Zapadnohercegovačka županija, koja je unatoč lošoj gospodarskoj situaciji i nepromišljenim potezima vlasti tijekom prošlih godina i danas u vrhu po pitanju dohotka po glavi stanovnika, postat će, kako stvari stoje, jedno od ključnih bojišta na kojem će snage odmjeravati sada već ljuti rivali - dva HDZ-a. Te stranke su, naime, sve donedavno bile zajedno u vlasti, doduše temeljem nikad obožavanog sporazuma Čovića i Ljubića, no tijekom proteklih godina odnosi jednostavno nisu bili na razini koja je primjerena "koalicijskim" partnerima. Kako i bi kada se radi o kadrovima koji su 2006. godine ušli u totalni međusobni rat, a koji je rezultirao izbacivanjem HDZ-a BiH iz kombinacije za sastavljanjem vlasti u nekad neosvojivoj HDZ-ovoj tvrđavi. Animoziteti i rivalstvo nikada nisu niti prestali, pa iako je ZHŽ u odnosu na stanje od prije nekoliko godina danas možda u gospodarski lošijem položaju, radi se o iznimno privlačnom, ako ne i najprivlačnijem području za hrvatske stranke.
Gospodarski potencijal
Na prostoru te županije, naime, danas djeluje nekoliko vrlo jakih gospodarskih subjekata, a ne treba zaboraviti niti činjenicu da se radi o prostoru koji je uz tradicionalnu povezanost s Hrvatskom i homogena oaza hrvatskog naroda u BiH (uz veće dijelove HNŽ-a i HBŽ-a) tako da i ne čudi da će svaka od hrvatskih strana upravo u ZHŽ-u željeti testirati svoju snagu i povjerenje. Ipak, ZHŽ ima i drugu stranu medalje - radi se o županiji koja će nakon jeseni možda biti i vruć krumpir za svaku od stranaka koje budu dijelom nove vlasti. Ne treba zaboraviti kako je ukupno gospodarsko stanje u županiji, u najmanju ruku, nezadovoljavajuće te kako svako malo prijete štrajkovi javnih djelatnika, pogotovo u školstvu. Međutim, upravo navedeni problemi mogu biti i materijal oporbenim strankama da ukažu na pogrešne poteze vladajućeg HDZ-a BiH, a što svakako može voditi dodatnom užarenju političke scene u ZHŽ-u. No, ta županija, i uz sve probleme, ima ogroman gospodarski potencijal koji se uz malo više zalaganja i mudrije trošenje i raspodjelu javnog novca može dići na veću razinu.
Tko je sve u utrci
Jedan od čimbenika zbog kojeg se može očekivati kampanja nabijena emocijama je i gore navedena činjenica da se radi o nacionalno homogenom području na kojem je pluralizacija i demokratizacija čak i poželjna. U ZHŽ-u nema prijetnje od ugrožavanja nacionalnih interesa Hrvata tako da je za očekivati kako će hrvatske stranke izići s onim najboljim što imaju kako bi porazile protivnike bez bojazni da će takvo ponašanje iskoristiti netko sa strane. U ovom trenutku, osim dva HDZ-a, glavni akteri koji računaju na odličan rezultat su Narodna stranka Radom za boljitak kao i HSP BiH. Obje stranke imaju jaku bazu u ovoj županiji te bi mogle biti i presudni faktor u formiranju buduće Vlade ovisno koji od HDZ-ova bude u boljoj poziciji nakon listopadskih izbora.
Turbulencije
ZHŽ je i županija koja je posljednjih godina doživjela nekoliko velikih političkih turbulencija te se iz idilične oaze HDZ-a BiH pretvorila u prostor na kojem se testira hrvatski pluralizam. Tako smo imali Vladu u kojoj su sudjelovali HDZ 1990., HSP BiH i NS Radom za boljitak, da bi potom HDZ BiH samo dva mjeseca prije izbora 2010. različitim taktikama uspio preuzeti vlast, na kojoj se održao i nakon izbora sve do danas.