Jučer održana sjednica Skupštine Zapadnohercegovačke županije, kao i obično, nije mogla proći bez trzavica, dobacivanja i prozivanja vlasti u županiji od oporbe.
To se posebno moglo vidjeti tijekom izglasavanja proračuna za 2014. godinu gdje zastupnici HSP-a BiH, revoltirani što im nije usvojen niti jedan amandman, nisu glasovali za isti dok su zastupnici iz reda NS-a Radom za Boljitak ostali suzdržani.
Jedan od amandmana HSP-a jest da se poveća stavka za branitelje, pa su tražili da se jednokratna pomoć za ovu populaciju sa 700 tisuća maraka poveća na milijun maraka, što nije usvojeno. Ono što su HSP-ovci također tražili jest da se doniraju sredstva za Klinički bolnički centar Mostar u iznosu od 300.000 maraka, što također nije prošlo.
Zastupnika Viktora Kvesića (HSP BiH) posebno je naljutilo što nije usvojen amandman o povećanju porodiljnih naknada.
Neprihvaćeni amandmani
"Uvijek se žalimo kako nam je demografska slika loša, ali kako će nam se poboljšati ako Vlada neće skrbiti o našim rodiljama i našoj djeci? Sada smo se uvjerili da je ta populacija na dnu prioriteta ovoj Vladi", ogorčeno je kazao Kvesić.
Proračun je na kraju usvojen i to u iznosu od 70 milijuna i 208 tisuća maraka. Ipak, iz HSP-a BiH upozoravaju na manipulaciju proračunskim sredstvima.
"Zanimljivo je kako stavka za plaće ostaje na istoj razini kao i lani, a znamo da su plaće proračunskim korisnicima smanjili za 8 posto, pa nas zanima gdje su novci. Jer, koliko sam upoznat, nije došlo ni do kakve uštede", naglasio je Kvesić. Zašto je to tako, može se samo nagađati. No u HSP-u smatraju da se ta sredstva planiraju potrošiti u predizborne svrhe.
"Umanjenjem plaća značilo bi da bi se na mjesečnoj razini moglo uštedjeti oko 330 tisuća maraka, ali nije. To je jedna apsurdna situacija. Ja sam postavio pitanje ministru financija i predsjedniku Vlade kako je to moguće, pa sam dobio neke nesuvisle odgovore koji nemaju veze sa stvarnošću. Smatram da je ovdje riječ o manipulaciji sredstvima u predizbornoj godini. Sredstva će se preusmjeravati s jedne na drugu poziciju, a moraju se i platiti stranački jurišnici. To je nedopustivo", ističe Kvesić.
Nenormalna situacija
Na Skupštini je potvrđeno imenovanje nove ministrice pravosuđa Vesne Boban. I ovdje je oporba bila protiv iz razloga što smatraju da ovim neće doći ni do kakvog pomaka na bolje.
"Ova Vlada neće biti upamćena ni po čemu dobrom, osim po smanjenju plaća. To je jedina Vlada u FBiH koja je išla u umanjenje plaća. U zadnje 3-4 godine od ministara slušamo samo kako se nema i kako je netko drugi kriv. Ali ministri su tu da pronađu rješenje, da izvedu županiju iz teške situacije. Mi smo, dok smo bili na vlasti, puno toga uradili: uveli naknade za porodiljne, obnovili škole,… A vi, ne da ste stali na mjestu na kojem smo mi, nego ste se vratili unatrag", glasan je bio Viktor Kvesić s govornice.
On je još nadodao kako nije normalna situacija da u Vladi sjedi čovjek koji nema podršku svoje stranke, misleći na ministra prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša Ivana Topića iz HDZ-a 1990. koji nakon istupanja 'devedesetke' iz koalicije s HDZ-om BiH nije htio napustiti ministarsku fotelju, unatoč tomu što je to traženo od njega.
"Dakle, imamo Vladu u kojoj ministri nemaju podršku svoje stranke. To ne može nikako biti normalna situacija", zaključio je Kvesić.