je u političkom interesu jačati hrvatsku poziciju, a zašto ne reći da je to politički legitimno, slabiti poziciju Bošnjaka, posebice u Federaciji BiH gdje imaju ogromnu dominaciju. Sve hrvatske stranke trebaju jačati poziciju Hrvata u Bosni i Hercegovini i pomagati jedni druge za dobrobit samog najmalobrojnijeg hrvatskog naroda, a ne gledati uskostranačke interese opstanka na vlasti, pa i na račun hrvatskih pozicija. Nije opravdano i moralno da je HDZ-u bliža neka bošnjačka ili srpska stranka, primjerice u Hercegbosanskoj županiji ili Hercegovačko-neretvanskoj županiji, od neke hrvatske stranke. Ovakav scenarij je nezamisliv na bošnjačkoj ili srpskoj političkoj sceni nego, nažalost, samo u Hrvata
, navodi se u priopćenju HSP-a.