Ako se riječima i ne može baš detaljno opisati kako se sama Bosna i Hercegovina davi u močvari korupcije, može brojkama. A one, po svim relevantnim istraživanjima, pokazuju da korupcija svakog dana odnese oko četiri milijuna maraka, odnosno oko 1,5 milijardi maraka godišnje!
Širenje siromaštva
Na zastrašujuće razmjere korupcije vlasti gledaju kroz prste, a država stromoglavo tone. Istina, usvojen je dokument koji se zove „Strategija borbe protiv korupcije 2015.- 2019. godina“ zajedno s Akcijskim planom za provođenje, ali nikakve koristi od toga.Za posljednjih godinu dana borba protiv korupcije svodila se na verbalne obračune i raznorazna upozorenja. Konkretnih poteza nije bilo što je samo osokolilo aktere korupcije na svim razinama, a pogotovo onim najvišim.Ne treba posebno objašnjavati da korupcija ima direktan utjecaj na širenje siromaštva građana i nezaposlenost i da je najčvršći temelj za bujanje organiziranog kriminala. Osim toga, svaka ozbiljnija analiza pokazat će da je ona i temelj za podizanje međunacionalnih tenzija koje po pravilu buknu kada moćnici osjete da su ugroženi njihovi osobni interesi.Istraživanja pokazuju da je korupcija u BiH najviše zastupljena u sektoru javnih nabavki, a ono što je uradila nevladina organizacija „Tender“ kao rezultat donosi podatak je oko 70 posto javnih nabavki netransparentno – sklapaju se direktnim sporazumima i bez javnog oglašavanja.
Poluge vlasti
U sektoru javnih nabavki godišnje se u državi obrne oko četiri milijarde maraka i u tim poslovima u privatnim džepovima završi oko 700 milijuna maraka godišnje!S obzirom da vlasti šutke prelaze preko korupcije ili se samo upozorenjima i riječima s njom obračunavaju, logičan je zaključak da iza svega stoje osobni interesi onih koji drže u svojim rukama političke poluge. Ni uvjetovanja koja stižu iz međunarodnih financijskih institucija ne utječu na političke moćnike da spuste sve moguće rampe uništavanju države kroz korupciju.U cijeloj ovoj situaciji samo jedno je jasno – bez zaustavljanja korupcije svim mogućim sredstvima, ne mogu se riješiti politički niti ekonomski problemi države i u državi. Međutim, oni koji su u zakonodavnim i izvršnim vlastima pronašli su formulu i „pećinu spasa“ za sebe – sve probleme i odgovornost prebace na pravosuđe, a onda svojim posebnim kanalima pravosudnim institucijama šalju poruke da dobro vode računa koga će zakačiti.Paralelno s tim, uhodali su i sistem tako da se oni koji prijave korupciju na kraju loše provedu. Tako je stvoren savršeni krug u kojem jedino stradaju država i građani.– Direktna posljedica korupcije je propadanje države, pojava terorizma i ugrožavanje sigurnosti – kazala je Teresa Hultz, specijalna agentica američkog FBI tokom prošlomjesečnog boravka u BiH.