Može li sporazum s radnicima spasiti općinu i JKP Ljubuški?

zgrada

Sutra će se na dnevnom redu OV Ljubuški naći zahtjev radnika i Uprave JKP, koju zastupa Josip Brkić oko postizanja rješenja za rad komunalnog poduzeća, čije financijsko stanje ugrožava općinu Ljubuški.

Zbog zahtjeva radnika za isplatom dugovanja je nemoguće provesti stečaj JKP Ljubuški, a načelnik općine Nevenko Barbarić je imao loše pravne savjetnike i godinama je suludo tjerao da se stečaj pokrene, rušeći svaki postupak za oživljavanje poduzeća, kako bi se milijunske nezakonite radnje oko izgradnje vodoopskrbe, davanja poslova ALBA-i i unutar samog poduzeća, zataškale.

Što je napisano u predloženom sporazumu?

Radnici JKP Ljubuški su spremni potpisati sporazum i žrtvovati se za spas poduzeća, samo ako općina, točnije načelnik Nevenko Barbarić i OV Ljubuški, potpišu i izglasaju da imovina općine Ljubuški bude garancija isplate njihovih plaća i doprinosa. Čak će pristati na minimalne osobne dohotke sve dok se poduzeće ne stabilizira, a smatraju da se dosadašnji dugovi trebaju isplatiti u roku od 3 do 5 godina.

Dvije godine unatrag radnicima je predložen optimalan sporazum da im se dugovi isplate za najdalje 21 mjesec i da imaju plaće kakve su prilagođene županijskim službenicima. Taj sporazum u trenutku kad je poduzeće iz tekućeg poslovanja imalo dobit od 46.000 KM (30.lipnja 2012. godine) i plaćene sva dugovanja prema Poreznoj upravi i bankama, te uspostavljeno plaćanje redovitih računa prema dobavljačima uz kontinuirano plaćanje starih dugovanja spriječio je HDZ BiH, preko dvoje članova Nadzornog odbora.

Žestoko su tada rovarili bivši rukovoditelji prvi blokiravši poduzeće za desetine tisuća KM, te radnici na čelu s Mirom Hrstićem uz pomoć općinskih vijećnika, čiji je glavni cilj provođenje stranačkih zadataka.

Zadatak je bilo i rušenje JKP Ljubuški, ali eto i sud kaže da to nije moguće uraditi bez odgovornosti općine Ljubuški, načelnika i OV Ljubuški.

Mogu li načelnik i OV Ljubuški potpisati sporazum?

Oni to teoretski učiniti mogu, ali u tom slučaju čine krivično djelo, jer nemaju mandat uništavati javno dobro i zalagati općinsku imovinu. Hoće li sutra doći do političkih manipulacija vidjeti ćemo? Najvjerojatnije će se nastaviti s relativiziranjem stanja zbog potreba predaha za načelnika i njegovu stranku, koja nema rješenja za ovo stanje u prvom redu zbog nesposobnosti i neodgovornosti.

Što će učiniti druge stranke?

Jednostavno ništa, kako se i do sada odigravalo. Nepoznavajući stanje, propise i zakone uvijek su nepripremljeni na sjednicama i takvi podložni manipulacijama načelnika općine Nevenka Barbarića. Najbolji primjer za takav rad je «vječni» vijećnik Petar Majić, koji je u jednom turnusu za rekonstrukciju poduzeća i procesuiranje nezakonitosti, a u drugom čini simbiozu sa HDZ BiH. On je već 14 godina vijećnik, bez načela i primjerene društvene nadgradnje, potrebne takvom jednom zakonodavnom tijelu s vrlo važnom zadaćom na najnižoj ljestvici vlasti.

Zbog takve situacije tu smo gdje jesmo.

T.B.

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari