Po nalogu Tužiteljstva BiH, pripadnici SIPA-e su u akciji Druker uhitili istražitelja Tužiteljstva BiH Muju Smajlovića i više puta osuđivanog Roberta Iličića, zvanog Robac. Sumnjiče se, između ostalog, za organizirani kriminal, zloporabu položaja i korupciju. Tužiteljstvo BiH zatražit će jednomjesečni pritvor za obojicu osumnjičenih, zbog opasnosti da bi boravkom na slobodi mogli ometati istragu, prikrivati dokaze ili vršiti utjecaj na svjedoke ili sudionike.
Mujo Smajlović je dugogodišnji istražitelj Tužiteljstva BiH. Uhićen je po nalogu svog poslodavca.
"Tužiteljstvo BiH je prikupilo dokaze da je uposlenik tužiteljstva bez znanja nadređenih tužitelja postupao mimo zakonskih procedura i počinio niz zloupotreba službenog položaja i povreda službene dužnosti, te je zbog toga lišen slobode u ovoj akciji. Tužiteljstvo BiH će protiv ovog uposlenika provesti i krivični i disciplinski postupak", izjavio je glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić.
Inače, Smajlović slovi za jednog od najboljih istražitelja Tužiteljstva. Radio je, između ostalog, na predmetu Kemal Čaušević i drugi, a 2013. godine mu je tadašnji veleposlanik SAD-a u našoj zemlji Patrick Moon uručio zahvalnicu FBI-ja za doprinos u borbi protiv terorizma zbog rada na slučaju Mevlid Jašarević. Od danas je osumnjičen da je povjerljive podatke odavao osumnjičenim za trgovinu drogom, i to bez znanja nadležnih.
"Radi se o osnovama sumnje za zloupotrebu položaja ili ovlasti. Danas je osumnjičeni davao svoj iskaz pred tužiocem. Ono što je značajno da je u potpunosti surađivao s tužiocem tako da će se istraga nastaviti", naveo je Smajlovićev branitelj Vlado Adamović.
Smajlović je, navodno, povjerljive podatke odavao i drugom uhićenom, Robertu Iličiću Robcu. Robac je u ovom predmetu osumnjičen za trgovinu narkoticima.
U okviru akcije "Druker" SIPA je sinoć pretresla objekte na šest lokacija na području Gruda. Kako se doznaje, djelatnici SIPA-e izvršili su pretres Iličićevog ugostiteljskog objekta 'Brabus', na periferiji Gruda u mjestu Boboška, te da je izvršen pretres njegove obiteljske kuće u Ružićima.
Iličić je od ranije poznat istražnim organima kako BiH, tako i Hrvatske. 2009. godine Iličić je, kao vođa kriminalne skupine, zbog prodaje heroina i kokaina osuđen na devet godina zatvora na Županijskom sudu u Splitu.
Međutim, nije završio u zatvoru, jer je bio u bijegu. Osim toga, povezivan je i s osuđenom braćom Matom i Blagom Šimićem, koji su zajedno s Iličićem sudjelovali u više kriminalnih radnji.
Također, Iličić je povezan i s vrhom HDZ-a BiH, što dokazuje i fotografija sa predizbornog skupa Dragana Čovića, uoči izbora 2010. godine. I ne samo to, njegovo ime je bilo i na listi članova Operativnog izbornog stožera Općinskog odbora HDZ-a Grude.