Nedodirljiva korupcija

ljubuski.info

Uz zadovoljne osmijehe i trljanje ruku, bh. vlasti su posljednjih dana napravile i pravu euforiju svojim komentarima i ocjenama izvještaja Europske komisije za Bosnu i Hercegovinu za ovu godinu. U najkraćem, ocjenjuju ga boljim od svih dosadašnjih i tvrde da na najbolji način svjedoči o napretku BiH na europskom putu. Je li to baš tako?

Rak rana države

Točno je da se u izvještaju navodi da se BiH vratila na reformski put i počela rješavati preostale prioritete na putu u članstvo Europske unije. Također, Europska komisija je u izvještaju iskazala zadovoljstvo što su državna i entitetske vlade usvojile Reformsku agendu.

Takve kvalifikacije mogu se svrstati u one "općeg karaktera", međutim, ako se pažljivije prelista izvještaj, lako je ustanoviti da samozadovoljstvu bh. vlasti , pogotovo bilo kakvoj euforiji, nema mjesta jer ključni politički, socijalni i ekonomski problemi BiH još nisu ni počeli da se rješavaju u praksi.

Na izvjestan način, loptu na zemlju spušta ministar vanjskih poslova Igor Crnadak:
"Ovaj izvještaj je samo prvi znak oporavka nakon potpunog zastoja… Prvi pozitivni efekti osjetit će se kada se sadržaji iz reformskog programa pretoče u zakone i počnu da djeluju".

Ono što se u svakodnevnom životu vidi golim okom i što građani na svojim leđima osjećaju, jeste da je korupcija, a svi se svi slažu da je rak rana ove zemlje, ostala netaknuta. To izravno potvrđuje i izvještaj Europske komisije za BiH za 2015. godinu, ali je utisak da baš od tog njegovog dijela ovdašnji dužnosnici na svim razinama bježe i radije govore o "općim dojmovima".
"Što se tiče borbe protiv korupcije, premda je ostvarena određena razina priprema, pravni i institucionalni okvir i dalje je nedovoljno snažan i adekvatan, dok se vezana politička predanost i usvojena strategija tek trebaju materijalizirati u konkretne rezultate" - kaže se u izvještaju.

Kada se ova "europsko - diplomatska" formulacija prevede na običan jezik, ispada da rezultata u borbi protiv korupcije nema i da se još nestrpljivo čekaju. Isto važi i za borbu protiv "brata korupcije":
"Što se tiče borbe protiv organiziranog kriminala, tek je potrebno dodatno unaprijediti koordinaciju i suradnju među svim institucijama u cijeloj zemlji" - stoji u izvještaju Europske komisije.

Porijeklo imovine dužnosnika

Kada se zna da su korijeni nepotizma i organiziranog kriminala u korupciji na visokoj razini koja se ogleda u vezama između politike i kriminala, onda je jasno u kakvoj se situaciji nalazi ova zemlja. Borba protiv korupcije uglavnom je verbalna, a konkretnih rezultata, počev od utvrđivanja porijekla imovine prvo dužnosnika, nema. Sva svjetska istraživanja pokazuju i dokazuju da je BiH po stupnju korupcije BiH u europskom vrhu, a po stupnju korumpiranosti političara u svjetskom vrhu!

Državna i entitetske vlade jesu usvojile dokument koji se zove "Reformska agenda" i njegova realizacija podrazumijeva socijalne i ekonomske reforme. Jasno je međutim da će to ostati pusto slovo na papiru bez radikalnog sasijecanja korupcije i procesuiranja njenih aktera.

I baš tu dolazi se na teren koji ovdašnji političari vješto nazivaju "političkom voljom" iz čega izlazi pitanje jesu li oni uopće raspoloženi za obračun sa korupcijom, slijedom toga i organiziranim kriminalom, preciznije koliko im se to osobno isplati jer bi sami sebe stavili "na čistac"? U prijevodu, morali bi prvo dokazati porijeklo svoje ogromne imovine i čak je i to svedeno na princip dobrovoljnosti i političke volje čime se ona stavlja iznad zakona.

Baš korupcija na visokoj razini, zapravo direktna sprega vlasti i kriminala od BiH je napravila državu koja, kako to neko reče, ima milijun siromašnih građana i 90 milijardera! Zbog svega, posebno izostanka političke volje u borbi protiv korupcije, vjerojatno je najbolju ocjenu stanja jučer dao Transparency International:
"Agencije za provođenje zakona nisu međusobno koordinirane i neefikasne su, statistički podaci o procesuiranju korupcije su poražavajući, nema efikasnog nadzora nad financiranjem političkih stranaka, pitanje imovinskih kartona definirano je različitim zakonskim rješenjima bez adekvatne kontrole, primjena zakona o sukobu interesa ne postoji u BiH, Federaciji i Brčko Distriktu, nije osigurana ni efikasna prevencija korupcije u javnim nabavkama."

M. Osmović [ Dnevni list ]

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari