Dragan Čović, hrvatski član Predsjedništva BiH, kazao, odgovarajući na pitanje je li bošnjačko pozivanje na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa u pogledu prijedloga izmjena Izbornog zakona BiH pokušaj kupovine vremena te je li razgovarao o tome s bošnjačkim članom Predsjedništva i liderom SDA Bakirom Izetbegovićem, da su izmjene tog zakona poslane u proceduru nakaon što su iscrpljene primarne mogućnosti razgovora s SDA.
Razgovarali smo godinu i pol dana i, kada smo shvatili da to postaje samo sebi svrha i kupovina vremena za SDA, tj. da je ključna ideja razgovarati a da se ništa ne desi, rekli smo da je dosta. A zašto SDA ne daje svoj prijedlog zakona, pa naš prijedlog je, u stvari, prijedlog SDA
, kaže Čović koji je podsjetio da je u proteklih godinu i pol dana bilo 5-6 konkretnih prijedloga, koji su do kraja uvažavali osnove funkcioniranja BiH i na tome su traženna rješenja.
Svjesni smo da nemamo dvotrećinske većine, pa smo krenuli s idejom da napravimo barem minimum, odnosno ono što će poslužiti svrsi za izbore 2018. godine, nakon kojih će parlamentarna većina koja bude formirana morati iznijeti plan za izmjene Ustava BiH, a to znači i izmjene Izbornog zakona. Naš prijedlog je takav da je sukladan Ustavu te će biti jamac da jedan narod drugome ne bira predstavnike. Ovo vrijeme od mjesec i po dana, koliko će trebati Ustavnom sudu da donese odluku, je dovoljno vremena da osiguramo parlamentarnu većinu i u Zastupničkom domu za ovaj prijedlog ili neki sličan prijedlog, koji će biti čisto HDZ-ov
, kazao je, među ostalim.
Prema njegovim riječima, alternativa onome što je već upućeno u parlamentarnu proceduru je nužno zlo.
Ja ću učiniti sve da mi u naredna dva mjeseca riješimo ovo pitanje na način kako smo to i počeli. Sve srpske stranke su, bez iznimke, kazale da će podržati ovaj prijedlog, koji se i odnosi samo na FBiH. Zatoga smo išli na dogovor dva koalicijska partnera SDA i HDZ-a, a čak je i SBB potvrdio da će podržati dogovor te dvije stranke. Prvo ćemo iscrpiti sve mogućnosti za predloženo rješenje, a poslije razmišljati o alternativama
, navodi Čović te ističe kako je jasno da će izbori 2018. morati uvažavati činjenicu da jedan narod drugome ne može birati predstavnike dok je ovakvo ustavno uređenje, tj. dok u Ustavu piše da postoji član Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda, dok imamo Klub Hrvata u Domu naroda i sl. Kada se napravi drugačiji Ustav BiH, onda će se moći razgovarati i o drugim rješenjima.
Čović je uvjeren i da će se sredinom ljeta riješiti ovo pitanje, što je rok koji je ostavio i Ustavni sud kad je donosio odluku o konstitutivnosti naroda. Kako ističe, ono što je neprihvatljivo jest da u se izbornoj godini mijenja Izborni zakon.
Govoreći o odnosima u koalciji, Čović kaže da, kao koalicijski partneri, privatno imaju dobru i korektnu saradnju, što, pak, nije dovoljno, već je samo preduvjet da se uopće nešto dogovara. "No, pitanje je zašto je netko promijenio odnos da bi se iskreirala kriza. Zato smo danas u poziciji da ne znamo imamo li i tko čini parlamentarnu većinu", stav je Čovića.
Na konstataciju da je Izetbegović nedavno izjavio da priče o tzv. oživljavanju Herceg Bosne dolaze s političkog vrha HNS-a BiH dok ih u javnost plasiraju "niži" kadrovi, lider HDZ-a BiH kaže da, ako to izgovara Mario Karamatić, to nije nikakva niža razina već je to vrh i državne vlasti i HNS-a.
Iskreno Herceg Bosnu oživljava u ime bošnjačkog naroda svatko tko negira Hrvatima da se osjećaju ravnopravnim u BiH. Ja nikada u svojim javnim istupima nisam izostavio reći da je BiH moja domovina. No, ako vam to netko politički negira, na jedan praktičan način, to će probuditi i one duhove da ima i drugih elemenata kako se to može zaštititi. Ako govorimo o buđenju Herceg Bosne, prije svega političari najbrojnijeg naroda u BiH moraju imati odgovornost prema tome
, zaključio je Dragan Čović.