Zastupnicima važnije plaće od stanja u zemlji

zastupnici

Zastupnički dom državnog Parlamenta iako je bilo najavljeno nije se mnogo posvetio sigurnosnoj situaciji u državi jer su im očito bile važnije teme poput toga treba li se javnost baviti visinom njihovih plaća i treba li utvrditi koliko se novca iz proračuna troši na njihove privilegije.

Almir Džuvo, direktor OSA-e, Himzo Selimović, direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela i Goran Zubac, direktor SIPA-e koji su bili spremni podnijeti izvješće o stanju napustili su sjednicu nakon što ih nitko od zastupnika nije upitao baš ništa o situaciji u zemlji.

Svi smatraju kako su zaslužili plaće

Zastupnicu su se skoro cijeli dan kako su i sami zaključili "zabavili sami o sebi". Razlog tome su inicijative SDA i SDP-a koji su zatražili smanjenje plaća i formiranje privremene komisije za utvrđivanje ukupne potrošnje budžetskog novca na ime prihoda i privilegija koje se ostvaruju po osnovu obavljanja dužnosti u institucijama BiH. Tokom rasprave svi koji su se javili rekli su kako jesu za smanjenje plaća, ali uz određene uvjete. Skoro svi smatraju kako su zaslužili plaće koje se kreću od 4 do 8 ili 9 tisuća maraka iako ni sami nemaju čime da se pohvale u ovome mandatu. Ova točka dnevnog reda kao i ona o formiranju komisije koja bi istražila koliko novca ide u čije džepove dovela je do do sada ne viđenih prepirki na osobnim razinama gdje su se zastupnici pojedinačno prozivali i navodili primanja drugih.

Tko vozi bolje auto

Ne samo da su zastupnici iz RS-a prozivali one iz Federacije, već su se počeli prozivati i Hrvati između sebe, kao i Bošnjaci i Srbi. Ova rasprava pokazala je još jednom to da se o svemu u državi može raspravljati osim o plaćama izabranih koje. Oštar u izlaganju jučer je, kao malo puta do sada, bio Zvonko Jurišić (HSP) koji je svojim kolegama poručio kako ih treba biti stid da primaju toliki novac dok građani gladuju. U prilog tmu da se trebaju objaviti svačija primanja navodi podatak kako je topli obrok u javnim poduzećima viši od mirovina u BiH, što je nedopustivo. Jurišić je kazao i kako privilegije poput automobila koji se vozaju na more i planine moraju ukinuti, a neke svoje bivše kolege je okarakterizirao kao neiskrene kada govore o primanjima.

Na ovo nije ostao nijem njegov bivši istomišljenik Božo Ljubić (HDZ 1990.) koji je Jurišića optužio da je on neiskren jer u javnim poduzećima o čijim toplim obrocima priča na čelnim pozicijama sjede Jurišićevi ljudi. Također Ljubić smatra kako "Jurišićev ministar u federalnoj Vladi" vozi bolje auto od njega koji je dopredsjedatelj Zastupničkog doma, što je po njemu nedopustivo.

Populističke inicijative

Zastupnica Dušanka Majkić (SNSD) nije se željela uplitati previše u raspravu o primanjima mada se zna da su njezina primanja jedna od najvećih u Parlamentu. Tek je kazala kako je ona svaku marku zaradila što se ne može reći za mnogo drugih u ovom domu. Njezin stranački kolega Milorad Živković kazao je da ne podržava inicijativu SDP-a, ali da on jeste za prijedloge, kakav će, kako je sam rekao iznijeti, a to je da poslanici rade za tri prosječne plaće. Iz SNSD-a smatraju kako je SDP-ova inicijativa samo predizborni trik u kome oni neće učestvovati jer SDP želi popisati plaće i privilegije svih uposlenih u institucijama kako bi te podatke koristili u predizbornim kampanjama.Takvog stava su i HDZ-ovi, ali i ostale stranke koje su se u raspravi o parama jučer držale lukavo po strani.

Jučer je nekoliko važnih zakona odbijeno jer su zastupnici iz RS-a smatrali kako se radi o prijenosu nadležnosti sa RS-a na BiH što je za njih nedopustivo. Inicijativa nije dobila podršku zastupnika tako da su do daljnjeg od očiju javnosti sakrili beneficije koje koriste.

Zatražena smjena Radončića

Zamjenik predsjedavajućeg Kluba poslanika SDA Šemsudin Mehmedović je u okviru poslaničkih pitanja, predložio tri inicijative Kluba SDA, uključujući onu za smjenu ministra sigurnosti BiH Fahrudina Radončića.

"Mi smo kao Klub poslanika SDA u Parlamentarnoj skupštini BiH 13. veljače uputili inicijativu za rekonstrukciju Vijeća ministara BiH to jest smjenu ministra sigurnosti BiH Fahrudina Radončića", kazao je Mehmedović. O ovome bi se trebalo raspravljati 13. ožujka.

Vanja Bjelica-Čabrilo [ Dnevni list ]

FB

Politika

Ljudi

Kolumne

Gospodarstvo

Šport

Priroda

Audio/Video

Posljednji komentari