Umirovljeni sveučilišni profesor dr. Božo Žepić smatra kako na 18. godišnjicu od potpisivanje Daytona, Daytonska Bosna i Hercegovina, nažalost, nema niti jedno obilježje punoljetne države.
"Ona je država s nametnutim ustavom, koji nikada nisu prihvatili njezini konstitutivni narodi i građani, niti ga je odobrilo najviše zakonodavno tijelo, Parlamentarna skupština. Država kojom upravlja međunarodna zajednica preko svoga visokog predstavnika s Bonskim ovlastima većim od svakog monarha u bilo kojoj monarhiji, bez ikakve odgovornosti prema narodima i građanima koji u njoj žive. I plaćom, koja je sto puta veća od mirovine sveučilišnog profesora emeritusa s 50 godina mukotrpnog i odgovornog rada u toj istoj državi kojom on upravlja, bez ikakve odgovornosti za rezultate" - ističe profesor Žepić.
Dodaje kako je BiH danas zemlja apsurda u kojoj se ne provode odluke ustavnih i europskih sudova, ne poštuju elementarna ljudska prava i slobode, ne razvija istinska demokracija, ne živi život dostojan čovjeka, ne zapošljava školovana mladež, ne provode reforme, ne razvija gospodarstvo....
"Zemlja koja nije, niti će još dugo postati pravnom i socijalnom državom i u kojoj nikom nije dobro, osim međunarodnoj administraciji i domaćim visokim političkim dužnosnicima. Otuda nezadovoljstvo naroda, socijalni nemiri, besperspektivnost i sve veće iseljavanje mladih u susjedne i treće zemlje" - navodi profesor Žepić.
Po njegovom mišljenju, mnogi to ne čine, a treba bitno razlikovati Daytonski mirovni sporazum kao međunarodni pravni akt, od njegova Aneksa IV koji je Ustav za Bosnu i Hercegovinu.
Na novinarski upit koje su dobre strane Daytona, profesor je kazao: "Dobre strane su što je zaustavio rat i uspostavio kakav - takav mir, osigurao cjelovitost zemlje, te omogućio njezino međunarodno priznanje".
Po njegovom riječima, loše strane Daytona su katastrofalno loš temeljni pravni i politički akt - Ustav za BiH, koji je uspostavio nepravedno, asimetrično i nelegitimno ustavno uređenje, bez presedana u Europi i svijetu, te nam također "podario nefunkcionalan, neadekvatan, asimetričan i neučinkovit politički i pravni sustav vlasti", izvršio nepravednu i gotovo nepomirljivu podjelu jedinstvenog državnog teritorija po formuli 49 posto za jedan narod koji čini 34 posto stanovništva, i 51 posto za dva naroda, s oko 64 posto stanovništva.
Također, što je "uredio" i "podijelio" zemlju na dva posve različita entiteta za tri konstitutivna naroda, uspostavio jedan neprirodan i nelogičan entitet - Federaciju BiH za dva naroda, kao proturječnu, neprirodnu i vještačku tvorevinu, omogućio entitetsko glasovanje kojim samo dva brojnija naroda mogu zaustaviti svaku odluku u državnom parlamentu, dok to treći uopće ne može.
Oduzeo je državi BiH status Republike i dodijelio ga Republici Srpskoj, nije omogućio održiv povratak izbjeglica te protjeranih i raseljenih osoba, nije zadovoljavajuće riješio nacionalno pitanje u državi niti za jedan narod, a uspostavio je stanje neravnopravnosti sva tri konstitutivna naroda, a time i građana koji im pripadaju.
Nametnuo je neravnopravan institucionalni, kulturni, jezični i informativni položaj najmalobrojnijeg hrvatskoga naroda, u odnosu na druga dva brojnija, čime je ostavio potpuno otvorenim hrvatsko nacionalno pitanje, uspostavio diskriminaciju građana iz reda nacionalnih manjina glede (ne)mogućnosti njihova kandidiranja i izbora u Predsjedništvo države i Dom naroda.
"Ljudi u Bosni rekli bi - eto tuce loših strana Daytona. A, ima ih još!", navodi profesor Žepić. Ističe kako se Daytonska Bosna i Hercegovina, po njegovom dubokom uvjerenju, nalazi u stanju permanentne krize, koja s vremena na vrijeme samo mijenja vlastiti intenzitet, ovisno od trenutačne političke situacije.
"Ustavna reforma Federacije, koju naši američki prijatelji pokušavaju pokrenuti može napraviti određene kozmetičke promjene u pravcu nekih poboljšanja, ali ne može riješiti sve naprijed istaknute nepravde, nedostatke i promašaje Daytona na državnoj razini. Zato je nužna i neophodna temeljita reforma Ustava Bosne i Hercegovine. Sve dok to ne učini i na to ne privoli domaće političare, međunarodna zajednica samo stvara privid da ovdje nešto ozbiljno radi, a, u stvari, daje za pravo onima koji tvrde da ona iskreno ne želi provesti ustavne reforme, sve dok ne posloži sve kockice u mozaiku šireg balkanskog prostora. Kada će se to dogoditi nitko ne zna. A, sve dotle BiH, njezini narodi i građani, su na čekanju. Pritom su izloženi stalnim blokadama, turbulencijama i raznim nedaćama jednog bolesnog društva bez prave dijagnoze te izvjesnog i sigurnog puta u Europsku uniju i druge međunarodne asocijacije" - kazao je profesor Žepić.
Navodi kako je taj krizni intenzitet danas najveći, s obzirom na činjenicu "neprovođenja odluke Europskog suda u Strasburgu i diskriminacije pripadnika nacionalnih manjina te ponižavajućeg položaja Hrvata, kojima najveća bošnjačka stranka (SDP) u dva mandata nameće vlastitog člana Predsjedništva države, tako da Bošnjaci imaju dva, Srbi jednog, a Hrvati niti jednog autohtonog i legitimnog predstavnika u najvišem tijelu izvršne vlasti".
"Dakako, tu je i nelegitimna i nelegalna Vlada Federacije, koja je sigurno jedina vlada u svijetu kojoj je Parlament izglasovao nepovjerenje, a ona i dalje radi kao da se ništa nije dogodilo. Imamo li u vidu također duboku gospodarsku, financijsku i socijalnu krizu, jasno je da stanje od rata i poraća, nikada nije bilo gore" - zaključuje profesor Žepić.