Jurišić podnosi kaznenu prijavu protiv Dodika

Predsjednik Hrvatske stranke prava Đapić-dr. Jurišić, Zvonko Jurišić okupio je tim pravnih stručnjaka zbog podizanja kaznene prijave protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, piše Republika.

Kaznena prijava će se odnositi na diskriminaciju Hrvata pri zapošljavanju u tijelima vlasti Republike Srpske. U zakonu o administrativnoj službi u upravi RS-a navodi se da nacionalna struktura državnih službenika u ministarstvima Vlade Republike Srpske, općinskim organima vlasti, okružnim i općinskim sudovima treba se bazirati na popisu stanovništva iz 1991. godine, dok se Aneks 7 u potpunosti ne provede.

No za razliku od slova i duha zakona nacionalna struktura uposlenih u administraciji RS-a katastrofalna je po Hrvate.

Prema istraživanju Centra za promociju civilnog društva o proporcionalnoj zastupljenosti konstitutivnih naroda u lokalnoj administraciji u BiH u općini Derventa danas je uposleno svega 2,41 posto Hrvata, iako ih je prije rata na tom prostoru živjelo preko 38 posto.

Jedan posto Hrvata

Nacionalna struktura zaposlenih u Zavodu za zapošljavanje RS.a- je još poraznija. Tamo je uposleno svega 1,59 posto Hrvata, iako ih je prije rata na prostoru današnjeg RS-a živjelo preko 200.000 tisuća. Upravo na osnovu ovih podataka Jurišić će sa svojim pravnim timom podignuti kaznenu prijavu protiv Dodika čime uzimajući u obzir njegovo dosadašnje političko djelovanje i javne istupe postaje jedini protivnik politike Milorada Dodika na hrvatskoj stranačkoj pozornici u Bosni i Hercegovini.

I u procesu ustavnih promjena Jurišić se najglasnije suprotstavio Dodikovom prijedlogu federalizacije Bosne i Hercegovine na principu ne diranja granica Republike Srpske. „Karadžićeve granice ni po pravu ni po pravdi ne mogu i neće opstati jer su stvorene genocidom, to jeste istrebljenjem Hrvata i Bošnjaka sa područja koja se danas smatraju Republikom Srpskom“, oštro će Jurišić za Republiku. Pravaši drže kako je Dodikov prijedlog licemjeran te da se njime Hrvate i Bošnjake tjera u nove sukobe. „Apsolutno se zalažem za hrvatsku federalnu jedinicu koja će obuhvaćati prostore na kojima su Hrvati prije agresije i genocida bili većinski narod“, poručuje Jurišić.

Front s Banjalukom

Ovaj političar kaže kako je nedopustivo da se Dodikovi ultimatumi kod ostalih hrvatskih političara uzimaju zdravo za gotovo. „To je maksimalistička politika na koju mi ne smijemo pristati“, mišljenja je Jurišić.

No, na takav pravaški stav u ostalim hrvatskim strankama gledaju kao nepotrebno otvaranje fronta sa Banjalukom u vremenu kada glavne probleme Hrvatima u BiH stvara Sarajevo.

Jurišić ipak takve navode odbacuje. „Naravno da je ponašanje bošnjačke politike hegemonističko prema Hrvatima i toj praksi se također mora stati u kraj. No političku frontu ne stvara Mostar nego ju je Banjaluka odavno otvorila diskriminacijskim ponašanjem prema Hrvatima u manjem bh. entitetu“, jasan je lider pravaša.

On također poručuje kako se hrvatska politika u BiH ni pod koju cijenu ne može i ne smije odreći područja na kojima su Hrvati prije rata bili većinski narod. Upravo zbog toga su u toj stranci prije godinu dana pokrenuli inicijativu za izdvajanje prostora Posavine na kojima su prije rata Hrvati i Bošnjaci bili većina iz granice srpskoga entiteta.

Inicijativa za Posavinu

No ta inicijativa za sada nije imala veći odjek u političkim krugovima. I dio političkog establišmenta Hrvata u BiH njome nije bio oduševljen.

Tako je dopredsjednik RS-a Davor Čordaš iz HDZ-a BiH poručio Jurišiću da je lako iz Širokoga Brijega govoriti o položaju Hrvata u RS-u te da treba doći u Banjaluku ili na Plehan pa o tome govoriti.

Prvi čovjek HSP-a uzvratio je HDZ-u BiH da ta stranka ništa nije uradila na povratku Hrvata u srpski entitet.

„Od prijeratnih 220.000 Hrvata koji su živjeli na prostorima današnjih Karadžićevih granica RS-a danas ih je svega nekoliko tisuća. Što su to oni tamo uradili. Jedni čovjek koji se bori za opstanak, povratak i život dostojan čovjeka na tom području je biskup Franjo Komarica“, ljutito poručuje Jurišić.

On pitanje povratka Hrvata u RS stavlja na sami vrh prioriteta hrvatske politike. „HDZ BiH ga više i ne postavlja što je nedopustivo“, oštrim pravaškim tonom će Jurišić.

U HSP-u se nadaju kako će svojim inicijativama popraviti položaj preživjelih Hrvata u RS-u, te da će potaknuti i veći povratak Hrvata u taj entitet.

Miroslav Vasilj [ Republika ]

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari