"Prioritet mirovinske reforme u FBiH je jačanje postojećeg sustava solidarnosti i postizanje njegove dugoročne socijalne i financijske održivosti, a reforma se treba realizirati setom zakonskih rješenja" - izjavio je federalni ministar rada i socijalne politike Vjekoslav Čamber uoči današnje sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH na čijem dnevnom redu je Prijedlog Strategije reforme mirovinskog sustava u FBiH.
Govoreći o suštini ovog dokumenta, resorni ministar je naglasio da se izgradnja stabilnog i efikasnog sustava mirovinskog i invalidskog osiguranja ne tiče samo osoba koje su danas uživatelji mirovinskih prava već i svih onih koji će to postati u razdoblju od narednih dvadeset ili pedeset godina, kao i onih koji će u tom razdoblju biti osigurane osobe redovno uplaćujući doprinose u mirovinski fond na principima međugeneracijske solidarnosti.
"Najbitnije promjene u odnosu na postojeći sustav mirovinskog sustava su izmjena načina obračuna mirovinskog osnova kroz bodovni sustav i uvođenje redovnog i transparentnog usklađivanja mirovina umjesto sadašnjeg sustava koeficijenta. Bodovnim sustavom definiraju se imovinska prava kroz evidentiranje bodova", istaknuo je Čamber.
Novi model mirovinskog sustava trebao bi omogućiti odgovarajuću razinu prava i pružiti socijalnu sigurnost svim korisnicima, a ujedno ne predstavljati opterećenje za poslodavce, nego treba poticati uključivanje osiguranika u mirovinski sustav.
Dokument Strategija reforme mirovinskog sustava ima za cilj definirati proces reforme, postaviti njegove ciljeve i zadatke i služiti kao opći informativni materijal koji određuje način i mogući model provođenja procesa reforme s njenim krajnjim rezultatom.
Jedan od ciljeva tog dokumenta je vraćanje povjerenja u mirovinski sustav. To se odnosi i na prevladavanje predrasuda o kratkoročnim efektima reforme mirovinskog sustava, s obzirom na to da je reforma dugotrajan i često bolan proces koji u kratkom roku obično donosi povećanje izdataka za mirovine i dovodi do stvaranja dodatnih pritisaka na sustav javnih financija.
Kako se navodi u tom dokumentu očekivanje da će se reformom mirovinskog sustava postići povećanje mirovina u kratkom roku, nerealno je i neostvarivo. Tim prije što je osnovni cilj reforme mirovinskog sustava postizanje njegove dugoročne održivosti i osiguranje odgovarajuće razine primanja građanima u kasnijoj životnoj dobi.