Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika BiH je 12 dobara proglasila nacionalnim spomenicima BiH, dok su tri uvrštena na Listu ugroženih spomenika BiH.
Riječ je o nekropoli sa stećcima Bijača, općina Ljubuški, povijesno-gradskom području Počitelj, općina Čapljina i povijesnoj građevini Kuća srebreničkog kadije hadži Husejna ef. Đozića (današnja Dervišagića kuća) u mahali Crvena rijeka, općina Srebrenica.
Predsjedavajuća Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika BiH Amra Hadžimuhamedović je istakla kako su stećci nekropole Bijača nedavnim intervencijama uz uporabu agresivnih kemijskih sredstava izbijeljeni i ugroženi, a sumnja se da je prodirući u tlo moguće i uništenje svih organskih ostataka ispod stećaka.
Povjerenstvo je proglasila 12 dobara nacionalnim spomenikom BiH – Mural Zuke Džumhura, općina Konjic (FBiH), arheološki lokaliteti Crkvina u Makljenovcu, općina Doboj (RS) i Zidine, Gornja Skakava (Brčko Distrikt BiH), kulturni pejzaž Dolovi-Poljice, općina Konjic (FBiH), pokretno dobro Umjetnička zbirka Damirke i Envera Mulabdića u Bihaću (FBiH), te historijsko područje Nekropola sa stećcima i nišanima na lokalitetu Crljanke u Putojevićima, općina Foča (RS).
Tu su i povijesne građevine Palača banskog dvora u Banjoj Luci (RS), Zgrada Slavije u Sarajevu, općina Centar (FBiH), Dom društva Gajret u Sarajevu, općina Centar (FBiH) i Kuća srebreničkog kadije hadži Husejna ef. Đozića, općina Srebrenica (RS), mjesto i ostaci historijske građevine Most na rijeci Zeleni Jadar u Slapovićima, općina Srebrenica (RS), povijesna građevina, te graditeljska cjelina crkve Uspenija Presvete Bogorodice sa pokretnom imovinom i nadgrobnim spomenicima u Gabeli, općina Čapljina (FBiH).
Donesena je i jedna negativna odluka kojom se utvrđuje da Konatorska ćuprija, općina Travnik, ne ispunjava kriterije za proglašenje nacionalnim spomenikom.