O stanju na poplavljenim područjima u Posavini i Bosni općenito mogli smo se informirati putom raznih medija, a slike prave katastrofe svakodnevno gledati na tv ekranima. U pružanju pomoći poplavljenim područjima uključili su se doslovno svi, od najsiromašnijih do onih imućnijih.
Pravo stanje se moglo vidjeti tek "na licu mjesta" gdje se posljedice katastrofe jednostavno ne mogu opisati. Posebno teška situacija je u "najudaljenijim" mjestima do kojih je i prije poplava bilo teško doći. Jedno od takvih je i općina Vukosavlje, smještena na sjeveru BiH u Republici Srpskoj koja je nastala poslije Daytonskog sporazuma od dijelova općina Modriča i Odžak. Općina se sastoji od šest sela i broji oko šest i pol tisuća stanovnika srpske, bošnjačke i hrvatske nacionalnosti koji se dobro slažu, ne samo u ovim teškim vremenima.
U pružanje pomoći ovim poplavljenim područjima uključile su se i dvije humanitarne organizacije iz Italije koje djeluju i u BiH, "Nuovi Orizzonti" i "Regina della Pace" koje su i dosada pomagale preko Crvenog križa Čapljina i župnog ureda Studenci. Njihovi volonteri u Italiji prikupili su šleper robe u Italiji, a preko Ministarstva za raseljene osobe F BiH došli do saznanja o općini Vukosavlje gdje su i usmjerili pomoć.
Volonteri ovih organizacija, te koordinator za humanitarnu pomoć Jakiša Šimović i socijalna radnica Kristina Musa (općina Čapljina) pomoć su istovarili u prostorijama Crvenog križa općine Vukosavlje u kojoj se nalazilo najpotrebnije: dugotrajna i konzervirana hrana, sredstva za čišćenje, hrana za djecu, pelene za djecu i odrasle, posteljine, ručnici, higijenske potrepštine za žene, djecu i odrasle, sredstva za dezinfekciju, pribori za jelo i piće, školske torbe, odjeća i obuća, madraci i ostalo.
Humanitarci su potom obišli područje općine i uvjerili se u izuzetno teško stanje i izrazili želju za kontinuiranom pomoći ovim područjima, a domaćini su izrazili neizmjernu zahvalnost na pomoći koju su dobili.